Miesięczne archiwum: styczeń 2014

Warunki Idealne a Rzeczywistość, Cz. 2

W pierwszej części artykułu opisałem trzy istotne aspekty odróżniające środowisko idealne do nagrywania od tego, w jakim rzeczywiście pracujemy i starałem się Was uczulić na to, jak można sobie poradzić z niektórymi problemami w tej materii. Dziś przyjrzymy się kolejnym elementom, które stoją na drodze porządnie brzmiących utworów tworzonych w domowych warunkach.

Skończyliśmy na tym, że żadna ilość (i sposób) obróbki nie zastąpią odpowiedniego brzmienia uzyskanego już u źródła, czyli przed jakąkolwiek ingerencją po nagraniu. Z założenia i w warunkach optymalnych, w normalnym studiu żaden realizator nie powinien przepuścić „babola” i pozwolić na to, aby zostały w sesji słabo brzmiące ślady. Ale jak jesteśmy sami ze sobą w jednoosobowym studiu, to już wtedy różnie z tym bywa, prawda…? Czytaj więcej »

Warunki Idealne a Rzeczywistość, Cz. 1

Zapewne nie jeden raz zastanawialiście się, co tak naprawdę wpływa na to, że jedne produkcje brzmią powalająco, inne są powiedzmy takie sobie, a jeszcze inne wręcz wstyd ludziom pokazywać.

Albo – dlaczego pomimo dowodów, że pianki są słabym elementem adaptacji – ludzie i tak nadal je kupują? Jeszcze inna rzecz – dlaczego teoretycznie „najlepsze” polskie produkcje nie brzmią tak dobrze, jak te ze Stanów czy z Wielkiej Brytanii?

Niby na każde z tych pytań można podać proste odpowiedzi w stylu: „bo ludzie som gupi”, „bo ludzie hajsu i sprzętu ni majo”, „bo talentu czy ciężkiej pracy brak” czy inne tego typu oczywistości 🙂

Prawda jest jednak taka, że za tymi wszystkimi różnicami zwykle stoi kombinacja bardzo wielu czynników. Ale nie lękajcie się – nie będę próbował odpowiadać na te pytania. Pragnę jedynie podkreślić, że istnieje spora przepaść między tym, jakie warunki byłyby idealne do tworzenia i produkcji utworów, a jak wygląda rzeczywistość w tej materii. Głównie rzeczywistość domowego studia, rzecz jasna. Czytaj więcej »

Ośla Łączka, Cz. 5 – Poziomy nagrania

Dzisiaj nadszedł czas zapoznać się z jedną z najbardziej istotnych kwestii w nagrywaniu sygnału audio.

I nie jest to ani model mikrofonu czy interfejsu, ani tym bardziej program DAW, w którym pracujemy. A już na pewno nie jest to komputer, który jest mózgiem naszego studia.

Czynnikiem mającym niebagatelny wpływ na prawidłowe nagranie ścieżek do DAW jest umiejętność odpowiedniego ustalenia (i zrozumienia) poziomów, z jakimi będziemy wprowadzać i rejestrować sygnał na dysku komputera. A przy tej okazji, należy również wspomnieć o poziomach odsłuchu – zgodnie z tym, co obiecałem w poprzedniej części Oślej Łączki.

I właśnie temu tematowi w całości będzie poświęcony poniższy artykuł. Czytaj więcej »

Dzień Otwarty w Warsaw Mixdown Suite

Już niedługo, bo 18 stycznia 2014 w Warsaw Mixdown Suite odbędzie się kolejny “Open Day”.

Podczas tego wydarzenia będzie można między innymi:

    • wziąć udział w prezentacji nowego kursu EMP (Electronic Music Production)
    • pobawić się syntezatorami Roland TR-808, Roland Juno 60, Roland SH-2, DSI Prophet 08, Yamaha RS 7000
    • obejrzeć i poznać studio
    • rozwiać wszelkie wątpliwości związane z prowadzonymi kursami

W imieniu Maurizio Barausse i całej ekipy WMS serdecznie zapraszam wszystkich chętnych do odwiedzenia siedziby studia i zapoznania się z ofertą prowadzonych kursów. Link do zapisu na dzień otwarty znajdziecie na TEJ STRONIE.

Ośla Łączka, Cz. 4 – Przygotowanie DAW i Interfejsu

Poznaliśmy już różne kombinacje połączeń naszych elementów wyposażenia studyjnego, czyli mamy wszystko ze sobą spięte i gotowe do akcji. Czy już czas zacząć nagrywanie? Prawie. Jeszcze tylko dolejemy sobie do głowy trochę magicznej wiedzy z zakresu poziomów do nagrywania, żeby ślady nam się później zarejestrowały w optymalny sposób i w zasadzie będziemy mogli ruszać.

Ale zanim to nastąpi, musimy wykonać jeszcze jeden istotny kroczek, czyli przygotować sesję w naszym programie – tak, aby nagrywanie miało prawidłowy przebieg, głównie pod względem ustawień. Opowiem również krótko o tym, do czego służą poszczególne pokrętła naszego interfejsu. A na koniec dowiemy się na co uważać w panelu sterowania interfejsu – o ile nasz model jest w takowy wyposażony. Będzie trochę wiedzy do przetrawienia, więc ruszajmy… Czytaj więcej »

Ośla Łączka, Cz. 3 – Połączeń Ciąg Dalszy

Kontynuujemy wątek połączeń urządzeń w domowym studiu. Na naszej liście pozostało nam już niewiele elementów i dzisiaj omówimy tę bardzo ważną kwestię do końca.

Mam nadzieję, że zestaw tych urządzeń, który wybrałem do opisu jest wystarczający do zrozumienia koncepcji łączenia sprzętu audio i że każdy, kto stanie przed dylematem spięcia ze sobą jakiegokolwiek sprzętu, odnajdzie w tym cyklu artykułów satysfakcjonującą odpowiedź.

Bez zbędnego przedłużania przechodzimy więc do sprawy. Czytaj więcej »