Zmiany w Polityce Avid – ciąg dalszy…

Ostatnio poruszyliśmy sprawę zmiany polityki Avid dotyczącej upgrade’u Pro Toolsa do wyższych wersji.

Wspomniałem w tamtym artykule o kilku niejasnościach, które się w związku z tym pojawiły. Dobre wieści są takie, że dzisiaj będę mógł je nieco rozwiać. Wszystko dzięki pomocy Andrzeja z Music-Info.pl, który, jako jeden z dystrybutorów Pro Tools w Polsce, jest w stałym kontakcie z przedstawicielami Avid.

Zarys zmian w Avid

Na początek może przypomnę, o co się w całym tym zamieszaniu rozchodzi…

Otóż, Avid (właściciele Pro Tools), ogłosił ostatnio, że przechodzi z tradycyjnego sposobu płacenia za swój program na system abonamentowy. Dla zwykłego, dotychczasowego użytkownika programu oznacza to, że jeśli chce on być na czasie z PT, raz w roku będzie musiał sobie wykupić abonament (tzw. Plan) i w trakcie jego obowiązywania, będzie on upoważniony do otrzymania za darmo wszelkich uaktualnień (poprawek) oraz korzystania z pełnego supportu (odpowiedzi na zgłoszenia do działu technicznego w ciągu 24h oraz jedna rozmowa telefoniczna na miesiąc w planie Standard, a nieograniczoną ich ilość w planie Advanced). Każdy wykupujący Plan, otrzyma również dostęp do funkcjonalności Avid Everywhere.

Dodatkowo, będzie on miał również dostęp do darmowych upgrade’ów (skoków do wyższych wersji, np. PT12) – o i ile będzie posiadaczem ostatniej, obowiązującej w danym czasie wersji – obecnie jest to PT11.

Oprócz tego, Avid ogłosił, że do końca bieżącego roku, użytkownicy wszystkich wersji niższych niż najnowsza (11), mogą:

 • zrobić crossgrade do PT11 (z PT Express, PT M-Powered, PT MP9 i PT LE) – za $199
 • zrobić upgrade do PT11 (z PT9 i PT10) – za $199 oraz
 • zrobić upgrade do PT HD 11 (z PT HD 9 i PT HD 10) – za $599

W ramach tegoż upgrade’u otrzymają oni automatycznie Plan ważny przez 1 rok. A jeśli dokonają rejestracji tego crossgrade’u lub upgrade’u przed 31.12.2014, w ramach bonusa zostanie im ten plan przedłużony do końca marca 2016 roku.

Wykupując do końca roku ten upgrade lub crossgrade razem z Planem będziemy również upoważnieni do otrzymania za darmo wersji 12. programu (w momencie jak się pojawi i o ile będzie to w trakcie najbliższego roku).

Powtórzę – bardzo ważny jest tutaj fakt, że aby móc otrzymać darmowy upgrade do nadchodzącej wersji PT12, MUSIMY posiadać zarejestrowaną wcześniej wersję PT11 i aktualnie ważny Plan.

W związku z powyższą sytuacją pojawiły się oczywiście kolejne wątpliwości, więc spróbuję je wyjaśnić poniżej. Głównie sprowadzają się one tego, co będzie się działo po nowym roku, a więc zobaczmy bliżej, o czym mowa:


Dla użytkowników PT Express, LE, MP9 i M-Powered

Z Avid Store (oficjalny sklep) znikną obecnie dostępne crossgrade’y tych wersji do PT11. Ale posiadacze tych wersji nadal będą je mogli kupić poprzez dystrybutorów i sklepy detaliczne – do wyczerpania zapasów i po starych cenach (o ile oczywiście dystrybutor sobie nie zdecyduje inaczej). Music-info.pl nie planuje podnosić tych cen, co jest niewątpliwie bardzo miłym gestem z ich strony. Ale nie wiadomo, jak zachowają się w tej sytuacji inni sprzedawcy.

Raz jeszcze – jeśli ktoś nie zakupi i nie zarejestruje tego teraz, a w przyszłym roku zakupi w Avid Store tylko roczny Plan (żeby mieć wsparcie techniczne i dostęp do Avid Everywhere), to późniejszy crossgrade będzie go kosztował dodatkowe pieniądze. Dlatego sęk w tym, by mieć już teraz tę “jedenastkę” zarejestrowaną, bo wtedy, w momencie pojawienia się “dwunastki”, dostaniemy ją za darmo (o ile oczywiście pojawi się w ciągu obowiązywania naszego rocznego planu).

Gorzej, jeśli ktoś przegapi i już nigdzie w sprzedaży nie znajdzie crossgrade’ów po nowym roku. Wtedy, oprócz opcji z wykupieniem samego planu i późniejszej dopłaty do crossgrade’u, pozostanie mu tylko zakup nowej, pełnej wersji (po pełnej cenie). Więc jeśli ktoś z Was, posiadających te wersje, o których piszę w nagłówku tego akapitu, rozważa upgrade do PT11 (oraz liczy na darmowy PT12), to zróbcie to teraz, bo potem możecie bardzo żałować 🙂

Dla jasności i prosto w twarz:

Jeśli użytkownicy tych wersji nie zrobią teraz upgrade’u do PT11 z rocznym planem w bonusie, to w przyszłym roku będą mogli albo wykupić osobno crossgrade do 11-stki z planem (i wtedy dostaną PT12 jeśli wyjdzie w ciągu roku), albo mogą sobie w przyszłym roku wykupić sam plan na 12 miesięcy i wtedy, gdy pojawi się PT12, będą musieli za niego zapłacić trochę więcej. Pamiętajmy, że darmowy upgrade do PT12 działać będzie tylko wtedy, jeśli do końca tego roku staniemy się posiadaczami PT11.

Więc raz jeszcze dobra rada…

Nie chcę tutaj nikogo nakłaniać i na siłę czegoś sugerować, bo nie mam w tym żadnego celu poza informacyjnym, ale jeśli wiążecie w jakikolwiek sposób swoją przyszłą pracę w DAW z Pro Tools, to róbcie upgrade do PT11 teraz, bo dostaniecie o wiele więcej za mniej pieniędzy! Dziś zapłacicie $199, a dostaniecie za to najnowszą wersję programu, roczny plan (plus ekstra 3 miesiące supportu – jeśli zarejestrujecie przed końcem roku), oraz możliwość otrzymania jeszcze nowszej wersji, czyli PT12 za darmo – jeśli ukaże się w przyszłym roku (czy nawet przed końcem marca 2016, jeśli zarejestrujemy ten zakup przed końcem tego roku).

I nieco podobnie ma się sytuacja z użytkownikami PT9

Avid potwierdził, że wprawdzie po wyjściu PT12 użytkownicy PT9 będą mogli zakupić upgrade do najnowszej wersji z 12-miesięcznym Planem, ale będzie na to niewiele czasu (na razie nie wiemy dokładnie ile). Dlatego Avid ponownie zaleca zrobienie upgrade’u do 11-stki już teraz, żeby potem nie przegapić i nie płakać musząc dopłacać.

Mniemam, że ta informacja nie dotyczy już użytkowników PT10. To chyba nawet w miarę rozsądna decyzja, bo firma nie będzie przecież w nieskończoność wspierała, bądź co bądź, nieco starej już wersji programu i jest im na pewno na rękę (i z korzyścią dla kieszeni), żeby wciągnąć na pokład numer 11 wszystkich posiadających nieco przestarzałe (choć nadal bardzo funkcjonalne) wersje programu.

Podsumowując ten akapit

Wniosek jest prosty:

Użytkownicy PT Express, LE, M-Powered, MP i PT9 – jeżeli nie wykupicie upgrade’u z planem teraz, to w przyszłym roku pewnością będzie Was to więcej kosztowało.


Dla użytkowników PT9 i PT10

Upgrade do PT11 będzie nadal dostępny w Avid Store po nowym roku – w takiej formie oraz cenie jak dotychczas, czyli licencji bezterminowej za $199 (oprócz wyjątku, o którym pisałem powyżej). Jako bonus otrzymamy oczywiście 12-miesięczny support i możliwość darmowego upgrade’u do wyższych wersji w trakcie trwania Planu.

Wyjaśnię jeszcze tylko, że licencja bezterminowa w tym miejscu oznacza, że po wygaśnięciu abonamentu program NIE PRZESTANIE działać. Jedyne, co się zmieni, to fakt, że stracimy możliwość darmowych upgrade’ów do wyższych wersji (chyba, że przedłużymy abonament na kolejny rok).


Dla użytkowników chcących zakupić PT11

Mowa tutaj oczywiście o wszystkich tych, którzy nigdy wcześniej nie posiadali żadnej wersji programu. W przyszłym roku licencje na PT11 w Avid Store będą dostępne już tylko razem z planem. Te bez domyślnie dołączonego Planu będzie można nabyć już tylko u dystrybutorów – do wyczerpania zapasów.

Jakiś czas po nowym roku ma również pojawić się zupełnie nowa opcja, czyli wynajęcie programu na określony czas (bez konieczności kupowania całego pakietu za $899). Tutaj niestety nie znamy jeszcze szczegółów i cennika, ale jak coś się pojawi na horyzoncie, to będę informował.


Pro Tools 12

Piszę o nim dzisiaj dużo, a przecież go jeszcze nie ma, ale…

Jest spora szansa, że ukaże się jeszcze w 2015 roku, co oznacza, że wszyscy, którzy wejdą w posiadanie wersji 11 ze swoim pierwszym wykupionym Planem, załapią się na najnowszą odsłonę programu w ramach abonamentu. Nawet nie chcę myśleć, co by było, gdyby zaraz po wygaśnięciu abonamentu, pojawił się PT12 i żeby go otrzymać, trzeba by było wykupić kolejny rok… To był ten najczarniejszy scenariusz o którym pisałem w poprzednim artykule. Na chwilę obecną jestem jednak dobrej myśli i wierzę, że jednak uda nam się doświadczyć dwunastej wersji programu jeszcze w ramach naszego pierwszego abonamentu.


Dla posiadaczy wersji edukacyjnych PT9 EDU i PT10 EDU

Te będą oczywiście nadal dostępne w sprzedaży. Jeśli ktoś zapragnie zrobić upgrade do PT 11 EDU, to tak samo, jak w przypadku normalnych wersji PT9 i PT10, będzie mógł to zrobić bezpośrednio u Avid (bądź u dystrybutorów) według tej samej polityki cenowej, co obowiązywała dotychczas (czyli mniej więcej za pół ceny wersji standardowej).


Kolejna niejasność – Aktualizacje/Poprawki (Updates)

Pisałem ostatnio, że istnieje niebezpieczeństwo, iż Avid nie będzie udostępniał poprawek tym, którym skończy się Plan. Na szczęście ta informacja została zdementowana i aktualizacje, w ramach jednej wersji programu (np. 11.x.x), pozostaną jednak darmowe (uff…).

Mowa tu oczywiście o różnego typu błędach (“bugach”), a nie nowych funkcjach programu. Mając wykupiony Plan (i posiadając przykładowo wersję 11.3.0.4), będziemy je tak czy inaczej otrzymywać za darmo, ale nawet, jeśli nasz abonament wygaśnie, a w międzyczasie pojawi się jakiś “fix” (poprawka), typu 11.3.0.5, to nadal będziemy mogli to sobie pobrać i zainstalować.

Po wygaśnięciu abonamentu, stracimy tylko dostęp do nowych funkcji bądź nowo pojawiających się wersji programu (będąc użytkownikiem PT11.3.0.5 nie otrzymamy już za darmo wersji PT12 bez ważnego Planu). Bo to, rzecz jasna, byłby już upgrade, a nie update. A żeby otrzymać darmowy upgrade do nowej wersji, trzeba płacić abonament.

Co się stanie po wygaśnięciu abonamentu?

Wiadomo, że stracimy możliwość darmowego upgrade’u do wyższej wersji. Jeśli będziemy chcieli go otrzymać, wystarczy wykupić abonament na kolejny rok i znowu będziemy się łapać na wszystkie kolejne wersje. O ile oczywiście będziemy zwlekać tak długo, że przegapimy pojawienie się kilku kolejnych wersji i mając nadal PT11, zechcemy w przyszłości wskoczyć na jakiś PT14 – wtedy trzeba będzie dopłacić za upgrade, rzecz jasna.

Podsumowanie

Cała ta sprawa wydaje się nieco skomplikowana i zawiła (bo to dość spora roszada ze strony Avid), ale w jednym zdaniu można ją podsumować tak – nie zwlekajcie i działajcie już teraz, bo potem będzie zapewne gorzej i drożej. Robiąc upgrade lub crossgrade teraz i niezwłocznie go rejestrując, otrzymacie najnowszą wersję PT11 z rocznym plan (przedłużonym do marca 2016), dostęp do Avid Everywhere, wsparciem technicznym oraz możliwością darmowego upgrade’u do PT12. Moim zdaniem, nie ma co zwlekać.

Ciekaw też jestem, jak będzie wyglądała opcja wynajęcia programu na określony czas, jaka będzie jej cena i warunki i czy w ogóle będzie nią zainteresowanie, bo jak na moje oko to trochę dziwny pomysł, ale może komuś akurat takie rozwiązanie będzie pasowało… Czas pokaże.

Zakończenie

Już w styczniu wszyscy się dowiemy, jakie dokładnie opcje (a właściwie ceny) będą dostępne dla tych, co przegapili, przespali lub postanowili przeczekać obecną ofertę upgrade’ów i zobaczyć, co się stanie… Ja nie chcę być złym prorokiem, ale jak znam Avid, to na usta będą mi się cisnęły słowa w stylu “A nie mówiłem?”, choć bardzo nie lubię ich używać.

A jak pojawią się jakieś nowe wieści z tego frontu – będę się starał na bieżąco o nich informować. Choć też nie chciałbym, aby Zakamarki stały się blogiem wyłącznie o Pro Tools, a już na pewno nie o Avid, więc spokojna głowa, użytkownicy innych DAW-ów. Wkrótce powrócimy do rozpraw o pracy nad muzyką w domowym studio – niezależnie od narzędzi, jakimi się posługujemy!

Zostawić komentarz ?

13 Komentarze.

 1. Czy kupując i rejestrując pt11 we wrześniu 2014 dostałem roczny abonament , czy ponownie powinienem wydać 199 usd?

  • Avid w dziale FAQ napisał, że wszyscy, którzy zarejestrowali PT11 w dniu 10.10.2014 lub później – automatycznie otrzymują rok subskrypcji za darmo, więc niestety się nie łapiesz (i ja tym bardziej nie, bo w ogóle głupi kupiłem go zaraz po premierze – jakoś w czerwcu czy lipcu 2013).
   Na razie nic nie musisz kupować i wydawać kasy, bo posiadasz już przecież PT11. Jaka będzie dla nas, posiadaczy najnowszej wersji opcja – okaże się po nowym roku. Bo równie dobrze może się okazać, że z wykupieniem planu (i otrzymaniem w jego ramach darmowego upgrade’u do PT12) będzie można zaczekać aż do momentu ukazania się PT12 lub do końca 2015 roku. No chyba, że od razu chcesz wskoczyć na Plan, bo potrzebujesz supportu czy Avid Everywhere od zaraz. Ja przykładowo nie mam takiej potrzeby, więc po prostu czekam, co będzie dalej.

 2. Nareszcie powiało optymizmem.Igor i Ty takie wieści trzymałeś aż do dziś w tajemnicy! No tym bardziej,że właśnie kupiłem sobie upgrade z PT9 do PT11 dwa dni temu. 😀 😆

  • No to załapiesz się na rok Planu (o ile zarejestrowałeś już ten upgrade). A mnie proszę nie winić za tak późne opublikowanie tych wici – one już u Avida od miesięcy wiszą 🙂

 3. Support by się przydał bo mooj digi 003 momentami zaczyna sam rzucać zaklęcia i np przestawia panoramę na ścieżkach.
  W zasadzie temat uprzedził pytanie które chciałem zadac.
  Czy będą nowe kursy dotyczące pro toolsa ? Podstawy pro toolsa mega pomogly mi wgryzieniu się program.

 4. slawek196

  Witam. Igor, mam wszystkie Twoje kursy i również czekam z niecierpliwością na drugą część Pro Tools. Pozdrawiam serdecznie i życzę wesołych świąt.

 5. Alan_Z.W.Z

  Witaj Igor ! Wiem, że to raczej nie to forum, tym bardziej dział, ale mam pytanie odnośnie.. sprzedawania bitów (podkładów) hip-hopowych. Czy wiesz, gdzie bym mógł takowe sprzedać. Na jakich stronach itp. która jest “godna zaufania” . z góry dzięki za odpowiedź.

  Ps. nie chciałbyś może zrobić na forum osobnego działu. Na “Swoje” produkcje? Na pewno, znaleźli by się ludzie, którzy, pochwalili by się swoją twórczością, bądź współpracą z kimś . 🙂 “Muzyka łączy, nie dzieli”

  Serdecznie Pozdrawiam.

  • Nie orientuje sie w stronach do sprzedawania bitow – nie moja bajka. O osobnym dziale na tworczosc uzytkownikow pomysle.

 6. Czy wersja SE, którą dostałem z interfejsem M-Audio też podlega upgrejdowi? Pozdrawiam

Zostaw komentarz