Homerecording Dla Każdego – Recenzja Książki

Niedawno otrzymałem do zrecenzowania bardzo ciekawą książkę dotyczącą nagrywania i miksowania muzyki w domowym studiu.

Jeszcze tego samego dnia rzuciłem się na nią jak imigrant na niemieckie zasiłki, bo nie dość, że temat homerecordingu jest mi niezwykle bliski (surprise, surprise…), to raczej ze świecą szukać w naszym języku kompleksowego zbioru prawd dotyczących tegoż zagadnienia w formie książki.

Moja ciekawość została tym samym rozbudzona, a to już zdecydowanie dobry znak…

‘Homerecording Dla Każdego’, bo taki tytuł nosi rzeczona pozycja, liczy sobie nieco ponad 150 stron i dostępna jest zarówno w formie e-booka, jak i w tradycyjnym wydaniu papierowym.

O autorze

Omawiana książka wyszła spod pióra czynnego producenta muzycznego i realizatora dźwięku, Piotra Kardasa, który od kilku lat prowadzi studio nagraniowe zajmujące się produkcją podkładów dźwiękowych, realizacji nagrań (w tym live), miksowaniem i masteringiem, tworzeniem muzyki na potrzeby reklamy, filmu, stron www i prezentacji multimedialnych. Autor regularnie prowadzi warsztaty z dziedziny produkcji muzycznej i realizacji dźwięku we współpracy z różnymi firmami z branży pro-audio. Posiada również certyfikat firmy Apple z obsługi programu Logic Pro.

Co znajdziemy w środku?

Piotr zdecydował się podzielić książkę na 4 duże części i po kolei omówić:

I. Strukturę domowego studia, czyli komputery i ich komponenty, systemy operacyjne, programy DAW i ogólny sposób postępowania z nimi, interfejsy audio, mikrofony, słuchawki, monitory i kontrolery MIDI (wszystko z konkretnymi przykładami), adaptację akustyczną i cały zbiór innych akcesoriów i gadżetów, o których marzy każdy entuzjasta homerecordingu.

II. Proces produkcji muzycznej, czyli od zrozumienia czym jest w ogóle dźwięk i jak zachowują się fale akustyczne w powietrzu, poprzez zapis dźwięku do postaci cyfrowej, aż po zagadnienia aranżacji, komponowania i w końcu – nagrywania, miksu oraz masteringu. W tym miejscu nie zabraknie rozbicia wielu elementów na czynniki pierwsze – jak zrozumienie specyfiki ludzkiego słuchu, działanie konwerterów A/D i D/A, dobór mikrofonów, sposobów i narzędzi przy rejestracji, miksie i masteringu (korekcja, kompresja, pogłosy, delaye, automatyka, różnego typu mierniki) i wiele innych…

III. Porady, czyli wszystko to, co powinniśmy o produkcji muzyki w domowym studiu wiedzieć, a o co boimy się zapytać 🙂 Poruszone tutaj zostaną kwestie cięcia sampli, tworzenia loopów, świadomego korzystania z wirtualnych syntezatorów i samplerów, nagrywania wokali i różnych instrumentów (akustycznych i elektrycznych) – zarówno pojedynczo, jak i w zespole. Następnie dostaniemy cały wór bardzo przydatnych porad z zakresu miksu – ze szczególnym naciskiem na dużo praktycznego zastosowania kompresji, korekcji oraz efektów przestrzennych na poszczególnych śladach (z propozycjami konkretnych ustawień).

Część o miksie zamyka sekcja kilku popularnych pytań i odpowiedzi dotyczących całego procesu. Nie mogło oczywiście zabraknąć bliskiego przyjrzenia się procesowi masteringu, zwanemu potocznie “wisienką na torcie”. W tym miejscu znowu zostaniemy zasypani lawiną porad i zasad, co do sposobu i rodzaju stosowania poszczególnych narzędzi w naszym finalnym torze obróbki, a na zakończenie działu dowiemy się jeszcze o innych, pobocznych czy nie zawsze stosowanych procesach podczas tego ostatniego zabiegu.

IV. Słownik terminów – tego chyba jakoś szeroko opisywać nie trzeba. W tej części znajdziemy po prostu krótkie i treściwe wyjaśnienia dla około stu najpopularniejszych i najczęściej przewijających się w świecie produkcji muzycznej określeń. Na deser dostaniemy także dodatki w postaci wykresu rozkładu częstotliwości jakie zajmują różne instrumenty i krótkiego opisu rodzajów połączeń analogowych i cyfrowych.

Opinia

Nie da się ukryć, że jestem pod sporym wrażeniem tej pozycji i że moja ocena tej książki jest jak najbardziej pozytywna, więc bez żadnych kompleksów mogę ją polecić każdemu, kto chce zacząć stawiać pierwsze kroki w produkcji muzyki w domowym zaciszu.

 “Homerecording Dla Każdego” to bardzo przejrzysty i przystępnie napisany poradnik, który stanowi świetną przepustkę do świata nagrań, miksowania i masteringu. Dzięki tej pozycji bez problemów zrozumiemy, w jaki sprzęt się zaopatrzyć, jakie procesy mają miejsce podczas produkcji muzyki i w jaki sposób oraz w jakiej kolejności świadomie je stosować. 

Ale to nie wszystko… Książka ta nie jest skierowana wyłącznie do raczkujących w temacie, bo również osoby już jakiś czas nagrywające w domowych pracowniach po jej przeczytaniu będą miały znacznie lepiej usystematyzowaną wiedzę i listę przydatnych wskazówek, po które zawsze będą mogły sięgnąć.

Kolejny plus dla tego wydawnictwa należy się także za świetnie przygotowaną szatę graficzną – treści uzupełnione są licznymi obrazkami, zrzutami ekranów, wykresami, tabelkami czy schematami. I one czynią tę pozycję jeszcze bardziej jasną, zrozumiałą i atrakcyjną. Że o genialnej okładce nie wspomnę…

Ostatni i chyba najlepszy argument przemawiający na korzyść tej książki, to fakt, że oprócz ogromu merytorycznej wiedzy, jaki został zgrabnie zebrany w jedną, spójną całość – na naszym rodzimym rynku takich pozycji jest jak na lekarstwo… Dlatego tym bardziej polecam się z tym poradnikiem zaznajomić.

Książka jest dostępna na TEJ STRONIE
(Znajdziecie tam również nieco więcej szczegółów i opinie innych nabywców)

Polecam również sprawdzić Fanpage książki – znajdziecie go TUTAJ

Jak dla mnie, jest to pozycja obowiązkowa, bo “Homerecording Dla Każdego” właśnie wypełnił od dawna istniejącą na polskim rynku lukę, dlatego cześć i chwała Piotrowi za stworzenie tego dzieła!

 1. Trza się zaopatrzyć, skoro tak zachwalasz… 🙄

 2. Szkoda, że jeszcze nie jest dostępna w wersji papierowej bo chętnie bym już przeczytał. Trzeba jeszcze chwilę poczekać!

 3. Ja zamówiłem wersję papierową (chyba). Musiałem podać adres do wysyłki.

 4. Ja swój egzemplarz w wersji papierowej wreszczie zamówiłem. Dziś będzie do odbioru 😀

 5. Dimatheus

  Hej,

  Po tak przychylnej opinii nie może być inaczej – książka zamówiona w Empiku, więc już wkrótce i ja będę systematyzował swoją wiedzę.

  Pozdrawiam,
  Dimatheus

Zostaw komentarz