Miesięczne archiwum: Grudzień 2013

Ośla Łączka, Cz. 2 – Połączenia

W pierwszej części artykułu (nie)wdzięcznie zatytułowanego „Ośla Łączka” poznaliśmy dwa pierwsze kroki, jakie należy poczynić zanim przystąpimy do nagrywania, czyli zainstalowanie wszystkich elementów, które tego wymagają oraz zajęcie się podstawowymi ustawieniami w komputerze.

Dzisiaj poznamy kolejny zestaw czynności i porad, który zbliży nas do zrealizowania swojego pierwszego nagrania.

KROK 3 – Jak to wszystko ze sobą połączyć?

To jedno z najpopularniejszych pytań osób początkujących… Z pozoru banalna sytuacja, ale jak się okazuje i tutaj można napotkać przeszkody, dlatego zajmiemy się teraz tą kwestią. I tu są dwie kluczowe sprawy: Czytaj więcej »

Wesołych Świąt!

Z okazji zbliżającego się Bożego Narodzenia chciałem Wam wszystkim złożyć najserdeczniejsze życzenia zdrowych, wesołych, pogodnych, spokojnych, ciepłych, rodzinnych i oczywiście muzycznych świąt. Niech ten czas będzie dla Was wyjątkowy i spędzony w przyjemnej atmosferze.

Brzuchów nie napychajcie zbytnio, kolędy śpiewajcie głośno i rodzinę przytulajcie mocno. Pod zielonym drzewkiem odnajdźcie wymarzone podarki i jak zawsze – zostawcie jedno nakrycie dla niespodziewanego gościa.

W międzyczasie odpocznijcie, naładujcie baterie i szykujcie się na kolejną porcję wiedzy, którą dla Was przygotowałem. W pierwszych miesiącach nowego roku zaserwuję Wam taką serię artykułów, że Wam broda do ziemi opadnie 🙂

Aukcja, Kursy, Quiz i Darmówki…

Odbiegając na chwilę od tematyki czysto realizacyjnej, postanowiłem dziś podzielić się z Wami kilkoma bardzo istotnymi informacjami oraz zaprosić do uczestnictwa w kilku wydarzeniach… Zacznę od spraw bardziej błahych 🙂

Wysoko-oktanowe Święta z Native Instruments

Niemiecki producent flagowych wtyczek i wirtualnych instrumentów ofiaruje wszystkim zainteresowanym trzy podarki. Wchodząc na TĘ STRONĘ możemy do 31 grudnia 2013 pobrać za darmo:

Kompresor Supercharger Czytaj więcej »

Ośla Łączka, Cz. 1 – Instalacja i Ustawienia

Spojrzałem kilka dni temu na Archiwum bloga i zdałem sobie sprawę z tego, że brakuje tu typowych wpisów traktujących o podstawach podstaw, takiej „oślej łączki”, która zawierałaby wszystkie istotne informacje, jakie powinien posiąść ktoś, kto zamierza zająć się nagrywaniem w domowym zaciszu.

Owszem, są w Zakamarkach artykuły traktujące o tym, jak nagrać różne instrumenty i wokale oraz jaki sprzęt kupić na początek, ale zaobserwowałem swego rodzaju dziurę dzielącą te dwa tematy. Otóż, jest szereg czynności i wiadomości, które należy opanować po zakupie sprzętu, a przed wciśnięciem nagrywania. I nie mówię tu o całej teorii realizacji, o której rozprawiamy na blogu od kilku już lat, ale o podstawowych ustawieniach, funkcjach i możliwościach sprzętowych czy w końcu rodzajach połączeń i całej z tym związanej zabawy.

Mało tego, nie raz pytany byłem o takie bardzo mocno wstępne rzeczy, które uznałem z niewiadomych przyczyn za oczywiste i nie wymagające tłumaczenia. Jak zwykle rzeczywistość wszystko zweryfikowała, stąd pomysł (i konieczność) zapełnienia tej luki. Czytaj więcej »

Jak Przygotować Się Do Nagrania w Studio, Cz. 2

Po gorączce wielkich wyprzedaży i (często) nieuzasadnionych zakupów, które nasze życiowe partnerki będą nam wypominały przynajmniej do końca roku, przyszedł czas na dokończenie tematu przygotowań do sesji w studiu nagrań.

W pierwszej części artykułu wstępnie nakreśliłem Wam ten problem, a dziś kontynuujemy wątek i poznamy kolejne, złote prawdy towarzyszące temu wydarzeniu.

Skończyliśmy temat na sytuacji, w której muzycy doznają małego szoku, kiedy okazuje się, że ich partie w studiu nie brzmią już tak dobrze, jak grane na próbach, gdzie zwykle mamy do czynienia z wielkim, niekontrolowanym hałasem i chaosem.

Obiecałem, że podam Wam na tą bolączkę rozwiązanie i od niego właśnie zaczniemy drugą część tej przypowieści. Czytaj więcej »