Miesięczne archiwum: lipiec 2014

Kolejność Działań w Tworzeniu Utworu, Cz. 1

Niejednokrotnie pytaliście mnie o to, jak należy tworzyć swoje kawałki, co w kolejności trzeba zrobić, od jakich działań zacząć, jakiego typu procesy i etapy powinny po sobie następować, które fazy pracy są najważniejsze i o całą masę jeszcze innych zagadnień w tym właśnie temacie.

A ostatnio dostałem nawet „wiadomość o charakterze ponaglającym” od jednego z niecierpliwych czytelników, który zauważył (z resztą słusznie), że była już na Zakamarkach mowa o budowaniu wstępu do utworu (TUTAJ), jak i tworzeniu zakończenia (TUTAJ i TUTAJ), ale chyba mi umknęła najważniejsza część (czyli „środek”, coś w rodzaju działań dotyczących procesu tworzenia kawałka jako całości) i że powinienem się wstydzić za to, że jeszcze takiej wielkiej luki nie uzupełniłem. No więc się wstydzę i lukę uzupełniam 🙂

Dzisiaj porozmawiamy sobie o tym, jakie zabiegi (i w jakiej kolejności) pojawiają się podczas tworzenia utworu, bo to rzeczywiście sprawa dość istotna i nie każdy ma świadomość tego, co tam się tak naprawdę dzieje… Czytaj więcej »

Reamping i Jego Zastosowanie, Cz. 3

W dwóch poprzednich częściach tej serii (TU i TU) najpierw omówiliśmy klasyczną i najprawdziwszą metodę reampingu, a potem pokazałem Wam, w jaki sposób i na jakim etapie możemy jeszcze dokonywać kolejnych zmian, aby uzyskać zadowalające nas brzmienie jeszcze u źródła.

Natomiast dziś przyszedł czas, aby poznać inne podejścia do techniki reampingu. Będą one nieco prostsze i mniej skomplikowane, ale i uzyskiwane rezultaty będą różniły się od poprzednich.

Zastosowanie dowolnego, prawdziwego wzmacniacza na wcześniej nagranym, surowym śladzie gitary jest bowiem tylko pierwszą z dostępnych metod. A do dyspozycji mamy jeszcze kilka innych… Czytaj więcej »

Darmowe Kursy Video od Music Info!!

Jest mi bardzo miło poinformować, że dzięki współpracy Zakamarków Audio i portalu Music Info, pojawiła się szansa zdobycia przez Was dowolnego kursu video dostępnego na blogu!!

Już mówię, o co dokładnie chodzi…

Firma Music Info już od ponad 20 lat zajmuje się dystrybucją instrumentów muzycznych, sprzętu nagłośnieniowego i studyjnego oraz oprogramowania (między innymi systemów Pro Tools od Avid).

Dzięki nawiązanej między nami współpracy, każdy kto za pośrednictwem MusicInfo.pl zdecyduje się na zakup którejkolwiek z wersji Pro Tools 11:

  • Pełnej
  • Crossgrade
  • Upgrade

(włączając w to również warianty edukacyjne) lub zainwestuje w interfejsy :

  • MBox Pro
  • Eleven Rack

(w pakiecie z pełnymi wersjami programu)

otrzyma dodatkowo kod, który uprawnia do pobrania jednego z moich kursów za totalną darmochę!! Czytaj więcej »

Reamping i Jego Zastosowanie, Cz. 2

W pierwszej części artykułu wprowadziłem Was w temat reampingu i podałem klasyczną metodę jego stosowania, ale jak wspomniałem – jest ona raptem jedną z kilku.

I tymi pozostałymi zajmiemy się… w kolejnym wpisie.

Dzisiaj postanowiłem jeszcze krótko uzupełnić poprzednią część o dalsze możliwości kreowania brzmienia podczas klasycznego reampingu.

Jeśli ktoś ominął poprzednią odsłonę tego kilkuczęściowego wpisu, to zanim przeczyta poniższy akapit, proponuję zajrzeć do pierwszej części – żeby mieć już pełny obraz sytuacji związany ze standardową metodą reampingu i możliwościami wpływania na uzyskane w ten sposób brzmienie. Właściwie jedyne, czego już po fakcie w tej metodzie nie zmienimy, to użyta do nagrania gitara oraz samo wykonanie partii.

Oto, czym po kolei będziemy odciskać piętno na ostatecznym brzmieniu zreampowanego sygnału:

Reamp Box

Tak, wbrew pozorom będą istniały między nimi różnice brzmieniowe – czy to w poziomach sygnału, czy to w pojawiających się szumach, czy w rozkładzie pasmowym. Czytaj więcej »