Miesięczne archiwum: czerwiec 2015

Jak Produkować Lepsze Utwory, Cz. 19

Dzisiaj ostatnia odsłona wątku samplowania i obróbki zapożyczonych fragmentów od innych artystów. Miejcie na uwadze, że podawane przeze mnie przykłady służą wyłącznie celom edukacyjnym i w żaden sposób nie chcę nakłaniać Was do tego, abyście za wszelką cenę i tylko w ten sposób tworzyli swoje utwory. Niemniej jednak jest to temat tak popularny i często praktykowany, że chciałbym, abyście znali podstawy tej sztuki.

Chcę Was również uczulić na to, że jeśli naprawdę mocno zmanipulujecie samplowane fragmenty, to nikt nie będzie w stanie zgadnąć, jaki był oryginalny sygnał, co w rezultacie pozwoli uniknąć problemów z prawem autorskim. Czytaj więcej »

Jak Produkować Lepsze Utwory, Cz. 18

Ostatnio rozpoczęliśmy omawiać kwestię samplowania różnego typu fragmentów muzyki. Wyjaśniłem Wam pokrótce na czym ten zabieg polega i podałem kilka wstępnych rad, więc teraz czas przyjrzeć się kolejnym sposobom dalszego postępowania z naszymi „zapożyczonymi” próbkami. W tym i kolejnym artykule zaprezentuję Wam kilka sprawdzonych i ciekawych metod na jeszcze lepsze wkomponowanie takich próbek do naszych utworów.

83. Samplowanie stopy

To bardzo często zapożyczany z innych utworów element. Aby prawidłowo skorzystać z niego w późniejszym etapie, musimy (zgodnie z tym co pisałem poprzednio) przede wszystkim odpowiednio taką próbkę przyciąć (tak, aby nie pominąć transjentu na początku i zostawić nieco wybrzmienia na końcu sampla). Często jednak zdarza się, że zaraz po samplowanej stopie (lub jednocześnie z nią – jak będzie w naszym przypadku) słyszymy uderzenie hi-hatu, którego oczywiście nie chcemy słyszeć. Żeby się go pozbyć użyjemy najprostszych dostępnych człowiekowi narzędzi w DAW… Czytaj więcej »

Jak Produkować Lepsze Utwory, Cz. 17

Zakończyliśmy temat współpracy z innymi muzykami i zgodnie z zapowiedzią od dziś zaczniemy rozmawiać o samplowaniu (czy samplingu – jak kto woli). Zanim ruszymy, może w wielkim skrócie powiem o co chodzi, bo niektórym to pojęcie może być obce albo mylone z zupełnie innym procesem.

Jak zapewne wiecie z teorii cyfrowego dźwięku, o której pisałem w TYM ARTYKULE, proces samplingu odnosi się do konwertowania sygnału analogowego na cyfrowy i polega na tym, że w równych odstępach czasowych pobierane są bardzo krótkie próbki dźwiękowe do bufora (sample), a potem zamieniane są one na serie zer i jedynek. Dzięki temu jesteśmy w stanie zarejestrować i odtwarzać nagrywane ślady z cyfrowego medium (dysku komputera). Ale to jest ten proces, o którym dziś nie będziemy rozmawiać.

Zajmiemy się czymś zupełnie innym, mimo że noszącym tę samą nazwę… Czytaj więcej »

Jak Produkować Lepsze Utwory, Cz. 16

Kontynuujemy rozpoczęty w poprzednim wpisie wątek współpracy z innymi muzykami. Przedstawiłem Wam kilka koncepcji czy toków myślenia, które mogą nam takie przedsięwzięcie ułatwić, a dziś podzielę się ostatnią garstkę wskazówek z tego zakresu. Mam nadzieję, że i te okażą się przydatne.

73. Portfolio

To dość oczywisty punkt, ale nie należy go ignorować. Posiadanie takiego osobistego dorobku, który możemy zaprezentować, jest równie istotne, co nasze CV podczas ubiegania się o pracę. Marne (a właściwie żadne) są nasze szanse na współpracę z kimkolwiek, jeśli ta osoba nie ma możliwości sprawdzenia kim jesteśmy i czego do tej pory dokonaliśmy. Platforma jest tu mniej istotna – czy będzie to Soundcloud, Youtube, BandCamp, Reverbnation czy jakikolwiek inny portal – ważne, żebyśmy mieli coś godnego zaprezentowania. Traktujcie swoje portfolio jako przepustkę do dalszych negocjacji. Czytaj więcej »

Jak Produkować Lepsze Utwory, Cz. 15

Zamknęliśmy rozdział o miksowaniu i masteringu, a w kolejnej części porad dotyczących produkowania jeszcze lepszych utworów zajmiemy się kwestią współpracy z innymi muzykami. Niektóre z wymienionych wskazówek będą opierały się o współpracę bezpośrednią, inne o współpracę na odległość. Oto kilka, moim zdaniem, najważniejszych rzeczy, które należy wziąć pod uwagę podejmując się realizowania projektu z inną osobą/osobami.

67. Bliższe poznanie gustów

Może brzmi to trywialnie, ale jednym z elementów „docierania się” pod względem muzycznej współpracy jest bliższe poznanie upodobań muzycznych drugiej strony. I nieistotne jest, jaką formę przyjmie ten proces – ważne, aby znać gust naszego współpracownika, bo wtedy łatwiej będzie nam znaleźć wspólny język, wytłumaczyć, czego oczekujemy, etc., bo będziemy w stanie się do czegoś odnieść. Czytaj więcej »

Jak Produkować Lepsze Utwory, Cz. 14

Powracamy z kolejną porcją porad dotyczących miksu i masteringu. Dziś rzucę Wam 6 haseł, które zawsze powinny Wam przyświecać w pracy nad miksem utworu. Niektóre z nich mają również zastosowanie podczas masteringu, co na pewno sami zauważycie. Ale do rzeczy…

61. Brak sztywnych reguł

Zaczniemy dość przewrotnie, bo od tej właśnie reguły… Zbyt często spotykam się z sytuacjami, gdy żądni informacji amatorzy home-recordingu przekopują pół Internetu celem znalezienia definitywnej odpowiedzi na pytania w stylu: „Jak zmiksować bas/bębny/syntezatory?”, albo „Jak skompresować wokal czy werbel?” Już samo założenie, że istnieje odpowiedź na takie pytanie, jest błędne, dlatego znalezienie jasnej odpowiedzi jest po prostu niewykonalne i tracimy w ten sposób cenny czas. Czytaj więcej »

Jak Produkować Lepsze Utwory, Cz. 13

W tym i kolejnym wpisie zajmiemy się zestawem wskazówek na temat miksu oraz masteringu. Podam Wam kilka kluczowych i turbo-istotnych haseł, które muszą Wam się wryć w pamięć tak dobrze, jak najlepsze wspomnienia z dzieciństwa… I tyle słowem wstępu.

55. Odłóż miks na kolejny dzień

Nie mówię o sytuacji, że budząc się każdego ranka mówimy sobie: „Dobra, jutro zrobię ten miks”. Mam na myśli przypadek, gdy skończymy już całą pracę związaną z aranżem, nagraniem czy ewentualną edycją. W momencie, jak wszystkie partie będą już na miejscu i uznamy, że nasza kompozycja jest kompletna – warto w tym momencie zrobić dzień czy dwa przerwy i zabrać się za miks ze świeżym podejściem. Czytaj więcej »