Miesięczne archiwum: październik 2013

Analiza Utworu i Rozwiązanie Konkursu

W poprzednim artykule zleciłem Wam samodzielną analizę jednego (lub więcej) z czterech utworów znanych artystów. Bardzo wszystkim dziękuję za wzięcie udział w zabawie, za wnikliwe i konkretne komentarze oraz za poświęcony czas i wykonaną pracę.

Ja także wziąłem udział w konkursie, ale niestety szanowne jury nie uwzględniło moich wypocin, bo uznało, że jestem zbyt blisko związany z autorem bloga i prawdopodobnie wywołałoby to konflikt interesów tudzież stronniczość podczas wyłaniania zwycięzcy… Dlatego zamiast konkurowania z Wami, postanowiłem, że opublikuję poniżej wyniki mojej analizy, żebyście mogli zobaczyć, co mi wyszło z tego przedsięwzięcia i w jaki sposób do sprawy podchodzę.

Na warsztat wziąłem kawałek A. Morissette pt. „Uninvited”, czyli po naszemu – „Nieproszony”. Kapkę niżej znajdziecie, co mi wyszło.

Ale wracając do Was i konkursu – zgodnie z obietnicą, autor najciekawszej i najbardziej merytorycznej wypowiedzi zostaje nagrodzony jednym z kursów video dostępnych na stronie oraz ma u mnie darmową konsultację w sprawie miksu. Przyznam szczerze, że nie było mi łatwo wyłonić jednego zwycięzcy, bo wielu z Was się naprawdę postarało o wnikliwą analizę wymienionych kawałków. No ale, żeby słowa dotrzymać, na kogoś paść musiało 😉 Czytaj więcej »

Analiza Utworu – Zadanie Specjalne i Konkurs!

Nie raz podkreślałem na blogu, że jedną z lepszych metod na poprawienie swojego warsztatu realizatorskiego i kompozytorskiego jest dogłębna analiza znanych, popularnych czy naszych ulubionych utworów. I nieważne jest w sumie w jakim gatunku muzycznym się na co dzień obracamy. Jak się bowiem okazuje, wszystkie utwory, jeśli odpowiednio rozczłonowane i przeanalizowane, wykazują sporo cech wspólnych, niezależnie od stylu muzycznego.

Będą oczywiście wyjątki i odstępstwa od reguł (jak ze wszystkim), ale one stanowić tu będą raczej niewielki odsetek. Można powiedzieć, że są one tylko tłem dla kolosalnej ilości utworów do siebie pod pewnymi względami „podobnych”. Dodatkowo, możemy również zaobserwować jakieś unikalne cechy wspólne tylko dla danego rodzaju muzyki, ale o tym może kiedy indziej…

Zdecydowana większość piosenek, jakie na co dzień słyszymy, czy tego chcemy czy nie – trzyma się w ustalonych ryzach, czego nie zawsze mamy do końca świadomość. Dlatego zawsze dobrym pomysłem jest konkretna analiza kilku utworów ze szczytów list – komercyjnych lub swoich własnych… Czasem można się przerazić tym, jak bardzo wszystko klepane jest na jedno kopyto (od lat), a czasem można być świadkiem wielkich odkryć 🙂 Czytaj więcej »

Kable, Faza, Nagrywanie Basu i Inne… – Pytania Od Czytelników

Zgodnie z tym, co kiedyś, w zamierzchłych czasach ogłosiłem – co jakiś czas będą się pojawiały na blogu artykuły zawierające pytania czytelników wzięte z kwestionariusza kontaktowego i moje do nich odpowiedzi.

Dziś przyszedł czas na kolejny zestaw takowych.

Do tego artykułu wybrałem kilka w miarę uniwersalnych problemów, na które może napotkać każdy z nas na jakimś etapie pracy i postanowiłem się nimi z Wami podzielić.

Jeżeli macie ochotę czymś te odpowiedzi uzupełnić, to się nie krępujcie. Jestem pewny, że autorzy pytań (i inni zainteresowani) chętnie na dodatkowych podpowiedziach skorzystają.

Przechodzimy do rzeczy… Czytaj więcej »

Soundedit 2013 – Piąta Edycja

Już niebawem, w ostatni weekend października (25-26.10.2013) odbędzie się w Łodzi piąta edycja Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych – Soundedit.

Przez cztery lata organizatorom udało się zaprosić na Soundedit absolutną czołówkę producentów muzycznych i artystów:

Daniel Lanois, Gareth Jones, Adrian Sherwood, Boris Wilsdorf, Alan Wilder, Gordon Raphael, Peter Hook, Neil Hannon, Tackhead, Mad Professor, Daniel Miller, Andy Jackson, Haydn Bendall, Youth, Flood…

Tegoroczna edycja Festiwalu również będzie obfitować w niezwykłe warsztaty i spotkania.

Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że jest to wydarzenie warte zobaczenia, bo tak samo jak w poprzednich latach, pojawią się na nim niesamowici goście ze świata muzycznego – producenci, realizatorzy, muzycy i inni.

W programie przewidziane są jak zawsze ciekawe warsztaty, m.in.: Czytaj więcej »

Nagrywanie Wielokanałowe, Cz. 3 – Duże Miksery

0296-toftaudioPrzyszedł czas na ostatnią odsłonę wpisów dotyczących naszych możliwości nagrywania wielośladowego.

W pierwszym artykule poznaliśmy warianty rejestracji z wykorzystaniem interfejsów audio, w poprzednim omówiliśmy wstępnie działanie dwóch typów mniejszych mikserów, a dziś przyjrzymy się bliżej kilku grupom nieco większych jednostek, które z lepszym lub gorszym skutkiem pozwolą nam rejestrować muzykę wielokanałowo.

Przejdźmy więc od razu do rzeczy i zobaczmy jak sprawa się ma w przypadku średnich i większych mikserów. Czytaj więcej »

Nagrywanie Wielokanałowe, Cz. 2 – Małe Miksery

Nagrywanie wielokanałowe za pomocą interfejsów audio mamy już w zasadzie za sobą. No prawie, bo w dzisiejszej oraz kolejnej odsłonie tego małego cyklu pojawi się jeszcze o interfejsach kilka wzmianek.

Jednak motywem przewodnim tego i kolejnego artykułu będzie wielokanałowa rejestracja z użyciem mikserów.

Poznamy kilka możliwości zaprzęgnięcia tych małych, średnich i większych potworków do pracy w naszym studio. Przedstawię Wam ogólny zarys nagrywania na wiele śladów z ich użyciem, a także wspomnę o tym, jak nie strzelić sobie samobója decydując się na zakup takiej małej konsolety. Postaram się także jak najdobitniej wyjaśnić Wam niezrozumienie koncepcji nagrywania wielokanałowego przez mikser panujące na forach (i w pytaniach do mnie).

Po lekturze tego, poprzedniego i następnego wpisu powinniście być już wyposażeni w całą wiedzę potrzebną do podjęcia odpowiednich kroków i decyzji w kwestii rejestracji wielu śladów na raz. Zanim przejdziemy do omawiania dostępnych wariantów, trzeba zadać jedno bardzo ważne pytanie: Czytaj więcej »