Miesięczne archiwum: wrzesień 2013

Nagrywanie Wielokanałowe, Cz. 1 – Interfejsy

W naszym domowym studiu zazwyczaj nagrywamy jeden, czasem dwa ślady jednocześnie – czy będzie to wokal, czy jakiś instrument. I w zasadzie nie ma w tym nic w tym dziwnego, bo w większości przypadków takie właśnie mamy potrzeby. Szczególnie, jeśli pracujemy sami nad swoim materiałem – to jakby jest zrozumiałe. Czasem zdarzą się sytuacje, gdy będziemy chcieli skorzystać z dwóch mikrofonów i dwóch wejść w naszych interfejsach (czy mikserach) jednocześnie, na przykład rejestrując gitarę akustyczną w stereo albo jakiś klawisz wpięty w oba wejścia liniowe. Ale generalnie w tym miejscu kończy się nasze użycie interfejsu w trybie „wielokanałowym”. Z tego właśnie powodu na rynku interfejsów do domowego nagrywania przeważa zdecydowanie wariant dwukanałowy.

Ale co w przypadku, gdy potrzebujemy nagrać więcej ścieżek jednocześnie? Co mamy począć, gdy do nagrania jest prawdziwa perkusja na kilka mikrofonów? Co, jeśli mamy w swoim studiu czwórkę muzyków, którzy chcą coś nagrać na tzw. „setkę” (czyli wszyscy na raz)? Co jeśli chcemy, aby sygnał każdego instrumentu czy głosu nagrywał się na oddzielną ścieżkę w naszym programie? Jaki sprzęt będzie nam do tego potrzebny? Czy mikser jest w tej sytuacji konieczny? Czy możemy łączyć ze sobą dwa interfejsy dwukanałowe, żeby móc używać 4 wejść? Jak to ugryźć i gdzie zacząć?

W tym oraz dwóch kolejnych wpisach postaram się Wam odpowiedzieć na tego typu pytania w możliwie najprostszy sposób. Czytaj więcej »

Jak Osadzić Wokal w Zmiksowanym Podkładzie, Cz. 2

Dzisiaj kontynuujemy wątek obróbki gotowego podkładu, co ma na celu jeszcze lepsze osadzenie w nim wokalu. Tym, którzy nie mieli okazji przeczytać pierwszej części tego artykułu, gorąco polecam się z nią zapoznać. W niej bowiem nakreśliłem i wprowadziłem Was w ten temat oraz podałem najistotniejsze elementy, na które trzeba będzie zwrócić uwagę podczas próby ingerencji w podkład.

Jeżeli mamy już tamten wpis za sobą, to czas przyjrzeć się nieco bardziej skomplikowanym procesom, jakim możemy poddać „instrumental”, co w rezultacie pozwoli nam uzyskać wokal znacznie lepiej się z nim zazębiający.

W poprzednim wpisie zaczęliśmy od omówienia pierwszego procesu, czyli korekcji, która ma za zadanie wyżłobić niewielką „dziurę” w konkretnych pasmach podkładu, dzięki czemu wokal lepiej „usiądzie” w „pierzynce” utworu. I to będzie na pewno dobry start, ale jak wspomniałem – to dopiero początek zabiegów, jakie możemy wykonać. Popatrzmy więc, co jeszcze mamy pod ręką… Czytaj więcej »

Jak Osadzić Wokal w Zmiksowanym Podkładzie, Cz. 1

Jakiś czas temu opublikowałem na blogu dwuczęściowy wpis poświęcony tematowi osadzania wokalu w miksie. Jeśli ktoś przeoczył, to można go przeczytać TU i TU. Dzisiejszy i kolejny artykuł są dedykowane koledze Hubertowi, który wykazał się czujnym okiem i dociekliwą naturą 🙂

Zauważył on bowiem, że pod koniec tych wspomnianych artykułów napisałem o bardzo istotnej rzeczy podczas procesu umieszczania wokalu w gotowym miksie, a mianowicie – o konieczności ingerencji w sam podkład (czy bit – jak zwał, tak zwał), jeśli chcemy mieć jeszcze większe pole manewru w tej kwestii. Jak najbardziej tą tezę podtrzymuję, bo naprawdę trudno zmielić ze sobą zmiksowaną muzykę i świeżo co nagrany wokal, bez ingerencji w ten pierwszy element.

I teraz właśnie tym tematem się zajmiemy, bo kwestia obróbki samego wokalu była opisana w tamtych artykułach, a do tematu manipulacji podkładem zapomniałem powrócić, o czym właśnie nasz czujny czytelnik nie omieszkał mi przypomnieć 🙂

Hubercie, specjalnie dla Ciebie i innych zainteresowanych, prezentuję krótką historię o tym, jak można podejść do obróbki „instrumentala”, aby wokal jeszcze lepiej siedział w całym miksie. Dzisiaj wprowadzę Was w ten temat i podam pierwszy z praktycznych sposobów, a w drugiej odsłonie podam jeszcze więcej możliwości na manipulację podkładem, która umożliwi nam lepsze osadzenie wokalu w miksie. Czytaj więcej »

Dynamiczny Pogłos i Delay [FILM] + Ogłoszenia…

Wprawdzie zakończyliśmy już nasz mały cykl o pogłosach, ale uznałem, że jako epilog do tych czterech ostatnich artykułów, pokażę Wam jeszcze jedno praktyczne zastosowanie tego efektu na żywym przykładzie. To jedno z moich ulubionych spojrzeń na kwestię pogłosu (jak również delaya). Miłego seansu!

(Rzućcie również okiem na kilka ogłoszeń poniżej…)

Czytaj więcej »