Miesięczne archiwum: styczeń 2015

Pro Tools 12 i Darmowy Pro Tools First

Kilka dni temu na targach NAMM 2015 firma Avid ogłosiła, że już niebawem dostępna będzie nowa odsłona ich flagowego produktu do nagrywania, edycji i miksowania muzyki – Pro Tools 12.

Jednocześnie pojawi się też zupełnie darmowa wersja tego programu – Pro Tools | First.

Nie znamy jeszcze dokładnej daty premiery tych dwóch produktów, ale zgodnie z obowiązującym prawem, ichniejsza deklaracja “Coming Soon” oznacza, że producent musi zdążyć z udostępnieniem nowej wersji w ciągu 3 miesięcy od tego ogłoszenia.

Pro Tools 12

Niestety nie zostały jeszcze oficjalnie przedstawione nowe funkcje PT12, więc tutaj pozostaje nam po prostu cierpliwie czekać. Nie wiemy, czy pojawi się oczekiwana od dawna funkcja Freeze, czy pojawią się jakieś nowe narzędzia i udogodnienia i czy wersja dwunasta nie będzie po prostu starą 11-stką rozszerzoną o różne formy współpracy w chmurze i całym Avid Marketplace. Czytaj więcej »

Jak Oceniać Własną Twórczość, Cz. 3

Dziś przyszedł czas zakończyć odpowiedź na pytanie Przemka o sposoby obiektywnej oceny własnej twórczości.

W dwóch poprzednich wpisach omówiłem stronę techniczną problemu oraz wyjaśniłem kłopoty, jakie można napotkać z nie do końca idealnym systemem odsłuchowym w naszym studiu, a w tej części wpisu postaram się poruszyć kwestię psychologiczną oraz… “dziennikarską” całej tej układanki. Tak, dziennikarską. O tym za chwilę.

Nie jestem oczywiście żadnym profesorem psychologii, więc nie będę udawał, że wiem o ludziach i ich zachowaniach coś więcej niż przeciętny Kowalski, ale bazując na tym, co już widziałem i słyszałem oraz czego sam doświadczyłem w zmaganiu się ze swoimi i czyimiś kawałkami, uknuję kilka teorii, które być może pomogą zagubionemu Przemkowi, Wam oraz mi samemu spojrzeć tej bestii braku obiektywizmu głęboko w oczy i poznać całą prawdę… 🙂 Czytaj więcej »

Jak Oceniać Własną Twórczość, Cz. 2

0382-bx_meterW poprzedniej części wpisu starałem się wyjaśnić Przemkowi, od czego można zacząć chcąc obiektywnie ocenić własną twórczość.

Opisałem zalety korzystania z różnych systemów odsłuchowych, robienia notatek i prób wypośrodkowania brzmienia, aby translacja (przekładanie się) miksu była możliwie jak najlepsza.

Po zapoznaniu się z tamtym wątkiem, nadszedł czas przybliżyć następne elementy, których odhaczenie będzie mogło nam pomóc “stanąć obok” własnych miksów, dzięki czemu będziemy mogli spróbować je samodzielnie i w miarę obiektywnie ocenić. Czy nam się uda?

Kontynuuję swój wywód od drugiego punktu mającego na tę całą sprawę rzucić więcej światła… Czytaj więcej »

Jak Oceniać Własną Twórczość, Cz. 1

0381-evaluateBycie jednocześnie muzykiem i realizatorem (czy nawet producentem) własnych nagrań to bez wątpienia piękna rzecz, dająca nam swobodę i wolną rękę w zasadzie w każdej kwestii związanej z tym tematem, ale jak nietrudno się domyślić – niesie ona ze sobą również wiele problemów, stresów, niepewności, zagrożeń i wad. Jednym z najczęściej pojawiających się kłopotów na tym polu jest próba rzetelnej oceny własnej twórczości.

Czy potrafimy obiektywnie stwierdzić, że nasz utwór jest dobry? Czy są jakieś narzędzia i sposoby, aby nam to ułatwić?

Do napisania tego artykułu zainspirowała mnie mailowa rozmowa z Przemkiem, która miała miejsce już jakiś czas temu i podczas której padło kilka naprawdę ciekawych pytań ze strony mojego rozmówcy. Mimo, iż odpisałem wtedy koledze na trapiące go kwestie, to postanowiłem teraz trochę szerzej opisać ten temat – tak, aby skorzystać na tych kilku wskazówkach mogła większa ilość osób. Czytaj więcej »

Kilka Żelaznych Zasad…

Poznając jakikolwiek temat z zakresu nagrywania, miksowania czy ogólnie pojętej produkcji muzycznej z reguły natykamy się na szereg zależności, warunków, różnych sytuacji czy wyjątków.

Zauważyliście to na pewno i u mnie kiedy podejmuję się opisania jakiejś kwestii związanej z produkcją muzyki w domowym studio.

Często podkreślam, że niemal wszystko determinowane jest przez szereg konkretnych czynników w danym przypadku – jedne rzeczy są zawsze zależne od innych…

Tę tezę jak najbardziej nadal podtrzymuję, ale ostatnio sobie pomyślałem, że warto by było zebrać kilka takich żelaznych reguł związanych z realizacją, które generalnie sprawdzają się zawsze w naszej pracy czy samym podejściu do niej.

Proponuję się ich trzymać, bo odstępstw tutaj raczej nie znajdziecie…

W związku z tym, poniżej przedstawiam Wam listę pięciu zasad, które, moim zdaniem, można uznać za niezniszczalne: Czytaj więcej »