Miesięczne archiwum: sierpień 2015

Jak Zrobić Scratch w Pro Tools? [FILM]

W dzisiejszym materiale zaprezentuję Wam bardzo prostą, a zarazem skuteczną metodę na scratchowanie w Pro Tools. Omówiony sposób można oczywiście z powodzeniem wykorzystać w innych stacjach roboczych posiadających podstawowe narzędzia do obróbki plików audio. Miłego seansu!

Jak Produkować Lepsze Utwory, Cz. 32

No i stało się… Dobrnęliśmy do ostatniej odsłony cyklu o produkowaniu lepszych utworów. Kto wytrwał – dla tego gratulacje, kto odpadł – niech żałuje! Dzisiaj podzielę się z Wami garścią porad zamykającą całą sagę w sensowny (mam nadzieję) sposób, a potem udam się na zasłużony odpoczynek.

Tymczasem Wy w spokoju możecie sobie wchłonąć te ostatnie bity informacji, a w przyszłości starajcie się je wdrażać w życie przy kolejnych produkcjach.

153. “Nie wiem, jak coś zrobić”

Ja wiem, że wielu z Was to się może wydać oczywiste, ale wierzcie mi, że niektórym nadal zdarza się na tę oczywistość nie wpaść… Czytaj więcej »

Jak Produkować Lepsze Utwory, Cz. 31

Rozpoczynamy ostatni dział przewidziany na ten przydługi cykl o produkowaniu lepszych utworów. Dzisiaj oraz w kolejnym wpisie podam Wam zestaw ogólnych porad dotyczących tego, jak odnajdywać się w świecie produkcji, na co zwracać uwagę i jak podchodzić do niektórych spraw z tym całym cyrkiem związanych.

148. Smaczki i wisienki na torcie

Po względnie zakończonym miksie warto zastanowić się nad tym, czy nasza prawie już skończona produkcja skorzystałaby na dobarwieniu jej jakimiś wymyślnymi sztuczkami, trikami czy innymi efektami brzmieniowymi. Czytaj więcej »

Jak Produkować Lepsze Utwory, Cz. 30

Dziś nadszedł czas na ostatnią garść wskazówek, jakimi się z Wami podzielę na temat radzenia sobie w potrzasku tworzenia, doprowadzania utworów do końca, zamykania projektów i ogólnie przyjętych sztuczek pobudzających i inspirujących do działania.

Zaprezentuję Wam 5 konkretnych i sprawdzonych porad praktycznych, które u jednych mogą się świetnie przyjąć, a u innych mogą wywołać histeryczny śmiech i politowanie. Miny tych drugich oczywiście zrzedną, gdy sami wypróbują któreś z poniższych sposobów 😉 Bo wierzcie mi – one naprawdę działają! Czytaj więcej »

Jak Produkować Lepsze Utwory, Cz. 29

Pora na kolejne wskazówki z zakresu płynniejszej i wydajniejszej pracy, kończenia projektów i inspiracji, gdy utkniemy w procesie tworzenia. Ostatnio zakończyliśmy na punkcie traktującym o tym, aby nie wpadać w pułapkę przesłuchiwania na okrągło dopiero co nagranej partii, żeby utrzymać odpowiednie szybkie tempo pracy.

Dziś natomiast chciałem rozpocząć od pewnego rodzaju przeciwieństwa tego, co napisałem wcześniej. Nie z przekory czy żeby Was skołować. Chcę tylko uświadomić, że w tym szaleństwie jest logika… Czytaj więcej »

Jak Produkować Lepsze Utwory, Cz. 28

Małymi krokami zbliżamy się do końca tej sagi… Po ostatnich wskazówkach z zakresu programowania partii MIDI przyszedł czas zająć się już przedostatnim działem, który przewidziałem w tym cyklu. Przez trzy następne artykuły będziemy przyglądać się kwestiom:

  • podejmowania decyzji w rozpoczynaniu i tworzeniu utworów
  • czerpania inspiracji oraz
  • umiejętności kończenia projektów

Jednym z motywów przewodnich w tych aspektach pracy będą… ograniczenia. Wbrew temu, co uważa wielu młodych producentów i z czym trudno im się pogodzić, one akurat potrafią być bardzo mocno mobilizujące. Czytaj więcej »

Jak Produkować Lepsze Utwory, Cz. 27

Mam nadzieję, że wypróbowaliście któreś z przykładów manipulacji MIDI z poprzedniego artykułu, bo dzisiaj przedstawię Wam jeszcze kilka innych, które warto będzie sprawdzić. To ostatnia część dotycząca MIDI w tej serii i liczę na to, że oprócz tych trików, które Wam prezentuję, podzielicie się może w komentarzach jakimiś swoimi ciekawymi metodami na ubarwianie sekwencji MIDI – skorzystamy na tym zapewne wszyscy.

A tymczasem wracamy do naszej serii… Czytaj więcej »