Miesięczne archiwum: marzec 2017

“Dlaczego Mi Nie Wychodzi?” – Pytania od Czytelników

Dzisiaj postanowiłem poruszyć nieco kontrowersyjny temat…

Wszystko za sprawą maila, którego otrzymałem jakiś czas temu od nieco załamanego muzyka/producenta – Jarka, który napisał mi, że zajmuje się tworzeniem muzyki już od około dwóch lat, ale nadal jest bardzo niezadowolony z uzyskiwanych wyników i nie potrafi zrozumieć, dlaczego jest tak słabo.

Obejrzał już wiele filmików, zakupił nawet jakieś kursy, dużo czytał w temacie, ale ciągle twierdzi, że jego produkcje za bardzo odstają poziomem od komercyjnych standardów i jest na granicy załamania, bo naprawdę nie wie już co robić.

Zastanawiacie się pewnie, gdzie kolega popełnia błędy. I słusznie. Bo bardzo możliwe, że Wy również, świadomie bądź nie, popełniacie podobne…

Dlatego w dzisiejszym wpisie przeprowadzimy coś w rodzaju małej analizy przypadku i wyciągniemy z niej wnioski, które, mam nadzieję, przydadzą się nie tylko samemu zainteresowanemu, ale i pozostałym czytelnikom. Spróbujemy zrozumieć, dlaczego niektórym z nas “nie wychodzi” i co można ewentualnie zrobić, aby to zmienić. Czytaj więcej »

Źródło, Źródło i Jeszcze Raz Źródło…

Pojęcie “źródła” przewija się w temacie nagrywania od zawsze i jest ono jednym z najistotniejszych w całej dziedzinie rejestracji. Jednocześnie można czasem odnieść wrażenie, że dla niektórych amatorów domowego studia jest ono tylko słowem na papierze nie mającym odzwierciedlenia w procesie produkcji muzyki. Zbyt często zdarza się, że temat ten jest w ogóle omijany szerokim łukiem, a uwaga młodych ludzi produkujących muzykę skupia się raczej na innych, późniejszych etapach pracy. A to już tworzy poważny problem…

Dlatego dziś zanudzę Was na potęgę starając się przybliżyć filozofię związaną z naciskiem na “źródło” i postaram się uczulić na to, jak bardzo istotny jest to element w procesie nagrywania. Czytaj więcej »

Czym Jest “Hook” w Piosence?

Zapewne już niejednokrotnie spotkaliście się na swojej muzycznej drodze ze słowem “hook” (haczyk, wabik)…

I choć zdarzało mi się o tym już na blogu nie raz wspominać, to uznałem, że warto temu tematowi poświęcić zupełnie osobny wpis, aby jeszcze mocniej uczulić Was na to, jak ważnym elementem niemal każdego utworu może ten haczyk być.

Dziś przyjrzymy się zatem temu, co może być naszym “hookiem” (nie mylić z hukiem), jak, kiedy i z czego można go stworzyć, oraz jak ważną może pełnić w utworze funkcję.

Co to jest hook?

Najogólniej rzecz ujmując, hook to element sprawiający, że utwór staje się rozpoznawalny. Może on przyjmować przeróżne postaci – od konkretnej melodii, przez charakterystyczne brzmienie jakiegoś instrumentu, ciekawą zagrywkę, pojawiający się regularnie sampel, aż po przykuwające uwagę linijki tekstu (np. w chwytliwym refrenie czy na zamknięcie każdej zwrotki) lub nawet całą warstwę liryczną (wciągająca opowieść z zaskakującym finałem) i wiele, naprawdę wiele innych elementów. Czytaj więcej »