Miesięczne archiwum: marzec 2015

Darmowa Wtyczka i Sample oraz Pro Tools 12

Po raz kolejny firma Soundtoys postanowiła podarować nam darmowy plug-in. Nie jest to pierwszy raz, gdy przez pewien czas możemy sobie pobrać nieco okrojoną czy uproszczoną wersję danego modułu (stąd przydomek Little).

Zapewne wkrótce ukaże się on w nieco bardziej rozbudowanej formie, ale za to, jak nietrudno się domyślić, będzie już trzeba zapłacić. W każdym razie, jeszcze przez kilka dni (dokładnie do 1. kwietnia 2015) możemy skorzystać z tej specjalnej oferty i zaopatrzyć się w mniejszą wersję tego plug-inu – na przykład korzystając z TEGO SZNURKA. Trzeba oczywiście posiadać (bądź założyć) darmowe konto na Soundtoys.com. Wpisujemy nazwę użytkownika, swoje hasło i klikamy w ‘Redeem’. Czytaj więcej »

Niuanse i Ozdobniki w Miksie, Cz. 3

Wracamy z ostatnią porcją wskazówek dotyczących tego, jak można ozdobić, ubarwić i uatrakcyjnić swoje miksy za pomocą różnych zabiegów i efektów stosowanych w miksie.

Omówiliśmy już kwestię rejestrowania dodatkowych partii mających temu celowi służyć (Część 1), a także rozpoczęliśmy opisywanie dodatkowych operacji już po nagraniach – w samym miksie (Część 2).

Dzisiaj przyszła pora zamknąć ten temat i podzielić się ostatnimi wskazówkami.

Wspomniałem ostatnio o kontraście (z resztą nie pierwszy raz na blogu, bo swego czasu kilka osobnych artykułów o tym spłodziłem, a jest to temat arcyciekawy), więc idąc przez chwilę tym samym tropem, chciałem przywołać pierwszy trik w dzisiejszym artykule, jaki możemy zastosować, aby bardziej podkreślić jakąś sekcję. Mianowicie: Czytaj więcej »

Niuanse i Ozdobniki w Miksie, Cz. 2

Ostatnio przyjrzeliśmy się temu, jakie instrumenty i w jaki sposób zarejestrowane mogą posłużyć nam jako dobarwienie miksu czy swego rodzaju ozdobniki w piosence.

Dzisiaj przyszedł czas na to, aby poznać kilka sztuczek mających podobny cel, ale takich, które możemy zastosować już wewnątrz stacji roboczych – po skończonych nagraniach.

Oprócz kilku standardowych i sprawdzonych metod, opowiem również o pewnych elementach ubarwiających, które bardziej czujemy niż wyraźnie słyszymy.

Czasem ciężko je zidentyfikować, bo są pięknie wplecione w resztę miksu i stanowią ledwie słyszalne tło, ale za to odczuwamy ich wyraźny brak, gdy je zabierzemy… Czytaj więcej »

Niuanse i Ozdobniki w Miksie, Cz. 1

Miks to taka ciekawa mieszanina priorytetów… Są bowiem elementy, które muszą zawsze być na froncie – takie, które “prowadzą” i napędzają utwór, utrzymują uwagę słuchacza lub niejako podpowiadają mu, na czym ma się w danej chwili skupić.

Rolą inżyniera miksu jest takie dysponowanie poszczególnymi ścieżkami, aby słuchacz dał się wciągnąć i był niemal instruowany, jaki ślad ma być w tym momencie punktem skupiającym jego uwagę.

Miksy, gdzie wszystko gra równo, jak “pod linijkę” – zazwyczaj są lekko nudnawe i mało wciągające. Stąd właśnie bierze się potrzeba rozsądnego gospodarowania dostępnymi śladami.

Przy całym szeregu tego typu zabiegów i decydowaniu o najważniejszych elementach, jest też cała grupa ścieżek (zazwyczaj), których rola jest drugo- czy nawet trzecioplanowa. Ja je nazywam “ozdobnikami”, a czasem “niuansami” – zależy, w jaki sposób zostały użyte. Najczęściej mają one za zadanie uzupełniać miks, dobarwiać go, sprawiać, aby był pełniejszy, ciekawszy, głębszy, itp. I tego typu ślady zwykle będą nieco ukryte czy zepchnięte na dalszy plan.

Jakie to mogą być ślady? Jak i kiedy można je wplatać? Kiedy można je przysunąć bliżej frontu miksu? O tych rzeczach postaram się opowiedzieć w tym oraz dwóch kolejnych artykułach… Czytaj więcej »

Ośla Łączka – Autoryzacja i Instalacja Pro Tools

Luty upłynął nam jako najbardziej konkursowy miesiąc w dziejach Zakamarków, ale czas już najwyższy przejść do rzeczy bardziej konkretnych, bo ile można Was rozpieszczać… 🙂

Już niedługo światło dzienne ujrzy darmowa wersja DAW od firmy Avid, czyli Pro Tools First. Będzie to świetna okazja dla wszystkich tych, którzy wcześniej nie mieli okazji poznać i wypróbować tego programu (bo nawet wcześniejsza wersja demo wymagała kupna iLoka).

Jest pewne, że będzie to wariant mocno okrojony w porównaniu do pełnej wersji, ale i tak uważam, że warto się będzie nim zainteresować. Sam z ciekawości spróbuję tej wersji i zobaczę, jak daleko da się na niej zabrnąć. Może nawet opiszę swoje doświadczenia później.

Ale ja nie o tym miałem… Czytaj więcej »