Miesięczne archiwum: październik 2014

Jak Wykonać Mastering Albumu, Cz. 1

W komentarzach do ostatniej części zakończonego niedawno cyklu o kolejności działań w tworzeniu utworu jeden z czytelników spytał o bardzo istotną rzecz.

Jego wątpliwości (w pełni zrozumiałe) dotyczyły tego, jakie są różnice pomiędzy procesami stosowanymi podczas masteringu jednego utworu, a tymi, gdy mamy do czynienia z całym albumem.

Wprawdzie kwestia ta była już w pewnym sensie kiedyś poruszona (w TYM POŚCIE), ale postanowiłem ten temat zgłębić w osobnym, dwuczęściowym artykule pod kątem tej samej koncepcji, co we wspomnianym cyklu, czyli opisać proces masteringu EP-ki czy albumu, jakim osobiście się kieruję i tym samym zamknąć tamtego tasiemca tym, powiedzmy, “bonusowym” artykułem.

W tamtym cyklu omówiliśmy proces masteringu pojedynczego utworu, bo taki był zamysł całej serii – pokazać jak wygląda kolejność w tworzeniu i produkowaniu jednej piosenki, od początku do samego końca. Dziś zajmiemy się natomiast masteringiem od nieco innej strony, czyli zobaczymy, jak można wykonać ten proces w przypadku całego albumu. Czytaj więcej »

Jak Ustawić Kompresor, Nowe Forum i inne – Pytania Od Czytelników

Dzisiaj przyszła pora omówić ostatnie w tym cyklu pytania od Was. W kilku poprzednich artykułach skupialiśmy się na “większych” sprawach, które zajmowały nieco więcej miejsca, dlatego dziś, dla odmiany, poruszę więcej, ale tych mniej rozległych kwestii, o które pytaliście.

Mam więc nadzieję, że uda mi się je dość krótko, ale i treściwie wyjaśnić.

Moja druga nadzieja jest taka, że wybaczycie mi dzisiejsze narzekanie, ale niestety raz na jakiś czas muszę się do czegoś przyczepić, bo nie byłbym Igorem i nie byłbym Polakiem 🙂 Miewam czasem gorsze dni i po prostu wtedy komuś się może oberwać.

Zgodnie jednak z resztkami mojej kultury i od początku bloga istniejącą tradycją, w takich przypadkach imion wymieniał nie będę…

Pierwsze z dzisiejszych pytań brzmi (mniej więcej): Czytaj więcej »

Głębia w Miksie i Dwa Światy Tworzenia Muzyki – Pytania Od Czytelników

Przyszła pora na wyjaśnienie kolejnych kwestii, o które mnie co jakiś czas pytacie – co niniejszym czynię.

W dzisiejszym wpisie porozmawiamy najpierw o kilku sposobach na to, jak osiągać głębię w utworze, a potem przyjrzymy się pewnej arcyważnej kwestii tworzenia muzyki, którą poruszył jeden z czytelników w bardzo długim mailu do mnie (litości… 🙂 ), ale i którą sam chciałem już od jakiegoś czasu naświetlić.

A w ostatniej odsłonie tego kolejnego tasiemca z pytaniami i odpowiedziami podzielę się z Wami jeszcze jedną myślą, którą proponuję sobie bardzo mocno wziąć do serca, bo skróci to męki Wasze i moje, a w dłuższej perspektywie bardzo pomoże nam wszystkim.

Do dzieła. Trzeba wyjaśnić dziś dwie kobylaste rzeczy… Czytaj więcej »

Formaty Wtyczek i Brzmienie Filtrów – Pytania Od Czytelników

Powracamy z kolejną dozą Waszych pytań i moich odpowiedzi…

Dziś postaram się jak najdokładniej odpowiedzieć na kilka nurtujących Was kwestii z zakresu różnych formatów dostępnych na rynku wtyczek i ich kompatybilności z poszczególnymi DAW-ami.

Porozmawiamy również krótko o dość spornej sprawie “brzmienia” filtrów górnoprzepustowych.

Czy mógłbyś napisać coś więcej o różnych formatach wtyczek używanych w popularnych DAW-ach? Rozważam przejście na Pro Tools, ale czytałem, że on nie obsługuje VST? Jestem trochę skołowany tym tematem i nie wiem czy będę mógł nadal korzystać z wtyczek, które obecnie posiadam (niektóre płatne). Michał Czytaj więcej »

Jak Ożywić Sztuczne Bębny? – Pytania Od Czytelników [Rozwiązanie Konkursu]

Jak zapewne zauważyliście, raz na jakiś czas publikuję w formie artykułu pytania, które mi zadajecie różnymi kanałami i moje na nie odpowiedzi. Niektóre z pytań są do siebie bardzo podobne, a czasem wręcz się pokrywają. Inne poruszają kwestie, o których rozmawiamy rzadziej, a jeszcze inne poruszają nieco bardziej filozoficzne tematy…

Dziś przyszła pora, aby wyjaśnić kolejną garść Waszych wątpliwości, które mogą dopaść nas wszystkich na którymś etapie pracy w domowym studio. Dziękuję wszystkim za nadsyłane pytania i mam nadzieję, że moje odpowiedzi pozwolą Wam nieco lepiej zrozumieć omawiane w tym wpisie kwestie.

Tytułowe pytanie, nadesłane mi jakiś czas temu przez Karolinę, jest niewątpliwie dość pojemne. I choć częściowo już na nie odpowiadałem, to dziś postanowiłem to zrobić w nieco szerszym kontekście i podać trochę więcej metod i sposobów. Dlatego obawiam się, że odpowiedź na to pytanie zawładnie całym tym artykułem, co oznacza, że reszta pytań, na które planowałem dziś odpowiedzieć – niestety będzie musiała poczekać na kolejny wpis. Ale zanim przejdziemy do mojego monologu, trzeba wyłonić zwycięzcę naszego ostatniego konkursu! Czytaj więcej »