Miesięczne archiwum: kwiecień 2014

Miksowanie w DAW – Hip-Hop – Nowe Kursy i Promocja!

Moja ostatnio zmniejszona aktywność w pisaniu i publikowaniu miała wytłumaczalny powód. Niniejszym prezentuję Wam efekty “mego zaniedbania”…

Jeśli byłem też nieco opieszały w odpisywaniu na wiadomości, proszę o wybaczenie, ale od kilku dni, pozbawiony czasu na sen, odpoczynek i inne czynności życia codziennego, dopinałem na ostatni guzik wszelkie sprawy związane z premierą najnowszego kursu dotyczącego miksowania muzyki w stylistyce hip-hopowej. Czytaj więcej »

Szybka i Efektywna Praca w Studiu, Cz. 1

W tym i dwóch kolejnych wpisach opowiem Wam o najważniejszych według mnie czynnikach wpływających na szybką i efektywną pracę w studio.

Zastosowanie się do podanych w tych wpisach wskazówek powinno zagwarantować Wam osiąganie lepszych rezultatów w krótszym czasie, co jest niewątpliwie istotne, jeśli pracujemy pod presją czasową.

A nawet, jeśli robimy muzykę wyłącznie hobbystycznie dla samych siebie i nie czujemy na swoich plecach gorącego oddechu zniecierpliwionego klienta – te porady z pewnością okażą się przydatne.

Dzisiaj przyjrzymy się pierwszej zasadzie, jaka powinna nam przyświecać podczas pracy i brzmi ona następująco: Czytaj więcej »

Czas Otrzeźwienia…

Dzisiejszy wpis będzie miał dość osobliwy charakter… Nie będziemy w nim rozwodzić się na konkretną techniką, aspektami nagrywania, miksowania czy usuwania błędów popełnionych na jakimkolwiek z etapów produkcji muzyki.

A już na pewno nie będziemy nakłaniać kogokolwiek do porzucenia spożycia wyskokowych trunków, jak mógłby sugerować tytuł artykułu…

Niniejszy wywód napisałem przede wszystkim po to, aby uświadomić niektórych z Was o tym, jak bardzo nie doceniacie możliwości i funkcjonalności tego, co już posiadacie. Drugi cel tego wpisu jest taki, aby wskazując pewne rzeczy, postarać się zmotywować Was do pracy, a także do osiągania efektów, o których prawdopodobnie nie macie nawet pojęcia.

To wszystko leży w zasięgu ręki, wierzcie mi. Ale czasem nasze głowy nie dopuszczają takiej myśli, bo są zapełnione nieskończoną ilością frazesów powtarzanych w sieci przez innych użytkowników, a także przez producentów sprzętu i oprogramowania oraz innych osób próbujących nas przekonać o konieczności posiadania tego czy tamtego… Czytaj więcej »

Jak Tworzyć Zakończenie (Outro) Utworu, Cz. 2

Dzisiaj kontynuujemy wątek analizowania i tworzenia zakończeń utworu, który rozpoczęliśmy w pierwszej części artykułu.

Do wymienionych poprzednio technik dorzucimy kilka dodatkowych pomysłów, żeby jeszcze bardziej poszerzyć paletę możliwości podczas pracy nad tym, jak nasze utwory mogą się kończyć.

Mam nadzieję, że oba te wpisy pozwolą Wam nieco szerzej myśleć o ostatniej sekcji utworu, podsuną jakieś pomysły i umożliwią pewniejsze poruszanie się po meandrach aranżacji piosenek. Nie miejcie też złudnego wrażenia, że skoro outro jest na końcu, to nie jest istotne. Nie raz bowiem przekonacie się, że można z tego zrobić naprawdę ekscytującą rzecz…

No, ale przejdźmy do dzisiejszych kandydatów. Czytaj więcej »

Jak Tworzyć Zakończenie (Outro) Utworu, Cz. 1

W poprzednim artykule przyjrzeliśmy się kilku sposobom na budowanie wstępu do piosenki, dlatego naturalnym wydało mi się stworzenie dzisiejszego wpisu, czyli rzeczy o tym, jak możemy tworzyć zakończenia utworów. Początkowo miał być to krótki wpis, ale im głębiej zacząłem kopać, tym większej ilości ciekawych technik się doszukałem – stąd konieczność podzielenia artykułu na dwie części.

Czym Jest Outro?

Pomyśleć by można, że cóż to niby za filozofia skończyć kawałek, prawda? Nic prostszego, przecież robiliśmy to setki razy. No właśnie, ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym, w jaki sposób to robicie? Czy zawsze tak samo, bez namysłu i według jakiegoś schematu? A może przykładacie do tego nieco więcej uwagi? Czytaj więcej »

Jak Budować Wstęp (Intro) Do Utworu

0329-conductorMinęło już trochę czasu od ostatniego razu, kiedy rozmawialiśmy o procesie twórczym utworów. Były na blogu artykuły o najistotniejszych elementach, jakie powinny się w porządnej piosence znaleźć, było mówione o poszczególnych sekcjach kawałka (przy okazji analizy utworu i konkursu), ale nigdy nie przyglądaliśmy się bliżej arcyważnej kwestii, jaką jest odpowiednie budowanie wstępu do utworu.

Nie raz przecież jest tak, że pisząc, komponując czy układając w głowie jakieś melodie lub rytmy, wstęp wcale nie jest pierwszą rzeczą, o jakiej myślimy. Zazwyczaj wpada nam do głowy jakiś główny motyw, melodia, riff czy inna zagrywka lub motyw. Potem, z upływem czasu (i napisanych kilku partii) zaczynamy to wszystko ze sobą łączyć i dochodzimy w końcu do miejsca, w którym trzeba jakoś ten nasz twór zacząć.

No właśnie, ale jak zacząć…?

Dokładnie na to pytanie postaramy się dzisiaj odpowiedzieć przyglądając się różnym sposobom tworzenia wstępu. Czytaj więcej »