Miesięczne archiwum: Listopad 2013

Jak Przygotować Się Do Nagrań w Studio, Cz. 1

Dzisiaj nieco odbiegniemy od tematu nagrywania w domowym zaciszu i przyjrzymy się bliżej sytuacji, w której naszą sypialnię zamienimy na pokaźnych rozmiarów live-room, nasze niewielkie umiejętności zamienią się na kunszt realizatora z długim stażem, a scrackowany FL Studio zamienimy na rozbudowany system Pro Tools HDX.

Słowem, nadszedł czas nagrać swoje utwory w studiu z prawdziwego zdarzenia… O tym, jak się do takiego przedsięwzięcia przygotować opowiem w tym dwuczęściowym artykule.

Jak wiecie, powtarzam wszem i wobec, że nagranie sensownie brzmiących utworów w domowym studiu jest jak najbardziej możliwe – tyle, że nie jest to takie proste. W końcu rozprawiamy o tych sprawach od kilku lat na blogu, co tylko dowodzi jak bardzo rozbudowany jest to temat. Ale czasem pójście do studia może uczynić bardzo dużo dobrego nie tylko dla brzmienia naszych produkcji, ale i dla naszej świadomości. Spróbujmy więc rozbić tą kwestię na mniejsze cząstki i zobaczmy co takiego powinniśmy uczynić, aby sesja w studiu nagrań przyniosła oczekiwane rezultaty. Czytaj więcej »

Wygraj FL Studio! Konkurs na forum MusicProducers.pl

Dzisiaj otrzymałem informację, że na naszym zaprzyjaźnionym forum MusicProducers.pl ruszył konkurs, w którym nagrodą jest FL Studio Producer Edition lub $199 do wydania w sklepie Image Line. To nie lada kąsek dla młodych i aspirujących producentów, ale nie tylko.

Nawet ci, którzy od jakiegoś już czasu tworzą wewnątrz tego programu, na pewno skorzystają z vouchera, który upoważnia ich do wzbogacenia swojej kolekcji pętli, wtyczek czy innych narzędzi.

Aby wziąć udział w konkursie, należy stworzyć utwór w dowolnym gatunku, ale w całości zbudowany na bazie 3xOSC i efektorów FL. Swoje prace musicie umieścić na profilu Soundcloud, a link do tej produkcji umieścić W TYM WĄTKU na wspomnianym forum. Znajdziecie tam również pozostałe informacje i warunki dotyczące tego konkursu.

Do boju!

4 Najmniej Istotne Elementy Produkcji Muzyki…

Dzisiaj zaserwuję taki trochę przewrotny artykuł, który może nie nauczy nas nowej techniki i nie wskaże rewolucyjnych rozwiązań, ale pozwoli uczulić na kilka kwestii, a przy okazji będzie stanowił dobre podsumowanie dwóch poprzednich wpisów.

Przyglądaliśmy się najważniejszym elementom prawidłowego odsłuchu oraz poznaliśmy najważniejsze narzędzia miksu, dlatego teraz przyszedł czas uświadomić sobie, jakież to składniki procesu produkcji są dla nas najmniej istotne i dlaczego nie powinniśmy sobie nimi zbytnio głowy zawracać.

A przynajmniej nie w pierwszych miesiącach czy nawet latach pracy – zależy, jak często i intensywnie się produkcją muzyki zajmujemy… Są bowiem takie elementy, które zamiast pchać nas do przodu, skutecznie spowalniają nasz rozwój, rozpraszają, a wpływ na jakość naszych produkcji mają zazwyczaj minimalny. Ba, czasem wręcz ten wpływ jest żaden, wbrew temu, co niektórzy sądzą. I o tych kilku sprawach porozmawiamy w tym artykule. Czytaj więcej »

4 Najważniejsze Elementy Odsłuchu

Niedawno zapoznaliśmy się z pięcioma najważniejszymi narzędziami miksu, a dziś, idąc za ciosem artykułów z liczbami w tytule, przedstawię Wam 4 najistotniejsze elementy dobrego odsłuchu. Można powiedzieć, że są to konieczne składowe odpowiedniego monitoringu.

Sprostanie tym czterem wymogom (od strony odsłuchowej) jest już prawie gwarancją robienia dobrych miksów.

Podobnie jak w ostatnim wpisie, będą to elementy wszystkim nam doskonale znane, a celem tych dwóch artykułów jest przede wszystkim uczulenie Was na to, abyście skupiali się na tym, co w procesie produkcji muzyki jest NAPRAWDĘ istotne, a co jest tylko dodatkiem i ozdobą. Czytaj więcej »

5 Najważniejszych Narzędzi Miksu

Dzisiejszy artykuł jest zainspirowany pytaniem, które otrzymałem od jednego czytelnika Zakamarków. Jędrzej spytał mnie niedawno o to, jak wiele zaawansowanych technik, narzędzi i sztuczek trzeba znać, żeby móc robić dobre miksy.

Udzieliłem mu więc krótkiej i sensownej moim zdaniem odpowiedzi, że przeważającą część zadań związanych z wykonaniem dobrego miksu stanowią te zabiegi, które są… najprostsze, a te wszystkie worki tajemnych sztuczek i ezoterycznych narzędzi to zazwyczaj 1-2% miksu, jeśli w ogóle.

Dziś postanowiłem ten temat opisać nieco szerzej, bo uważam, że wielu z nas umyka czasem fakt, że to nie jakieś tajne i ukryte czy super-zaawansowane narzędzia lub metody są podstawą dobrego miksu.

Kluczem do sukcesu jest odpowiednie wykorzystanie podstawowych zabiegów i świadome podejmowanie najważniejszych dla miksu decyzji. Czytaj więcej »