Miesięczne archiwum: październik 2015

Jak Pozbyć Się Blokady w Tworzeniu, Cz. 3

W przedostatniej części serii o tym, jak pozbyć się blokady w tworzeniu przyjrzymy się jeszcze dwóm bardzo ważnym aspektom.

Ich zrozumienie i opanowanie pomoże Wam w sposób szybszy, prostszy i bardziej naturalny oraz, co najważniejsze, w zgodzie z własnym sumieniem docierać do celu.

Wiem, że sagi miały być trzy części, ale postanowiłem jeszcze dopisać kilka akapitów i w rezultacie zrobiło się prawie dwa razy więcej tekstu niż oryginalnie planowałem, czyli standard u mnie…

W kolejce czeka więc jeszcze część czwarta. Czytaj więcej »

Jak Pozbyć Się Blokady w Tworzeniu, Cz. 2

Dzisiaj przyszedł czas na kolejną garść porad z zakresu pozbywania się blokady w tworzeniu utworów.

Poprzednio omówiliśmy wstępnie najważniejszy z aspektów tego zagadnienia, czyli ustalenie prostych celów umożliwiających nam podejmowanie łatwych decyzji.

Bo właśnie w ten sposób, decydując krok po kroku, co zrobić dalej – zbliżymy się bardziej do momentu ukończenia piosenki.

W tym artykule jeszcze bliżej przyjrzymy się tym zagadnieniom i poznamy kilka kolejnych, wartych uwagi rzeczy. Czytaj więcej »

Jak Pozbyć Się Blokady w Tworzeniu, Cz. 1

Komponowanie muzyki czy pisanie słów do utworu czasem potrafi być trudne, sprawiać nam problemy i wprawiać w zakłopotanie. Nie każdy i nie zawsze umie usiąść i z marszu napisać piosenkę, choć i takie przypadki nam się czasem przydarzą.

Natomiast będą one w zdecydowanej mniejszości, bo jednak zbudowanie porządnego utworu z sensownym tekstem wymaga od nas wytężonej pracy i odpowiedniej ilości wolnego czasu.

Ale nader często napotykamy na sytuacje, kiedy po prostu czujemy, że utknęliśmy w martwym punkcie (zwykle na starcie), nie jesteśmy w stanie nic stworzyć, a jeśli już coś wyjdzie spod naszych palców – wydaje się to nam najgorszą kompozycją świata. Brzmi znajomo…?

W tym i dwóch kolejnych wpisach przyjrzymy się więc temu, jak pokonać te psychiczne bariery, które nie pozwalają nam z każdej sesji wyjść zwycięską ręką. Czytaj więcej »

Homerecording Dla Każdego – Recenzja Książki

Niedawno otrzymałem do zrecenzowania bardzo ciekawą książkę dotyczącą nagrywania i miksowania muzyki w domowym studiu.

Jeszcze tego samego dnia rzuciłem się na nią jak imigrant na niemieckie zasiłki, bo nie dość, że temat homerecordingu jest mi niezwykle bliski (surprise, surprise…), to raczej ze świecą szukać w naszym języku kompleksowego zbioru prawd dotyczących tegoż zagadnienia w formie książki.

Moja ciekawość została tym samym rozbudzona, a to już zdecydowanie dobry znak…

‘Homerecording Dla Każdego’, bo taki tytuł nosi rzeczona pozycja, liczy sobie nieco ponad 150 stron i dostępna jest zarówno w formie e-booka, jak i w tradycyjnym wydaniu papierowym.

O autorze

Omawiana książka wyszła spod pióra czynnego producenta muzycznego i realizatora dźwięku, Piotra Kardasa, który od kilku lat prowadzi studio nagraniowe zajmujące się produkcją podkładów dźwiękowych, realizacji nagrań (w tym live), miksowaniem i masteringiem, tworzeniem muzyki na potrzeby reklamy, filmu, stron www i prezentacji multimedialnych. Autor regularnie prowadzi warsztaty z dziedziny produkcji muzycznej i realizacji dźwięku we współpracy z różnymi firmami z branży pro-audio. Posiada również certyfikat firmy Apple z obsługi programu Logic Pro. Czytaj więcej »

Odpowiedzi, Których Nie Lubimy Słuchać… Część 3

0437-SadFace3Dziś przyszedł czas na ostatnie już pytanie i odpowiedź, której nie zawsze chcemy z chęcią słuchać oraz małe podsumowanie tej sagi.

Obiecuję, że to już ostatni raz (oczywiście na jakiś czas), jak się pastwię nad młodzieżą i wytykam podejście do niektórych rzeczy w temacie produkcji muzyki w domowym studio.

Po tym wpisie będę milutki i potulny jak baranek, normalnie do rany przyłóż…

Nie no, żartuję, aż tak dobrze to mieć nie będziecie. Rzućcie okiem pod spodem na ostatnie zagadnienie i wybaczcie jeśli kogoś uraziłem. Taki był zamysł… 😉

Pytanie 7: “Mikrofon mi nie nagrywa/Program mi nie działa/Mam jakieś trzaski, szumy, piski, buczenie podczas nagrywania i odtwarzania, itp. co mam zrobić?” I wszelkiego rodzaju inne związane z “problemem z czymś” – sprzętem, programem, obsługą, usterką…

Czytaj więcej »

Konkurs na Remix Utworu Small Mechanics

Zespół Small Mechanics ogłosił niedawno konkurs na remix wybranego utworu z ich ostatniego albumu zatytułowanego The Gift. Jest to bardzo dobra okazja do tego, abyście mogli wykazać się swoim kunsztem!

Być może Wasze dzieła ujrzą światło dzienne na cyfrowej EP-ce z remixami, która ukaże się po rozwiązaniu konkursu i wyłonieniu zwycięzców.

Więcej szczegółów od samego zespołu w informacji poniżej:

Kalejdoskop Records i ekipa Small Mechanics przedstawiają konkurs na najlepszy remix z płyty Small Mechanics „The Gift”. To atrakcyjna propozycja skierowana do producentów, którzy pragną zaistnieć na antenie radiowej ale także mieć kontakt z nietuzinkowym materiałem muzycznym.

Zwycięskie remiksy ukażą się na cyfrowej Ep-ce Small Mechanics oraz trafią do dziennikarzy muzycznych w Polsce i za granicą. Dodatkowo każdy z producentów otrzyma pakiet wydawnictw Kalejdoskop Records oraz 50% przychodów ze sprzedaży swojego remiksu. Czytaj więcej »