Miesięczne archiwum: maj 2015

Jak Produkować Lepsze Utwory, Cz. 12

Przyszedł czas omówić ostatnie 4 wskazówki dotyczących kreatywności i efektywnej pracy w studio. Niektóre z nich może nie będą super-odkrywcze i tak bardzo fascynujące, jak kręcenie gałkami nowego instrumentu wirtualnego, ale w ostatecznym rozrachunku przyniosą nam wymierne korzyści…

51. Unikaj przesadnej perfekcji

Precyzja jest zazwyczaj czymś pożądanym, szczególnie wtedy, gdy mowa o wykonaniu nagrywanej partii. I nie zamierzam tego negować. Do zarejestrowania swoich ścieżek trzeba się przyłożyć i dać z siebie wszystko. Jest jednak cienka granica między precyzją, a obłędną perfekcją – wiemy przecież doskonale, że żaden perkusista nie gra równo, jak metronom, żaden gitarzysta nie zagra solo gitarowego z 16-stkami czy 32-ójkami idealnie z siatką, etc. To, między innymi stanowi o pięknie i naturalności muzyki. Czytaj więcej »

Jak Produkować Lepsze Utwory, Cz. 11

Pełen nowych sił powracam z kolejnym zestawem porad dotyczących kreatywności i wydajności podczas produkcji muzyki. Dziś przedstawię Wam następne 5 wskazówek, które uczynią czas w studiu pożytecznym i zamienią go w działania produktywne z możliwie najlepszymi wynikami.

46. Opanuj grę na jakimś instrumencie

Bynajmniej nie jest to wskazówka dla początkujących muzyków, bo oni o tym doskonale wiedzą. Ale my, jako realizatorzy powinniśmy znać podstawy gry na jakimkolwiek instrumencie – gitarze, pianinie, basie, perkusji czy innej harfie. Możecie spytać po co i dlaczego, więc już mówię. Czytaj więcej »

Jak Produkować Lepsze Utwory, Cz. 10

Kontynuujemy temat poprawy wydajności oraz kreatywności podczas produkcji utworu w domowym studiu. Dziś zaprezentuję Wam kolejne 5 wskazówek, które powinny uczynić Waszą pracę jeszcze bardziej płynną. Zaczniemy z grubej rury, bo dla dobra utworu musimy być czasem gotowi na drastyczne kroki…

41. Usuwanie partii

Czasem się zdarza, że nawet świetnie brzmiąca ścieżka nijak nie chce nam się wpasować w utwór. Sama w sobie jest ok, nie dudni, nie rezonuje, nie szumi i ma atrakcyjny charakter, ale po prostu nie siada nam w miksie. Możemy próbować różnych zabiegów i czasem zdarzy się, że one co nieco pomogą, ale jeżeli jakiś element nie pasuje w kontekście całości, to trzeba podjąć męską decyzję i po prostu pozbyć się takiego delikwenta. Dobro utworu jest ważniejsze od dobro jakiejś pojedynczej ścieżki… Czytaj więcej »

Jak Produkować Lepsze Utwory, Cz. 9

Jako czwarty segment naszego cyklu wybrałem różne zagadnienia i porady dotyczące kreatywności i efektywnej pracy. Wszyscy doskonale wiemy, że technika techniką, doświadczenie doświadczeniem i wiedza wiedzą, ale podczas naszej pracy nie mniej istotne są też inne aspekty tworzenia, czyli przede wszystkim nasza kreatywność, wydajność i spokój…

Jeśli bowiem nasze zmagania przebiegają płynnie i efektywnie, to automatycznie zwiększa się nasza produktywność i dobre samopoczucie, a to z kolei prowadzi do jeszcze lepszych wyników. I tego typu aspektami w produkcji jeszcze lepszych utworów zajmiemy się w kilku kolejnych częściach cyklu. Czytaj więcej »

Jak Produkować Lepsze Utwory, Cz. 8

Zgodnie z zapowiedzią, kontynuujemy wątek stosowania efektów.

Dzisiaj pokażę Wam kilka znanych i mniej znanych sztuczek na aplikowanie efektów, które warto znać i po które warto sięgnąć, gdy zabraknie nam inspiracji.

33. Głęboki efekt przechodzenia

To bardzo często stosowana technika w muzyce klubowej, tanecznej i elektronicznej. Ale nie tylko, bo jeśli zastosowana ze smakiem, to i stary dobry rock czy hip-hop nią nie pogardzi. Trzeba tylko wyczuć, co i jak. Polega to na tym, żeby tuż przed jakimś zwolnieniem dodać do kończącej się partii sporych rozmiarów pogłosu, którego ilość będzie narastać przy jednoczesnym zanikaniu (ściszaniu) sygnału źródłowego. Czytaj więcej »

Jak Produkować Lepsze Utwory, Cz. 7

No dobra, poniosło mnie, klasówki oczywiście nie będzie, ale mam nadzieję, że wzięliście sobie do serca rzeczy, o których produkowałem się w poprzednich dwóch wpisach i jesteście już lepiej zaznajomieni ze swoimi syntezatorami. Naprawdę szczerze polecam się zagłębić w ten temat, bo im więcej wiemy i z tego rozumiemy, tym bardziej pokręcone brzmienia będziemy w stanie sobie zbudować.

W dzisiejszym i kolejnym wpisie porozmawiamy o różnego typu kreatywnych efektach Czytaj więcej »

Jak Produkować Lepsze Utwory, Cz. 6

Kontynuujemy wątek syntezy audio. W dzisiejszej odsłonie poznacie jeszcze parę przydatnych sposobów na urozmaicenie swoich partii pochodzących z syntezatorów. Porozmawiamy o kilku efektach, których zastosowanie pozwoli wzbogacić i ulepszyć brzmienia wychodzące z naszych synthów, a także zdradzę Wam, które z parametrów dostępnych w każdym wtyczkowym czy zewnętrznym syntezatorze są najistotniejsze. Czytaj więcej »

Jak Produkować Lepsze Utwory, Cz. 5

Zakończyliśmy część poświęconą tworzeniu i obróbce bębnów. Od dziś na wokandę wrzucamy sztuczki i triki związane z ogólnie pojętą syntezą dźwięku. Póki co, nie udało mi się jeszcze stworzyć całego cyklu o tym procesie, choć nadal o tym pamiętam i bardzo chcę się wywiązać. Niestety ciągle coś innego pojawia się na horyzoncie, a rozdwoić się jeszcze nie umiem, ale może kiedyś przyjdzie i na to czas… Na cykl lub kurs, znaczy się, nie na rozdwojenie.

Na razie zaprezentuję Wam kilka przydatnych metod do wzbogacenia i wyróżnienia swoich partii na tle innych i mam nadzieję, że zaszczepią one u Was chęć jak najgłębszego poznania swoich syntezatorów. Czasem bowiem mam wrażenie, że przeciętny użytkownik korzysta maksymalnie z 10% możliwości swojego syntha… Oby to się kiedyś zmieniło 🙂

Niniejszym przechodzimy do drugiego działu: Czytaj więcej »