Miesięczne archiwum: wrzesień 2015

Odpowiedzi, Których Nie Lubimy Słuchać… Część 2

Dzisiaj dalszy ciąg artykułu o niewygodnych odpowiedziach na nurtujące nas pytania.

Podam Wam kilka kolejnych przypadków, w których odpowiedzi nie będą do końca tymi, których byśmy się spodziewali, a czasem nawet będą w totalnej sprzeczności z tym, jakie są nasze wyobrażenia.

Bo któż lubi słuchać/czytać, że nie ma racji…?

Błądzić jest jednak rzeczą ludzką i mamy do tego prawo, aczkolwiek czasem warto jest jednak rozważyć inny tok myślenia i przeanalizować (a może nawet przewartościować) swój świat i wyciągnąć wnioski. Inna perspektywa (i odcięcie się od powtarzanych wokół haseł) mogą nam naprawdę wyjść na dobre…

Zaczynajmy. Czytaj więcej »

Odpowiedzi, Których Nie Lubimy Słuchać… Część 1

Bardzo stare powiedzenie mówi, że kto pyta, nie błądzi. Z kolei inna, nie mniej zaszła i pradawna mądrość podbudowująca tylko siłę tego pierwszego stwierdzenia donosi, iż nie ma głupich pytań, a są tylko głupie odpowiedzi.

Nie chcąc zatem burzyć światowego dorobku mędrców, myślicieli i innych filozofów, którzy kiedyś stąpali po zakamarkach naszej planety – zbyt głębokiej polemiki z tym tematem nie podejmę, bo raz, że do podeszwy tym tęgim umysłom nie sięgam, a dwa – jeszcze bym się swoim nauczycielom z młodości naraził.

No i trzy, dla nas tutaj najważniejsze – choć wątpić, dociekać, testować i weryfikować jest (być powinno) drugą naturą każdego szanującego się muzyka czy realizatora, to wcale nie oznacza to, że mamy z marszu deptać coś, co już dawno zostało ustalone czy wręcz udowodnione.

W produkcji muzycznej jest wiele rzeczy, które się sprawdzą, metod, które poskutkują, narzędzi, na których można polegać, zasad, których warto się trzymać i ludzi, których warto słuchać. Ale świat byłby zbyt idealny i zbyt piękny, gdybyśmy spotykali się TYLKO z takimi sytuacjami. Czytaj więcej »

Recenzja Darmowych Kursów Berklee College, Cz. 2 (Wpis Gościnny)

berklee-music-online

Dzisiaj będzie bez przydługiego wstępu i zbędnego biadolenia. Od razu przechodzimy do drugiej części recenzji o kursach z szeroko pojętej muzykalności i produkcji muzycznej na Coursera.org.

Oddaję głos Patrykowi, a Wy w skupieniu przeczytajcie o jego wrażeniach z ostatniego kursu i do serca weźcie sobie ostateczne jego spostrzeżenia. Czytaj więcej »

Recenzja Darmowych Kursów Berklee College, Cz. 1 (Wpis Gościnny)

berkleeonline

Dzisiaj przyszedł czas na kolejny gościnny wpis w Zakamarkach. Tym razem okazja jest dość wyjątkowa (i specyficzna), bo materiał, który opublikuję w tym i kolejnym artykule, będzie dotyczył kształcenia w trzech ważnych rejonach realizatorsko-muzycznych.

Autorem tego artykułu jest Patryk (użytkownik ‘EXO’ na blogu oraz właściciel tego kanału Youtube), który postanowił nam zrecenzować odbyte przez niego niedawno darmowe kursy organizowane przez Berklee College of Music, a realizowane za pośrednictwem Coursera.org.

Serdecznie zapraszam do zapoznania się z tym materiałem, bo jakby nie było – są to informacje z pierwszej ręki, a nie jakiś marketingowy bełkot, który często zalewa nam ekran, gdy szukamy rzetelnych opinii na temat tego typu atrakcji…

Niniejszym przekazuję pióro Patrykowi, dziękuję mu za trud włożony w spłodzenie tej recenzji, a Wam życzę przyjemnej lektury! Czytaj więcej »