Miesięczne archiwum: Luty 2016

Tworzenie Utworów Metodą IMM, Cz. 12

Niniejszy artykuł zamyka długi cykl o tworzeniu utworów metodą IMM.

Zapoznamy się dziś z kilkoma wskazówkami i sposobami, które pozwolą Wam na zrealizowanie planu dokończenia swoich muzycznych pomysłów i nie zatracenia przy tym zdrowego rozsądku.

Sam fakt “polerowania” rozpoczętych kompozycji może bowiem czasem przyprawiać o ból głowy, dlatego postaram się Wam pokazać kilka ważnych aspektów, które powinny ten proces ułatwić i pomóc w osiągnięciu celu.

Pakty i Zobowiązania

Nie od dziś wiadomo, że człowiek ma większą motywację, jak gonią go terminy… Niektórzy jednak twierdzą, że jest wręcz odwrotnie – pełen relaks i zero ciśnienia powoduje bezstresowe i łatwe dokończenie zadania. Mhm… Ja raczej należę do tej pierwszej grupy osób, bo wiem po sobie, że jak mam więcej czasu, to z reguły go marnuję (myśląc: “przecież jeszcze spokojnie zdążę”), a potem pędzę ze wszystkim na ostatnią chwilę. Tak już mam.

Dlatego znacznie lepiej jest po prostu wyznaczyć sobie jakiś rozsądny termin (ale naprawdę rozsądny – nie za długi, nie za krótki) i po prostu się go trzymać. Jak politycy koryta. Czytaj więcej »

Tworzenie Utworów Metodą IMM, Cz. 11

Jako ostatni wątek związany z tworzeniem utworów metodą IMM obiecałem opisać dokańczanie, “polerowanie” czy dopracowywanie materiału jakiego dorobiliśmy się podczas naszej ostatniej (bądź kilku ostatnich) sesji – głównie tych, gdzie podejmowaliśmy boje w ramach gry 20 w 12.

W tym i następnym (naprawdę już ostatnim) artykule spróbuję przybliżyć Wam różne metody na to, jak można takich zabiegów dokonać, wyjść z nich obronną ręką i… nie napracować się przy tym zbytnio.

Opowiem również nieco o podejściu czy sposobie patrzenia na tę kwestię, co byście nie popadali w różne paranoje i skrajności…

Tak jak wcześniej wspominałem, rezultatem naszych zmagań mogą być przeróżne formy – od samych szkieletów, pomysłów czy szkiców piosenek, przez ciekawe melodie, riffy i zagrywki, aż po pełne sekcje typu zwrotki i refreny, na niemal w całości zamkniętych utworach skończywszy.

Tych ostatnich pewnie będzie najmniej, ale nie stanowi to bynajmniej żadnego problemu. Dobra wiadomość jest bowiem taka, że nawet dysponując samymi zarysami utworów, najtrudniejszą część mamy już za sobą… Czytaj więcej »

Tworzenie Utworów Metodą IMM, Cz. 10

W dzisiejszym artykule przedstawię Wam zgodnie z zapowiedzią kilka kolejnych gier specjalnych, z jakimi się spotkamy w ramach tworzenia utworów metodą IMM.

Przytoczę Wam jeszcze kilka innych niż dotychczas przykładów na to, jak w prosty i ciekawy sposób możemy wygenerować materiał na nasze przyszłe utwory świetnie się przy tym bawiąc.

Dziś na warsztat weźmiemy 5 gier, w których możecie spróbować swoich sił.

Wśród nich będzie jeden z moich największych faworytów w kategorii gier specjalnych, ale nie omieszkam też wspomnieć o totalnie absurdalnym, wręcz niewyobrażalnie pojechanym pomyśle, który już po samym opisie budził we mnie niezłą konsternację, a co dopiero, gdybym miał się podjąć jego realizacji…

Ponoć nikt się jeszcze na to nie odważył… Czytaj więcej »