Miesięczne archiwum: styczeń 2016

Tworzenie Utworów Metodą IMM, Cz. 9

W tej i kolejnej części sagi o tworzeniu metodą IMM zajmiemy się trochę innymi, wybiegającymi nieco poza ramy “20 w 12” grami specjalnymi.

Nadal pozostajemy jednak wierni zasadzie tworzenia jak największej ilości muzyki w możliwie najkrótszym czasie – niezależnie od tego czy będziemy pracować samotnie, czy z innymi muzykami.

Pamiętajcie, że gry, o których opowiem (mimo sprawiania nam masy radości i dostarczania kolejnych utworów) raczej pozostają na uboczu i w cieniu 20 w 12, która jest niejako głównym i nieodłącznym składnikiem systemu IMM.

20 w 12 stanowi coś w rodzaju spoiwa dla społeczności, która się metodą IMM trudni, dlatego nie zapominajcie, że to głównie dzięki niej wzrasta nasza produktywność i tworzenie następnych i jeszcze następnych piosenek, dzięki niej pokonujemy swoje mentalne przeszkody i rozwijamy się jako muzycy. Nie oznacza to jednak, że czasem nie możemy odejść od schematu 20 w 12, bo jak sami zobaczycie, niektóre warianty gier potrafią być nie lada przygodą… Czytaj więcej »

Tworzenie Utworów Metodą IMM, Cz. 8

Zakończyliśmy już omawiać największą porcję zagadnienia związanego z tworzeniem utworów metodą IMM, czyli zasad, reguł, wytycznych wskazówek i motywów dotyczących gry 20 w 12.

Mimo, iż ten wariant jest najpopularniejszy wśród miłośników takiego sposobu pisania (i nagrywania) piosenek, to istnieje jeszcze trochę więcej gier i muzycznych zabaw związanych z metodą tworzenia za pomocą IMM.

Dzisiaj pokażę Wam parę sposobów na to, jak zamiast rywalizacji z drugim uczestnikiem zabawy, przekuć nasze talenty we współpracę oraz opiszę pokrótce zupełnie inne warianty gier.

Zacznijmy od sytuacji, gdy w grze uczestniczą dwie osoby.

Tutaj tylko zaznaczę, że optymalnie byłoby wtedy, jakby wszyscy brali udział w danych zabawach tego samego dnia, ale niektóre z podanych niżej pomysłów dadzą się również zrealizować w sytuacji, gdy wspólnego terminu nie dało się ustalić. Wystarczy dobra wola i trochę kreatywności… Czytaj więcej »

Tworzenie Utworów Metodą IMM, Cz. 7

Dzisiaj przyjrzymy się temu, jak można nadać grze 20 w 12 jeszcze bardziej specyficzny charakter, myśl przewodnią, motyw. Porozmawiamy o tym, w jaki sposób można podejść do tej gry, aby dana sesja była po prostu tematyczna, skupiona według nieco ściślej ustalonych reguł i oscylowała wokół jakiegoś głównego wątku.

Jak wiemy, sama idea gry 20 w 12 jest już przecież dość mocno naznaczona nietuzinkowymi regułami (czy raczej ich totalnym brakiem), ale jak się okazuje, są sposoby na to, aby wznieść sprawy o jeszcze jeden poziom absurdu muzycznego wyżej i to właśnie będzie tematem dzisiejszego artykułu.

Oznacza to mniej więcej tyle, że każdy utwór jaki będziemy pisać podczas naszej sesji 20 w 12 będzie miał zawsze jeden wspólny element łączący te wszystkie piosenki – coś w rodzaju szablonu, motywu, tematu. Możemy je stosować zarówno w pracy solo, jak i z przeciwnikiem czy podczas zawodów w Loży. Czytaj więcej »

Tworzenie Utworów Metodą IMM, Cz. 6

Kontynuujemy wątek generowania surowego materiału w grach opartych o IMM. Poprzednio skupiliśmy się na sposobach ułatwiających budowanie melodii, a dziś przyjrzymy się warstwie lirycznej w tworzeniu piosenek.

Przedstawię Wam więc kilka sztuczek na rozwinięcie skrzydeł w tej kwestii.

Niektóre z pomysłów mogą się wydawać z pozoru banalne i nieskuteczne, ale dopóki sami ich nie wdrożycie i się nie przekonacie o ich potędze, to nie macie prawa ich krytykować 🙂

W zależności od gatunku, słowa mogą mieć różną wagę dla całości utworu. W niektórych rodzajach muzycznych będą stanowiły trzon piosenki, w innych będą płynęły razem z muzyką czy równomiernie się uzupełniały, a w jeszcze innych będą tylko tłem dla instrumentów.

My natomiast nie musimy się zbytnio rozwodzić nad tym, jaką dokładnie rolę będzie pełnił tekst podczas gier IMM, najważniejsze bowiem jest to, aby słowa po prostu w naszych piosenkach były. Nieistotne jakie… Czytaj więcej »