Miesięczne archiwum: Listopad 2016

Black Friday 2016

No i znowu się zaczęło… Producenci sprzętu, wtyczek i wszelkiej maści oprogramowania studyjnego jak co roku wskoczyli do pędzącego wagonu promocji, obniżek i rabatów. Przed nami kolejny, szalony, czarno-piątkowy weekend oraz cyber-poniedziałek, kiedy to Amerykanie będą się tratować przy wejściu do sieciówek, a Polacy będą sobie wyrywać z rąk przecenione Kuboty z Lidla.

My jednak pozostaniemy w ciepłych i bezpiecznych pieluszach naszych sypialnianych pracowni i z kartą kredytową w ręku (oraz chyhającym widmem rozwodu za naszą rozpustność) oddamy się temu, co króliczki lubią najbardziej, czyli wydawaniu naszych ciężko zarobionych pieniędzy na kolejne wtyczkowe świecidełka… Czytaj więcej »

Mierniki w “Systemie-K” – Pytania od Czytelników

Niedawno omówiliśmy działanie mierników LUFS i ich zastosowanie w praktyce, więc pomyślałem, że dobrym pomysłem byłoby też pochylić się przez chwilę nad zaproponowanym przez weterana masteringu, Boba KatzaSystemem-K” (K-System), bo jakby nie było – to dość zbliżone tematy. Poza tym, jakiś czas temu jeden z czytelników zasugerował mi poruszenie tej kwestii, co obiecałem zrobić, więc niniejszym się z obietnicy wywiązuję.

Postaram się także utrzymać ten artykuł w jak najbardziej zrozumiałej formie, bez wchodzenia w techniczne szczegóły i posługując się prostym językiem – tak, aby nawet początkujący mogli zrozumieć z czym to się je i po co to “je”… Czytaj więcej »

Parametry Sesji, System Operacyjny i Aplikacje – Pytania od Czytelników

Jakiś czas temu zostałem zapytany przez kolegę ‘Sokoła’ o to, jak mają się parametry nagrań do systemu operacyjnego oraz używanych przez nas aplikacji (m.in. DAW) i plug-inów. Czynnikiem mogącym co niektórych skołować jest fakt, że w tych wszystkich przypadkach napotykamy powtarzające się liczby, m.in. 32 i 64 z określeniem “bit”. Do czego odnoszą się te oznaczenia i jak to wszystko interpretować? Kiedy sięgnąć po który wariant? Dziś postaram się krótko i zwięźle na te pytania odpowiedzieć.

Zacznijmy może od ustalenia i podziału na to co z czym tu się w ogóle je…

Zasadniczo możemy powiedzieć o 3 różnych przypadkach gdzie spotkamy określenia 32 bit lub 64 bit. Będą to: Czytaj więcej »