Miesięczne archiwum: lipiec 2015

Jak Produkować Lepsze Utwory, Cz. 26

W tym i kolejnym artykule przyjrzymy się kreatywnemu programowaniu partii MIDI. Szybko się przekonacie, że wcale nie trzeba posiadać nie wiadomo jakich umiejętności, aby w szybki i prosty sposób układać ciekawe motywy. Poniżej zaprezentuję Wam kilka przykładowych metod na to, jak to osiągnąć. Tylko od Was zależy, jak daleko powędrujecie z tymi sposobami w rękawie.

Ale zanim rozpoczniemy, trzeba wyłonić zwycięzcę naszego małego konkursu z poprzedniego wpisu. Otóż jako pierwszy (i to już w pierwszym komentarzu), prawidłowej odpowiedzi udzielił kolega Bartp1, który otrzymuje wybrany przez siebie kurs video. Dla jasności – mikrofon w konkursowym nagraniu umieściłem wewnątrz bębna od pralki automatycznej. Bartku, gratulacje za strzał w dziesiątkę!

A tymczasem przechodzimy do kolejnego artykułu… Czytaj więcej »

Jak Produkować Lepsze Utwory, Cz. 25

Dzisiaj ostatni artykuł dotyczący stosowania pogłosów. Dorzucę kolejną garść ciekawych wskazówek i trików, które będą miały szansę ubarwić Wasze nagrania i nadać im nieco wyjątkowego charakteru i kolorytu. Przecież nie samymi presetami z Lexicona człowiek żyje, prawda?

Dodatkowo, ogłaszam też mini-konkurs z nagrodą dla tej osoby, która jako pierwsza odgadnie jaka jest odpowiedź na enigmatyczne brzmienie pierwszego z plików w dzisiejszym artykule i napisze w komentarzu prawidłową odpowiedź. Ale zadanie łatwe nie jest, o nie, nie… Szczegóły nieco później.

Miałem jeszcze w poprzednim artykule wspomnieć o pogłosie typu Chamber, ale powiem szczerze, że oryginałów się już raczej nie stosuje i coraz rzadziej się w ogóle z tym algorytmem nawet we wtyczkach spotykamy. Czytaj więcej »

Jak Produkować Lepsze Utwory, Cz. 24

Dzisiaj czas na kolejne porcje wskazówek z zakresu korzystania z pogłosów. Zgodnie z tym, co napisałem w poprzednim artykule, będziemy się dziś przyglądać różnym typom wtyczek reverbowych i ich najczęstszemu zastosowaniu. Do każdego opisu przygotowałem krótką próbkę audio, a na warsztat wziąłem bębny (a konkretniej werbel) – żeby było ciekawiej.

Bez zbędnego biadolenia przechodzimy do rzeczy! Czytaj więcej »

Jak Produkować Lepsze Utwory, Cz. 23

Zamknęliśmy ostatnio temat zdobywania zleceń (oraz wynagrodzeń), a teraz przeskoczymy na coś luźniejszego oraz bardziej praktycznego. Przez 3 kolejne wpisy będziemy przyglądać się kwestii stosowania pogłosów w naszych produkcjach. Jest to temat całkiem szeroki i sporo amatorów potrafi się na nim dość szybko „wyłożyć”, dlatego pragnę przybliżyć Wam kilka kwestii, które pozwolą wyjść z tej batalii obronną ręką…

110. Wiedz, kiedy nie stosować pogłosu

Nie chodzi tu bynajmniej o schemat w stylu „na basie i stopie nie dajemy nigdy pogłosu”, bo raz, że jest to bzdura i nie raz się przekonacie, że delikatne ilości ambientu na tych śladach działają na korzyść, a dwa, że nie o wyszczególnienie konkretnych ścieżek tu chodzi. Sprawa bardziej ociera się o kwestię kontrastu, tzn. żeby zbyt nie utopić miksu w pogłosach i żeby efekt ten miał sens, był słyszalny i nadawał odpowiedniego zabarwienia – niektórych ścieżek po prostu do pogłosu nie wysyłamy. Czytaj więcej »

Jak Produkować Lepsze Utwory, Cz. 22

Nadszedł czas poznać ostatnią porcję wskazówek na temat zdobywania zleceń. Dzisiaj porozmawiamy głównie o finansowej stronie tego przedsięwzięcia i przyjrzymy się temu, jak i czy w ogóle można na tym zarobić jakieś godziwe pieniądze. Ten temat oczywiście nie będzie tutaj wyczerpany, bo o tej kwestii można by spokojnie całą książkę napisać, ale te kilka wskazówek, które przytoczę powinny choć trochę Was naprowadzić, szczególnie wtedy, gdy jeszcze nie pobieraliście za swoje usługi opłat.

To, jakich kwot oczekiwać czy żądać za wykonaną pracę, będzie zależało od wielu czynników i za każdym razem, gdy spotykam się z podobnymi pytaniami, muszę wyjaśniać, że nie ma jednej, ustalonej dla każdego stawki, jak i to, że przeróżne są formy wynagradzania – od jednorazowej płatności za projekt, przez udział w zyskach (od sprzedanych kopii, dzięki tantiemom, czasie emisji, etc.) po płatność w zależności od ilości przepracowanych godzin. Czytaj więcej »

Jak Produkować Lepsze Utwory, Cz. 21

Kontynuujemy wątek zdobywania zleceń, promowania własnej, muzycznej sylwetki i podbijania muzycznego świata swoimi dokonaniami. Dzisiaj kolejna porcja wskazówek, które mogą Wam pomóc w przeskoczeniu Wielkiego Muru Chińskiego. No dobra, na początek może w przeskoczeniu nad ogniskiem czy nad czym tam skakać lubicie.

Głupszego wstępu chyba nie mogłem napisać, więc może przejdźmy od razu do rzeczy… Czytaj więcej »

Jak Produkować Lepsze Utwory, Cz. 20

Rozpoczynamy temat zdobywania zleceń z dziedziny produkcji. Jest to coś, z czym będzie się zmagał każdy początkujący producent czy realizator i nie ma w tym oczywiście nic dziwnego. Zlecenia same nie spadają z nieba i trzeba się przygotować na kilka sporych przeszkód do pokonania. W tym i kolejnych dwóch wpisach postaram Wam się przybliżyć tę kwestię i podać kilka, moim zdaniem przydatnych wskazówek. Czytaj więcej »