Miesięczne archiwum: wrzesień 2014

Kolejność Działań w Tworzeniu Utworu, Cz. 10 [KONKURS]

Najwyższa już pora zakończyć ten przydługi cykl… Jak łatwo się domyślić, opiszę dziś ostatni w kolejności proces jaki ma miejsce podczas tworzenia utworu.

Zabiegi, o których porozmawiamy, można by w skrócie nazwać “zamykającymi” każdy utwór, bo są one ostatnim przystankiem na drodze do wyprodukowania piosenki i puszczenia jej w eter. Mowa oczywiście o procesie masteringu.

Dodatkowo, aby dodać szczypty emocji, postanowiłem zorganizować mały konkurs dla najwytrwalszych czytelników, którym udało się dobrnąć do końca tej serii, ale o tym nieco później.

MASTERING

Na samym końcu łańcucha produkcyjnego wykonuję czynności znane nam jako mastering, który w skrócie wygląda u mnie tak, że importuję do nowej sesji w DAW najlepszą wersję miksu oraz utwory referencyjne (2-3) i sprawdzam ewentualne problemy różnej natury, co by zidentyfikować jakie procesy będą potrzebne. Czytaj więcej »

Kolejność Działań w Tworzeniu Utworu, Cz. 9

0362-mixŻegnamy się powoli z cyklem o kolejności działań w tworzeniu utworu…

Dzisiaj przedostatnia część tej sagi, w której przedstawię Wam kontynuację wątku miksowania rozpoczętego poprzednio.

Porozmawiamy sobie nieco o obróbce basu, bębnów, wokalu i pozostałych instrumentów, a potem jeszcze szepnę słówko o efektach i zagadnieniach związanych z automatyką – wszystko pod kątem tego, jak to wygląda w mojej pracowni.

Miejcie oczywiście na względzie, że te rzeczy, które Wam opisuje są moimi prywatnymi preferencjami i absolutnie nie stanowią żadnego wzorca czy zestawu wytycznych. Każdy z czasem wypracowuje sobie własne metody, którymi dochodzi do zamierzonego celu i mogą one być zgoła odmienne od tych, które stosuję ja lub inni. Czytaj więcej »

Kolejność Działań w Tworzeniu Utworu, Cz. 8

0361-editing audioNadszedł czas na kolejną odsłonę cyklu o kolejności działań podczas tworzenia utworu. Kontynuuję więc opis swojego stylu pracy w tym temacie i zaczniemy tam, gdzie skończyliśmy w poprzedniej części, czyli na etapie edycji.

Dziś opiszę Wam jak to wygląda u mnie w przypadku basu oraz wokalu, przybliżając konkretne czynności i narzędzia w ten proces zaangażowane.

Potem wprowadzę Was w temat tego, jak zazwyczaj postępuję (i w jakiej kolejności) podczas miksu i to zagadnienie dokończymy w następnej części cyklu.

Natomiast w ostatniej odsłonie na deser dołożymy jeszcze mastering i mój ulubiony łańcuch procesorów.

Mam nadzieję, że wyciągniecie z tych moich wypocin coś, co przyda się w Waszych produkcjach. Taki przecież jest w sumie cały zamysł… Czytaj więcej »

Kolejność Działań w Tworzeniu Utworu, Cz. 7

W tym oraz trzech kolejnych artykułach z tego cyklu przedstawię Wam swoją wizję pracy i to, jak zazwyczaj postępuję podczas tworzenia nowego utworu.

Postaram się w miarę szczegółowo opisać czynności, które wykonuję podczas pisania, nagrywania, edytowania, miksowania oraz masteringu swoich utworów.

Żeby przedstawić jeszcze lepszy obraz całej tej sytuacji, będę również przytaczał kilka nazw narzędzi, instrumentów i wtyczek jakimi zazwyczaj się posługuję podczas produkcji.

Mam nadzieję, że będzie to interesujące podsumowanie tego przydługiego cyklu, a podane przeze mnie informacje w mniejszym bądź większym stopniu przydadzą się Wam podczas tworzenia własnych piosenek. Czytaj więcej »