Ośla Łączka – Autoryzacja i Instalacja Pro Tools

Luty upłynął nam jako najbardziej konkursowy miesiąc w dziejach Zakamarków, ale czas już najwyższy przejść do rzeczy bardziej konkretnych, bo ile można Was rozpieszczać… 🙂

Już niedługo światło dzienne ujrzy darmowa wersja DAW od firmy Avid, czyli Pro Tools First. Będzie to świetna okazja dla wszystkich tych, którzy wcześniej nie mieli okazji poznać i wypróbować tego programu (bo nawet wcześniejsza wersja demo wymagała kupna iLoka).

Jest pewne, że będzie to wariant mocno okrojony w porównaniu do pełnej wersji, ale i tak uważam, że warto się będzie nim zainteresować. Sam z ciekawości spróbuję tej wersji i zobaczę, jak daleko da się na niej zabrnąć. Może nawet opiszę swoje doświadczenia później.

Ale ja nie o tym miałem…

Z racji tej nadchodzącej premiery oraz wielu wcześniejszych pytań zadawanych mi na przestrzeni ponad 4 lat przez czytelników bloga – postanowiłem opisać kilka podstawowych kroków, jakie musi podjąć każdy spotykający się z tym programem po raz pierwszy. W sumie to już dawno powinienem był to uczynić, ale jakimś dziwnym trafem nigdy się to nie stało. Do dziś… Porozmawiajmy więc o autoryzacji i prawidłowej instalacji Pro Tools.

Bo to niby takie skomplikowane i trudne jest, bo to dużo zachodu, bo jakieś klucze, jakieś konta, licencje, sterowniki… słowem same problemy 🙂 Żeby więc początkujący użytkownik Pro Tools mógł się w tym wszystkim połapać – przygotowałem ten wpis. Można założyć, że jest to totalnie łopatologiczne vademecum świeżego użytkownika, które opisuje co należy zrobić krok po kroku – od dokonaniu zakupu, do miejsca, w którym zaczniemy nagrywać swoje pierwsze “ściechy” 🙂

Ale najpierw:

Wariant zakupu

Pro Toolsa możemy zasadniczo kupić w dwóch wariantach – pudełkowym (boxed) i elektronicznym (download). Wspominam o tym dlatego, że będą się one różniły detalami, ale o tym będę szerzej wspominał, jak natrafimy już na konkretne czynności.

Dla jasności – poniższe informacje podaję w oparciu o autoryzację natywnej wersji Pro Tools 11 na komputerze Mac. Ale generalnie przebiega ona tak samo dla Pecetów oraz bardzo podobnie dla wielu wcześniejszych wersji programu. Mogą być po drodze jakieś minimalne różnice (w nazewnictwie, w adresie strony czy tego typu szczegółach), ale zasadniczo – sprawa od dawna wygląda niemal identycznie.

Ważna informacja

Jeśli ktoś z czytających ten tekst właśnie rozpoczyna swoją przygodę z Pro Tools, to proszę taką osobę o dokładne przeczytanie informacji tu zawartych ZANIM zacznie ona instalację programu, bo potem będzie lament i narzekanie. Instalowanie PT rządzi się niestety pewnymi prawami i bardzo istotne jest wykonywanie wszystkich czynności w konkretnej kolejności.

iLok

Avid w kwestii ochrony przed piractwem od lat korzysta z usług firmy Pace, która jest twórcą klucza USB o wdzięcznej nazwie iLok. Aby móc w ogóle odpalić program, będziemy musieli posiadać również taki kluczyk (pierwszy lepszy pendrive z szuflady niestety nie da rady), bo na nim będziemy przechowywać licencję do obsługi programu (a także na inne wtyczki). Dla Pro Tools 11 musi to być iLok drugiej generacji, w skrócie iLok2. Na pierwszym iLoku jedenastka nam nie pójdzie.

Dla tych, którzy kupili wersję download oznacza to oczywiście dodatkowy koszt (ok. 50 dolarów juesej) i czas oczekiwania na przesyłkę lub samotną wycieczkę do sklepu / dealera / dystrybutora na drugim końcu miasta. Posiadacze wersji pudełkowej mają tu nieco lepiej, bo kupiona u autoryzowanego dealera lub bezpośrednio od Avid paczuszka będzie miała ten magiczny kluczyk dołączony. Więcej informacji o samym iLoku znajdziecie również w TYM WPISIE.

Jak w takim razie przebiega proces autoryzacji i instalacji? Co mamy zrobić po kolei?

Krok 1

Ściągamy ze strony producenta i instalujemy najnowszą wersję sterownika do naszego interfejsu audio / miksera USB. Jeśli korzystamy tylko ze zintegrowanej karty muzycznej, to możemy zainstalować sterowniki Asio4All.

Krok 2

Zakładamy konto na Avid.com (TUTAJ), a potem na ilok.com (TUTAJ). To w tym miejscu wybieramy nasz identyfikator, niejako nazwę użytkownika, czyli iLok ID, która nam się wkrótce przyda, a w przyszłości posłuży jako szybki sposób przesyłania nowych licencji na nasze konto.

Krok 3

Pobieramy i instalujemy program iLok License Manager (przyda się później i na przyszłość).

Krok 4

Wchodzimy (TUTAJ) logujemy się na nasze konto Avid i na głównej stronie klikamy w ‘Activate And Download Your Product‘ (Aktywuj i Pobierz Swój Produkt). Następnie wpisujemy w puste pole numer aktywacyjny, który otrzymaliśmy przy zakupie (z karty rejestracyjnej w przypadku zakupu wersji pudełkowej lub z emaila w przypadku zakupu elektronicznego), a potem podajemy nasz iLokowy identyfikator (iLok ID), który sobie wybraliśmy zakładając konto na ilok.com. Będziemy tutaj musieli również wypełnić formularz rejestrujący nasz zakup (podać dane, etc). Po zarejestrowaniu zakupu licencja do obsługi programu zostaje wysłana na nasze konto iLok (nią się zajmiemy za chwilę), a my uzyskujemy dostęp do ściągnięcia programu.

Krok 5

Pobieramy plik instalacyjny Pro Tools zgodny z naszym systemem operacyjnym, instrukcję obsługi (rzecz jasna!!) oraz AiR Creative Collection (dodatkowe wtyczki i instrumenty wirtualne do PT) i rozpoczynamy instalację – najpierw sterowniki do naszego interfejsu audio, potem sam program Pro Tools, potem dodatkowe wtyczki i instrumenty. Tu warte zaznaczenia jest to, że dla poniższych wersji pobieramy i instalujemy następujące pliki z dodatkowymi pluginami:

Avid Virtual Instruments 10.3 Installer for Pro Tools 10.x – dla PT 10
AIR Creative Collection 11.1 Installer for PT 11.x – dla PT 11

Krok 6

Rejestrujemy iLoka na naszym koncie, czyli odpalamy wcześniej zainstalowany iLok License Manager, klikamy Sign In, logujemy się, wpinamy iLoka do komputera. Wyskoczy nam okienko mówiące o tym, że iLok nie został jeszcze zarejestrowany (przypisany do naszego konta) i czy chcemy tego dokonać. Klikamy rzecz jasna w ‘Yes‘ i gotowe. iLok pojawi się teraz na liście po lewej stronie. To znak, że wszystko jest w porządku.

Krok 7

Przenosimy licencję Pro Tools na nasz iLokowy klucz USB. W tym celu, pozostając nadal w aplikacji ILM, klikamy w ‘Available’ na górze okienka, odnajdujemy interesującą nas licencję i przeciągamy ją na naszego iLoka znajdującego się na liście po lewej stronie. Zostaniemy poproszeni o potwierdzenie tej operacji. Klikamy OK i zrobione!

Zamykamy ILM i możemy dać się ponieść Pro Toolsowi 🙂

Zakończenie

I tu się ta batalia kończy! Nie było chyba tak ciężko, co? 🙂 Siedem kroków dzielących nas od odpalenia Pro Tools zostało wykonanych i możemy już w zasadzie rozpocząć pracę. Ale zanim to niecierpliwie uczynimy, doinstalujmy jeszcze pozostałe wtyczki i instrumenty (AIR Creative Collection) czy inne plug-iny, które możemy posiadać i teraz możemy już ruszać.

P.S. Jeśli w przyszłości będziecie chcieli kupić jakieś dodatkowe wtyczki od różnych firm, a będą one korzystały z ochrony za pomocą iLoka, to procedura autoryzacji takich plug-inów jest bardzo podobna do autoryzacji PT, aczkolwiek zwykle przybiera 2 różne formy:

 1. Podajemy swoje iLok ID już podczas zakupów lub podczas rejestracji na stronie producenta (i wtedy licencja jest wysłana na nasze konto ilok.com, a my musimy ją przenieść na iLoka za pomocą ILM – tak samo jak było z Pro Toolsem).
 2. Otrzymujemy tzw. Redeem Code na maila (zwykle jeśli kupujemy u dystrybutorów) i wtedy musimy odpalić ILM, zalogować się na swoje konto i na górnym pasku aplikacji, po prawej stronie kliknąć w znaczek objęty czerwoną ramką (kliknij aby powiększyć obrazek):

po czym wpisać otrzymany e-mailem kod. Po chwili licencja na zakupioną wtyczkę pojawi się na liście dostępnych i wtedy standardowo przeciągamy ją na naszego iLoka po lewej.

I to chyba tyle. Jeśli macie jakieś pytania odnośnie autoryzacji i instalacji PT, to walcie śmiało pod spodem.

Tymczasem!

 1. Czy najnowsza weersja Pro Tools First bedzie działąc na OS X 10.10 i czy musi byc dedykowany interfejs czy wystarczy RME ?

  • Mniemam, że każdy interfejs będzie działał z tym wariantem. A tego, z jakimi wersjami systemów operacyjnych będzie kompatybilny First – dowiemy się pewnie dopiero jak wyjdzie.

 2. No, Jak za darmo to spróbuję… 😈 Jeśli wersja Pro Tools First nie wymaga iLoka, to instalacja będzie chyba prostsza (szybsza)?
  Już się tu zarejestrowałem:
  http://apps.avid.com/ProToolsFirst/

  • Nie wymaga iLoka, ale zakładam, że będzie wymagała licencji, co oznacza, że przeniesiemy ją na swój komputer, który będzie widniał na liście po lewej wewnątrz ILM.

  • A propos ILM, mam licencję na Ultra Channel Native (za darmo z zeszłorocznej promocji), ale link który dostałem do ściągnięcia pluginu nie działa… 😕 Ktoś wie gdzie go mogę zdobyć?
   Chciałem to wypróbować i nie mogę…

  • EDIT: po wielu godzinach w końcu znalzłem :mrgreen:

 3. Witam serdecznie,
  Zakupilam Avid Fast Track Solo wraz z iLokiem. Dzieki Waszej instrukcji, udalo mi sie wszytsko zainstalowac. To znaczy … PRAWIE 🙂 Pologowalam sie na stronkach, pobralam co trzeba , ale nie moge znalezc nigzie na kompie samego ProToolsa. Nie ma zadnego skrotu na pulpicie, w programach tez go nie ma ,ale jak wpisuje w wyszukiwaniu Pro Tools to mam pelno wynikow. Nie wiem co jets samym programem w ktorym moglabym nagrywac. Jest jedna pozycja ktora wygladala na program, ale po kliknieciu , zero reakcji. Nic sie nie dzieje. Mam komputer stacjonarny, Windows 7. Mozecie wspomoc ? 🙂 P.S nie jestem zbyt zaawansowana w sprawach komputera dlatego prosze o łopatologiczne wyjasnienie 🙂 Z gory bardzo dziekuje.

  • Po instalacji programu powinnaś mieć skrót na pulpicie (bo on się automatycznie tworzy). Jeśli go tam nie ma z jakiegoś dziwnego powodu, to ikonka do uruchomienia powinna być widoczna w pasku, jak klikniesz w START (lewy dolny róg ze znaczkiem Windows). Ewentualnie trzeba będzie rozwinąć listę programów w tym pasku i PT powinien tam być. Inna opcja – wchodzisz do folderu, gdzie Pro Tools został zainstalowany i klikasz w ikonkę z logo programu, która w kolumnie Typ/Rodzaj (Type) ma wpisane Aplikacja (Application).

Zostaw komentarz