Darmowa Wtyczka i Sample oraz Pro Tools 12

Po raz kolejny firma Soundtoys postanowiła podarować nam darmowy plug-in. Nie jest to pierwszy raz, gdy przez pewien czas możemy sobie pobrać nieco okrojoną czy uproszczoną wersję danego modułu (stąd przydomek Little).

Zapewne wkrótce ukaże się on w nieco bardziej rozbudowanej formie, ale za to, jak nietrudno się domyślić, będzie już trzeba zapłacić. W każdym razie, jeszcze przez kilka dni (dokładnie do 1. kwietnia 2015) możemy skorzystać z tej specjalnej oferty i zaopatrzyć się w mniejszą wersję tego plug-inu – na przykład korzystając z TEGO SZNURKA. Trzeba oczywiście posiadać (bądź założyć) darmowe konto na Soundtoys.com. Wpisujemy nazwę użytkownika, swoje hasło i klikamy w ‘Redeem’.

Czym jest Little AlterBoy?

To narzędzie o kilku twarzach… Przewidziane jest głównie do wyraźnego modulowania głosu różnymi sposobami. Nie oznacza to oczywiście, że nie możemy przepuścić przezeń innego typu sygnałów, ale z założenia ma to być czymś w rodzaju bogatej palety do urozmaicania wokalu szeroko pojętą modulacją.

Możemy manipulować intonacją, ingerować w formanty, stworzyć efekt T-Pain (przesadne dostrajanie), generować “robotyczne” głosy czy nawet starać się zmienić głos męski na damski lub na odwrót. Słowem, góra możliwości, a wszystko bardzo prosto rozwiązane i odbywa się za pomocą jednego czy dwóch pokręteł.

Dodatkowo wtyczka jest wyposażona w moduł saturacji (gałka Drive) zapożyczony ze znanego plug-inu Decapitator. Naprawdę dostajemy tu sporo za nic… TUTAJ można też zobaczyć krótki filmik pokazujący kilka możliwości tego “chłopca”.

W kwestii wyjaśnienia – plug-in dostępny jest w formatach VST, AU, AAX (Mac i PC), a do autoryzacji potrzebujemy konta na iLok.com (darmowe), natomiast tak jak poprzednio, nie ma obowiązku posiadania fizycznego klucza, bo licencję możemy przenieść na nasz komputer – musimy sobie tylko zainstalować iLok License Managera – czyli standardowa procedura.

Darmowe sample od MusicRow

Twórcy recenzowanych kiedyś na łamach Zakamarków instrumentów Golden Ensembles 3 (do REAKTORA) udostępniają na swojej stronie pakiet 100 darmowych sampli.

Są one po prostu kolekcją talerzy (crashy), które zostały na różne sposoby przerobione i przemielone efektami – jedne mniej, drugie bardziej. Możliwość darmowego ich pobrania kończy się 30 marca, więc proponuję nie zwlekać. Po tym czasie koszt tej paczki będzie wynosił 19 euro.

“Zakupu” możecie dokonać na TEJ STRONIE. Przy okazji posłuchajcie kilku dostępnych tam próbek, żeby się zorientować z czym mamy mniej więcej do czynienia.

Aby zdobyć ten pakiet trzeba się oczywiście zarejestrować / założyć konto i przejść standardowy proces zakupu online – z tą małą różnicą, że nasza cena końcowa będzie wynosić okrągłe zero.

100 Crashes jest dostępny w 3 różnych formatach – jako Expansion do Machine 2, Ableton Live Pack lub najzwyklejsza na świecie paczka plików Wav.

Pro Tools 12

Niby już jest, ale jakoś nie do końca…

Pierwsza rzecz – nie są jeszcze dostępne ani obiecane rozwiązania współpracy w chmurze, ani tak bardzo oczekiwana funkcja Track Freeze. Wprawdzie Avid Marketplace, w którym możemy nabyć i zainstalować nowe wtyczki nie wychodząc z sesji już działa, ale to tylko kropla w morzu tego, co obiecał nam Avid.

Mi osobiście akurat tych rozwiązań nie brakuje, ale innym, którzy liczyli na możliwość szeroko pojętej kolaboracji, przyjdzie jeszcze poczekać do kolejnego update’u.

Druga sprawa – ci, którzy zarejestrowali już wcześniej swoje subskrypcje (w tym również ja) – nadal nie otrzymali dostępu do nowej wersji programu, a osoby, które wykupiły Plany dopiero po 23. marca tego roku już otrzymują pliki instalacyjne do PT 12 – tyle z zapewnień Avid o “byciu na czasie z najnowszą wersją”…

Ostatnia kwestia – nadal nie wiemy, kiedy pojawi się darmowy Pro Tools First.

Ale wystarczy psioczenia, bo obiecałem sobie w tym krótkim artykule trzymać się przede wszystkim zimnych faktów. Co w takim razie otrzymujemy na chwilę obecną w nowej wersji?

Otóż, sprawa z PT12 wygląda w sumie tak, że Avid skupił się głównie na wprowadzeniu w życie nowego planu subskrypcji (mamy kilka opcji do wyboru – można sprawdzić sobie dostępne warianty TUTAJ), a także na ulepszeniu procesu aktywacji i powiadomień o update’ach i upgrade’ach.

Pojawiła się już wspomniana opcja wykupowania i instalowania wtyczek nabytych w Marketplace bez zamykania sesji.

Postawiono na ulepszenia w kontroli wejść, wyjść i szyn (różnego typu poprawki w I/O i Buses) i odsłuchu AFL/PFL, stworzono nowy ekran startowy (Dashboard) do łatwiejszej nawigacji pomiędzy sesjami, wprowadzono trochę nowych skrótów klawiszowych i parę innych usprawnień.

I to chyba tyle na daną chwilę…

Jak na moje oko, jest to taka trochę przejściowa wersja i pewnie lada chwila pojawi się już pełnoprawny PT12 z całym obiecanym inwentarzem. Mi się prawdę mówiąc i tak jeszcze nie spieszy z przejściem na nową wersję, bo raz, że nie mam pewności, czy wszystkie plug-iny będą działały, jak trzeba. A dwa – standardowo mam trochę nieskończonych projektów w PT11, a te dwie wersje niestety na jednym systemie koegzystować nie mogą – instalacja dwunastki wymazuje bowiem jedenastkę (aczkolwiek 10 i 12 ponoć razem istnieć mogą).

Da się oczywiście to obejść, bo zawsze można zainstalować PT 12 na innej partycji, ale ja osobiście nie widzę sensu w takim się z rzeczami grzebaniu…

Poczekam. Już nie raz czekałem. Avid mnie przyzwyczaił 😉

Zostawić komentarz ?

14 Komentarze.

 1. Mam problem z instalacją Little AlterBoy’a…, tzn. zainstalowałem, ale przy otwieraniu DAW, pokazuje że wymagana jest licencja, którą mam, ale gdzie ona jest i jak ja przenieść do License Menagera?

  • Ok, mam już licencję w LM, ale mimo powtórnego przeszukiwania pluginów, nie widać go na liście – nie mogę załadować w DAW… 😈

  • Popsułeś swojego Reapera 😉

  • A na poważnie? 😉

  • Może się w innym folderze zainstalował niż domyślny.

  • Piotrek R

   U mnie w reaperze wszystko ładnie się zainstalowało. Podczas odpalania reapera za pierwszym razem było tylko okienko wymagające potwierdzenia aktywacji i po całym “procesie” stacja się otworzyła a na liście pluginów w zakładce “new” już czekał AlterBoy 😎

  • Mi także w końcu się udało, po trzeciej reinstalacji… 🙄

 2. Pobrane, zainstalowane i działa! Dzięki Igor 🙂

 3. zbycho123

  Igor nie orientujesz się czy przysługuje mi darmowa aktualizacja do PT 12 jeśli zakupiłem i aktywowałem licencję edu na PT10/11 w maju 2014 ?

  • Niestety nie przysługuje Ci. Żeby dostać darmowy upgrade do 12, to oprócz posiadania licencji na 11, musisz mieć wykupiony roczny Plan (Subskrypcję).

 4. zbycho123

  Biednemu zawsze avid w oczy 😉 Na razie nic ciekawego w 12 nie dodali,chyba niema się co spieszyć..
  Dzięki za pomoc i za kopalnie wiedzy o audio ,często zaglądam i polecam!

  • Super!
   “Biednemu zawsze avid w oczy” – zapamiętam sekwencję, bo taka prawdziwa 🙂

Zostaw komentarz