Miesięczne archiwum: sierpień 2014

Kolejność Działań w Tworzeniu Utworu, Cz. 6

Po emocjach związanych z ostatnią promocją kursów miksowania nadszedł czas powrócić do spraw bardziej przyziemnych, czyli na przykład do naszej sagi o kolejności działań w tworzeniu utworu.

W tej odsłonie chciałem przybliżyć Wam kwestię tego procesu w przypadku korzystania z mieszanki instrumentów wirtualnych i prawdziwych oraz wszelkich kolaboracji z innymi ludźmi, w różnych warunkach i sytuacjach.

Jednym słowem – porozmawiamy o przedstawicielach grupy numer trzy.

Natomiast w kilku ostatnich częściach cyklu i zgodnie z tym, co zapowiedziałem – zaprezentuję Wam jeden z najczęściej przeze mnie stosowanych stylów pracy z dokładnym wyszczególnieniem następujących po sobie działań, procesów i używanych narzędzi. Czytaj więcej »

Super Promocja na Wszystkie Kursy Miksowania!!

Od teraz do końca bieżącego tygodnia (czyli do nocy z niedzieli na poniedziałek) możecie nabyć każdy kurs miksowania dostępny na stronie w specjalnej, promocyjnej cenie.

Ofertą objęte są następujące kursy:

Miksowanie w DAW – Rock

Miksowanie w DAW – Hip-Hop, Cz. 1

Miksowanie w DAW – Hip-Hop, Cz. 2

A cena każdego z tych kursów to tylko

39zł !!

Ale to nie koniec dobrych wieści…

Czytaj więcej »

Kolejność Działań w Tworzeniu Utworu, Cz. 5

Kontynuujemy wątek kolejności działań w tworzeniu utworu. Ostatnio zakończyliśmy nasze dywagacje na pierwszym wariancie działania w przypadku grupy drugiej, czyli tworzenia utworu wewnątrz DAW na zasadzie odejmowania od głównego motywu.

Ma ono miejsce wtedy, gdy skupiamy się na zbudowaniu wielu warstw instrumentów w ten jeden, najpełniejszy moment, a potem odejmujemy i przestawiamy poszczególne elementy tak, aby stworzyć różne sekcje naszej piosenki (np. gęściej w refrenie, rzadziej w zwrotkach, etc).

I jest to jeden z bardziej popularnych sposobów tworzenia, szczególnie w kręgach szeroko pojętej muzyki elektronicznej. Dzisiaj natomiast (pozostając nadal w grupie drugiej) poznamy zgoła inne podejście, czyli takie, kiedy pracując wewnątrz DAW budujemy utwór w bardziej prosty (czy może klasyczny) sposób i do pierwszej ścieżki sukcesywnie dodajemy kolejne instrumenty i partie. Czytaj więcej »

Kolejność Działań w Tworzeniu Utworu, Cz. 4

Dotychczas poznaliśmy ogólny zarys działań w przypadku tworzenia utworów przez zespoły w studiu, jak i wtedy, gdy sami siedzimy za sterami własnych produkcji – czyli omówiliśmy proces powstawania kawałków u przedstawicieli pierwszej grupy.

Przypominam, że ta pierwsza grupa (według podziału który wprowadziłem w otwierającej ten artykuł odsłonie) odnosi się do tych wszystkich, którzy podczas nagrań korzystają wyłącznie z prawdziwych instrumentów.

Dziś natomiast przyszedł czas zapoznać się z tym, jak będą wyglądały te zabiegi (czy jak mogą one wyglądać) w grupie drugiej.

Skupimy się na tych wariantach, gdzie korzystamy w procesie produkcji wyłącznie z instrumentów w formie wtyczkowej i tworzymy całość muzyki wewnątrz DAW. A temat dokończymy w kolejnym wpisie…

Najpierw słowo na temat tego, dlaczego kładłem tak duży nacisk na wyłącznie prawdziwe instrumenty w grupie pierwszej. Z prostej przyczyny – bo ma to kolosalny wpływ na kolejność działań. Czytaj więcej »

Kolejność Działań w Tworzeniu Utworu, Cz. 3

Ostatnio zapoznaliśmy się z przedstawicielami pierwszej grupy (i pierwszej podgrupy), czyli muzykami nagrywającymi w studiu. Opisałem Wam kilka wstępnych etapów powstawania utworów w takim właśnie środowisku i skończyliśmy w zasadzie w momencie, gdy ślady zostały zarejestrowane – oby jak najlepiej.

Etap miksu oczywiście uprościłem, a mastering wręcz pominąłem. Ciężko przecież byłoby opisać krok po kroku te etapy, bo ilu inżynierów, tyle koncepcji na miks – co już doskonale wiemy.

Nie da się opisać dokładnie czyjegoś stylu i sposobu działania oraz myśli, które przechodzą przez jego głowę podczas wykonywania takiego zadania. Ale żeby nie zostawić Was totalnie na lodzie w kwestii miksu (a później masteringu), pod koniec tego cyklu opiszę po prostu swój styl pracy w tym zakresie.

I to będzie musiało Wam wystarczyć (choć i tak nie będzie to stanowić żadnej wytycznej, a tylko opisywać moje prywatne preferencje). Czytaj więcej »

Kolejność Działań w Tworzeniu Utworu, Cz. 2

W poprzedniej części wprowadziłem Was w temat kolejności działań w procesie tworzenia utworów i zaproponowałem umowny podział na 3 grupy przypadków. Mam nadzieję, że takie podejście pomoże Wam nieco w lepszym orientowaniu się w temacie i łatwiej odnajdziecie się w gąszczu dostępnych opcji.

Dzisiaj natomiast przyjrzymy się już konkretnym działaniom (i ich kolejności), jakie możemy podejmować w zależności od tego, do której grupy możemy siebie samych (lub dany projekt) zakwalifikować.

Zanim to jednak zrobimy, zobaczmy, które etapy pracy nad kawałkiem można uznać za wspólne dla wszystkich przypadków:

Pierwszą i niewątpliwie najważniejszą rzeczą wspólną dla każdego utworu jest:

Czytaj więcej »