Kompatybilność w Mono [FILM]

Dziś zamieszczam dla Was filmik o kompatybilności miksu w mono – jako uzupełnienie poprzedniego materiału video umieszczonego na blogu oraz jako odpowiedź na kilka uwag, które otrzymałem od najbardziej czujnych czytelników, za co im oczywiście cześć i chwała 🙂 Teraz nie powinniście mieć już żadnych wątpliwości w kwestii tworzenia pseudo-stereo czy poszerzania śladów i tego, jaki ma ono wpływ na ogólne brzmienie miksu. Miłego seansu!

 1. Witam,

  Zastanawiam się czy nie powinieneś sprawdzać kompatybilności z mono przyciskiem ‘stereo’ a nie jak na filmie solo ‘m’, gdzie ‘m’ to moim zdaniem MID a nie MONO…
  Stąd może wynikać to że bx_stereomaker tak fajnie brzmi w “mono” na tym filmie..
  Mogę się oczywiście mylić, wtedy sorry:)

  Pozdrawiam i przy okazji dzięki za bloga!!!

  • Przycisk, na którym widnieje napis Stereo, służy do zmiany wizualizacji trybów odsłuchu, czyli tego co widzimy na miernikach – tych dwóch niebieskich paskach po środku (dostępne opcje to Stereo, Link i M/S). W trybie stereo widzisz oddzielnie kanał lewy i prawy, w trybie Link widzisz jeden, gruby, zsumowany pasek, a w trybie M/S widzisz jeden pasek od sygnału środkowego, a drugi od bocznego. Wciśnięcie guzika M, powoduje zrzucenie miksu do mono (niezależnie od wizualicacji miernika, którą masz ustawioną).

 2. Witam, jestem tutaj nowy choć na Zakamarki wchodzę regularnie od dwóch lat i jest to dla mnie najlepsze źródło wiedzy na temat nagrywania i obróbki dzwięku. Teraz dopiero się zarejestrowałem, jak to mówią lepiej późno niż wcale 😀 Gram na gitarze, staram się komponować i nagrywać swoje własne kawałki rockowe. Na tle kilku lat widze postępy, pamiętam pierwsze swoje wypociny, kiedy to człowiek nie wiedział co to jest mix i mastering 🙂 Wtedy podkłady robiłem w Reasonie a potem zgrywałem ślady do Cool Edita, nie było to wygodne. Mój obecny DAW to Reaper, zestaw wybranych wtyczek i tak już raczej zostanie, jest dla mnie idealny. Wcześniej długo używałem Cubase ale był problemowy pod względem stabilności, często się wieszał.
  Od dzisiaj stałem się szczęśliwym posiadaczem kursów Igora mix oraz mastering. Jak dobrze że wypuściłeś kurs o mixie kawałka rockowego to dla mnie bardzo pomocny materiał. Dlatego wielkie dzięki za twojego bloga który mogłem czytać i filmy które mogłem obejrzeć. Jesteś wielki 🙂

  • Cieszę się, że mogłem pomóc i pięknie dziękuję za zakupy i dobre słowo. Pozdrawiam.

 3. Hej Igor,

  Jak chodzi o mono->stereo pojawił się nowy gracz. Pewnie już widziałeś: http://www.youtube.com/watch?v=tjZS25r2YMc

  Ja zanabyłem już.

  • Widziałem. Tyle, że w tej wtyczce chodzi głównie o symulację klasycznego double-trackingu, a niekoniecznie o poszerzanie (choć i do tego można pewnie na uparciucha wykorzystać).

Zostaw komentarz