Miesięczne archiwum: Październik 2016

Mierniki LUFS, RMS i Peak – Pytania od Czytelników

Kolega ‘pajczur’ pytaniami o tajemniczy LUFS mnie jakiś czas temu męczył i… w końcu wymęczył. Czym jest i co oznacza skrót LUFS? Jak go rozumieć i wdrożyć wiedzę o nim w życie? Jak ma się on do znanego nam poziomu RMS i Peak? O tym i o kilku innych kwestiach związanych z tym określeniem opowiem w dzisiejszym artykule.

‘Pajczurowi’ dziękuję za pytanie, nota bene bardzo potrzebne i gratuluję uporu, a ja przepraszam, że tak późno się za to zabrałem. Mam nadzieję, że artykuł rozwieje Twoje (i innych) wątpliwości, a jeśli nadal coś pozostanie w tej kwestii niejasne, to śmiało pytajcie w komentarzach. Czytaj więcej »

Jakie Kupić Monitory Do Domowego Studia?

Zgodnie z niedawną zapowiedzią dzisiaj na warsztat weźmiemy arcyważną kwestię związaną z odsłuchem, czyli porozmawiamy o tym, jakie kupić monitory (głośniki) do naszego domowego studia. Ostatnio przerobiliśmy temat słuchawek, głównie jako monitoringu dodatkowego czy pomocniczego, a teraz nadszedł czas zabrać się za jeden z najważniejszych elementów wyposażenia naszych pracowni.

I tylko dziś (do północy czasu polskiego) macie prawo mnie besztać za nieporuszenie tego tematu wcześniej. Możemy nawet iść na solo za garaże. Biorę wszystko na klatę.

Zanim przedstawię Wam kilka swoich propozycji w różnych przedziałach cenowych, zobaczmy jakie kryteria klasyfikacji przyjąłem, żebyśmy dobrze się rozumieli. Czytaj więcej »

Jakie Kupić Słuchawki, Cz. 2

W poprzednim artykule rozpoczęliśmy temat zakupu słuchawek do domowego studia i omówiliśmy pierwszy, otwarty typ konstrukcji, jaki warto rozważyć i w jakich sytuacjach warto po niego sięgać. Dzisiaj dowiemy się więcej o drugiej grupie czyli o konstrukcji zamkniętej. Bez zbędnego lania wody i przydługich wstępów, lecimy od razu do meritum.

Słuchawki zamknięte poleca się głównie wtedy, gdy chcemy się skupić przede wszystkim na nagrywaniu (czy to wokali, czy prawdziwych instrumentów, czy czegokolwiek innego). Niektórzy z powodzeniem korzystają z nich również podczas miksu – ja raczej nie jestem zwolennikiem ich używania w tym kontekście, aczkolwiek warto je rozważyć przy wyłapywaniu jakichś detali czy chirurgicznej edycji. Takie słuchawki dadzą nam o wiele lepszą izolację od hałasów z zewnątrz oraz podczas rejestracji zapobiegną przedostawaniu się muzyki, podkładu czy metronomu ze słuchawek do mikrofonu. Czytaj więcej »