Miesięczne archiwum: czerwiec 2014

Reamping i Jego Zastosowanie, Cz. 1

Temat reampingu przewijał się na blogu niejednokrotnie, ale właściwie nigdy nie został mu poświęcony osobny artykuł. Wspominałem o reampingu zarówno w słowniczku, jak i w kliku artykułach, np. dotyczących nagrywania gitar czy też eksperymentów w studio.

W dzisiejszym i w kolejnych artykułach zbierzemy te wszystkie informacje razem i przyjrzymy się temu, jakie jest miejsce, cel i przede wszystkim, jakie ten proces daje nam możliwości w domowym (i nie tylko) studiu.

Najpierw jednak, dla porządku oraz dla tych, którzy spotykają się z tym terminem po raz pierwszy, zobaczmy czym w ogóle jest reamping.

Reamping, najprościej mówiąc, polega na możliwości zmiany brzmienia nagranego sygnału „po fakcie”. Z reguły (bo nie zawsze) odnosić się będzie do śladów gitary elektrycznej lub basu.

I nie chodzi tu o zmianę brzmienia za pomocą różnego typu procesów (jak korekcja, kompresja, pogłosy, inne efekty), tylko o podmianę brzmienia źródłowego. Czytaj więcej »

Naturalne Sposoby ‘Strojenia’ Wokalu

W dzisiejszym artykule chciałem się z Wami podzielić pewną techniką, która może w bardzo znaczący sposób pomóc wokalistom mającym problemy z utrzymaniem tonacji podczas śpiewu.

Od razu zaznaczę, że nie jest to mój autorski pomysł. „Podkradłem” tę metodę od realizatora Ronana Chrisa Murphy’ego, którego możecie kojarzyć z projektu Recording Boot Camp oraz ze strony RonansRecordingShow.com, którą polecam pozwiedzać. Ronan dobrze prawi na wiele tematów związanych z produkcją czy nagrywaniem. Wystarczy obejrzeć kilka filmów zamieszczonych na stronie, żeby się o tym przekonać.

Przejdźmy więc do tematu dzisiejszego wpisu… Czytaj więcej »

Konkurs Audix – Mamy Półfinalistę, Potrzebna Pomoc!!

Niedawno (i za namową firmy Lauda-Audio.pl) poinformowałem Was o konkursie firmy Audix, w którym do wygrania, oprócz unikalnych kubków, są mikrofony D6 oraz D5 wspomnianej firmy.

Jest mi niezmiernie miło poinformować, że jednym z dziesięciu półfinalistów konkursu został stały czytelnik Zakamarków – Przemek.

Stąd do finału już bardzo blisko i teraz cała nadzieja w głosach publiczności – czyli między innymi naszych. Żeby oddać głos na zdjęcie Przemka, należy “polubić”/”zalajkować”/kliknąć “Lubię To” przy fotce naszego dzielnego i zdolnego czytelnika/fotografa. Możecie to zrobić klikając TUTAJ.

Gdyby ktoś miał wątpliwości, o którym zdjęciu mowa – to jest to ten sam “słodziachny” obrazek, co w nagłówku dzisiejszego posta 🙂

Głosowanie trwa tylko do 24 czerwca – wtedy poznamy zwycięzcę. Wchodzimy, oddajemy głos i trzymamy kciuki za Przemka!

EDIT – 30.06.2014

Jest mi niezmiernie miło poinformować, że Przemek wygrał cały konkurs i otrzymał od firmy Audix 2 mikrofony!!

Wszystkim, którzy wzięli udział w głosowaniu serdecznie dziękuję w imieniu swoim i oczywiście naszego zwycięzcy, bo ta wygrana była możliwa między innymi dzięki Waszym głosom. Jesteście wielcy (a Przemek turbo-szczęśliwy)!!

Wejściowy Tor Audio, Cz. 5

Po gorączce ostatniej promocji czas powrócić do spraw bardziej przyziemnych, czyli kontynuować rozmowę o “nieco lepszych” zabawkach dla dużych chłopców. W ostatniej odsłonie przedstawiłem Wam kilka, moim zdaniem, rozsądnych propozycji mikrofonów z trochę wyższego pułapu cenowego, które dadzą nam szansę zbliżenia się (przynajmniej od strony technicznej) do brzmienia znanego z porządnych, komercyjnych wydawnictw.

Oczywiście i zgodnie z tradycją powtórzę, że sam sprzęt, to jest tylko kropla w morzu istotnych i składających się na finalny sound czynników, ale o nich już paplać dziś nie będę. Chyba. Czytaj więcej »

Wejściowy Tor Audio, Cz. 4

W poprzedniej części tego cyklu obiecałem podzielić się z Wami garścią informacji dotyczących tego, w jaki sprzęt z trochę lepszej półki można się przykładowo (czyt. niekoniecznie) zaopatrzyć nie narażając się przy tym na wielkie kredyty czy, o zgrozo – bankructwo.

Dodatkowo, wprowadzę też kilka uwag, które powinny pomóc Wam w podjęciu decyzji, uczulić na kilka spraw i uspokoić w kwestii ogólnie pojętego wejściowego toru audio.

Na sam koniec podam kilka konkretnych przykładów mikrofonów, które moim zdaniem są warte inwestycji, a w ostatniej części wpisu podzielę się swoimi typami co do pozostałych elementów w torze wejściowym audio. Czytaj więcej »

Wejściowy Tor Audio, Cz. 3

Poprzednio omówiliśmy sobie pierwszy i najważniejszy element w naszym łańcuchu audio, czyli mikrofon, a dziś przyszła kolej na poznanie kolejnych składników, które będą ten tor tworzyły i zapoznanie się z tym, jak mogą one wpływać na wyniki naszych zmagań. Natomiast w dwóch ostatnich częściach tego artykułu podam kilka rozsądnych, moim zdaniem, propozycji, które powinny pomóc Wam w skompletowaniu przyzwoitego łańcucha wejściowego bez wydawania fortuny.

Najpierw omówimy następny w kolejności punkt, na który trafi sygnał prosto z mikrofonu, czyli: Czytaj więcej »