Miesięczne archiwum: luty 2014

Harmoniczne i Zamiana Audio na MIDI – Pytania od Czytelników

Dzisiaj dalsza część artykułu, który „nieco” się ostatnio rozciągnął przy okazji omawiania sposobów na zwiększenie wydajności komputera podczas pracy z dźwiękiem (kogo ja chciałem oszukać myśląc, że zmieszczę coś więcej niż omówienie tej jednej rzeczy w całym wpisie…?)

W poniższym tekście postaram się w miarę jasno odpowiedzieć na 2 kolejne pytania związane z technikami i możliwościami pracy w środowisku DAW. A wkrótce poznacie odpowiedzi na dwa następne (i ostatnie, póki co) pytania.

Potem, na jakiś czas dam Wam odsapnąć od tego typu wpisów i zajmiemy się czymś innym. Zobaczmy więc, z czym zmierzymy się dziś… Czytaj więcej »

Kompatybilność w Mono [FILM]

Dziś zamieszczam dla Was filmik o kompatybilności miksu w mono – jako uzupełnienie poprzedniego materiału video umieszczonego na blogu oraz jako odpowiedź na kilka uwag, które otrzymałem od najbardziej czujnych czytelników, za co im oczywiście cześć i chwała 🙂 Teraz nie powinniście mieć już żadnych wątpliwości w kwestii tworzenia pseudo-stereo czy poszerzania śladów i tego, jaki ma ono wpływ na ogólne brzmienie miksu. Miłego seansu!

Optymalizacja Komputera do Pracy z Audio – Pytania Od Czytelników

Pytania, wątpliwości i sugestie tematów nie przestają od Was napływać. I choć staram się na bieżąco na nie odpowiadać każdemu z osobna, to pojawiają się wśród nich takie zagadnienia, do których trzeba się po prostu odnieść w szerszym kontekście.

Czyli krótko mówiąc – opisać sprawy nieco dokładniej i przede wszystkim, uczynić to w formie artykułu, aby nie tylko zadający pytania uzyskali satysfakcjonujące odpowiedzi, ale także po to, by inni napotykający podobne problemy mogli od razu skorzystać z gotowych rozwiązań.

Oznacza to, że dzisiaj kolejna odsłona „Pytań od Czytelników” okraszona moimi sugestiami.

Zaczniemy od kwestii bardzo istotnej, czyli od Sposobów Zwiększenia Wydajności i Efektywności Komputera, o które pytał mnie niedawno Marcin. Czytaj więcej »

Jak Osiągnąć Efekt Stereo na Śladach Mono? [FILM]

Dzisiaj kolejna porcja wiedzy w formie video. Postanowiłem przybliżyć Wam nieco temat tworzenia sztucznego stereo ze ścieżek mono. Na filmie zaprezentuję kilka sposobów osiągania tzw. “pseudo-stereo”, czyli próby uzyskania nieco szerzej, przestrzenniej i generalnie “bardziej” brzmiących śladów. Przy okazji pokażę także, jak nie należy tego robić i dlaczego…

Zwróćcie proszę szczególną uwagę na to, że takie efekty należy stosować z umiarem i TYLKO wtedy, gdy sytuacja tego wymaga i przynosi to korzyść dla miksu. W pozostałych przypadkach lepiej pójść po prostu inną drogą, która będzie mniej inwazyjna dla prawidłowego obrazu stereo i odpowiedniej relacji fazowej (o czym mówię pod koniec materiału).

Smacznego!

Jak Opanować Sybilanty? [FILM]

W filmiku poniżej prezentuję 4 sposoby na radzenie sobie z niegrzecznymi głoskami syczącymi, czyli popularnymi “sybilantami”. Koniecznie rzućcie okiem, bo pokazane metody z pewnością będą Wam przydatne w codziennej pracy z dźwiękiem (a głównie z wokalem). Film ten jest niejako rozwinięciem załadowanego już jakiś czas temu materiału o tym, czym jest de-esser, który możecie znaleźć TUTAJ.

A tymczasem życzę przyjemnego seansu…

Warunki Idealne a Rzeczywistość, Cz. 3

Przyszedł czas na przedstawienie ostatnich elementów z kategorii Ideał kontra Rzeczywistość.

Porozmawiamy dziś o bardzo istotnych warunkach, które należy spełnić, aby zbliżyć poziom swoich produkcji do tych, które wychodzą spod palców najlepszych muzyków i realizatorów oraz podbijają serca wiernych słuchaczy.

Mam świadomość tego, że temat prawdopodobnie nie zostanie wyczerpany i że można by jeszcze o kilku rzeczach wspomnieć, ale te omówione dziś i wcześniej punkty powinny już Wam dać niezłe rozeznanie w tej kwestii. Czytaj więcej »