Miesięczne archiwum: czerwiec 2013

Kompatybilność i Wymiana Sesji Pomiędzy DAW-ami, Cz. 2 [FILM]

W ostatnim wpisie poznaliśmy jeden z najbardziej popularnych sposobów przesyłania projektów pomiędzy różnymi użytkownikami korzystającymi z innych stacji roboczych.

Drugi i trzeci sposób wymiany sesji pomiędzy różnymi DAW-ami będą bardziej zautomatyzowane i mniej czasochłonne, ale jak się przekonacie – nie będą pozbawione wad i ryzyka.

Nawiasem mówiąc – żadna z obecnie dostępnych metod nie jest idealna, bo póki co, pewnych ograniczeń ominąć się jeszcze nie da. Mimo to, warto je bliżej poznać, bo w zależności od sytuacji, skorzystanie z jednej może okazać się rozsądniejsze niż poleganie na innej…

Dodatkowo, aby trochę temat urozmaicić, postanowiłem jedną z metod krótko opisać, a drugą przedstawić na filmie… Czytaj więcej »

Kompatybilność i Wymiana Sesji Pomiędzy DAW-ami, Cz. 1

W życiu każdego z nas prędzej czy później przyjdzie taki dzień, kiedy będziemy musieli wymienić się sesją z innym użytkownikiem, współpracownikiem czy zaprzyjaźnionym muzykiem. Nie będzie to stanowiło większego problemu, jeśli obie strony używają tego samego programu, a tym bardziej tej samej wersji danego DAW, ale schody zaczną się wtedy, gdy nasz muzyczny/realizatorski partner będzie używał innego oprogramowania – co w dzisiejszych czasach jest przecież wielce prawdopodobne, bo dostępnych na rynku stacji roboczych jest całe mnóstwo… Jeżeli więc współpraca z innymi jest u nas na porządku dziennym to nieuniknione wydaje się zaznajomienie z możliwościami wymiany swoimi projektami oraz poznanie ograniczeń i niebezpieczeństw wynikających z takiego sposobu pracy.

Dziś postanowiłem Wam nieco przybliżyć ten proces prezentując jedną z trzech dostępnych metod wymiany sesji między różnymi DAW-ami. Miejcie jednak na uwadze, że jest to dość szeroki temat, który w jednym z tych przypadków będzie wymagał głębszego prześledzenia instrukcji swojego DAW, ponieważ każdy taki program działa w tym aspekcie nieco inaczej i daje nam lekko różne możliwości. Mówię oczywiście o automatycznym eksporcie/imporcie plików sesji w formacie OMF. Ale o tym w drugiej części artykułu.

Zacznijmy od początku… Czytaj więcej »

Jak Usunąć Wokal z Nagrania? [FILM]

Dzisiaj przygotowałem dla Was krótki film pokazujący jak usunąć wokal ze zmiksowanego wcześniej utworu lub w znacznym stopniu zminimalizować jego poziom. Opowiem również o tym, jakie minusy wiążą się z tym zabiegiem oraz pokażę Wam prosty trik na odzyskanie części informacji utraconych w tym procesie. Miłego seansu!

Tworzenie Ścieżek Rytmicznych Bez Użycia Perkusji

Zdarzyło się Wam kiedykolwiek zasiąść za sterami DAW celem stworzenia ciekawej partii rytmicznej i czego byście nie próbowali, to brzmiało to podobnie do ostatniego kawałka, nudno, bez polotu, monotonnie, “tak samo jak zawsze”, itp? Ja, mimo iż dysponuję naprawdę pokaźną dawką brzmień perkusyjnych, sampli i wirtualnych instrumentów – byłem w takim miejscu nie raz.

Dlatego dzisiaj chciałem zaprezentować Wam kilka sposobów na to, jak ubarwić ślady perkusyjne, a czasem nawet stworzyć całe ścieżki rytmiczne bez użycia jakichkolwiek elementów perkusji. Podzielę się z Wami przeróżnymi metodami i patentami, które mogą się w którymś momencie okazać bardzo przydatne oraz pozwolą nieco “odświeżyć” nasze typowe i nudne bębny.

Dodatkowo postaram się także odesłać Was do prawdziwych przykładów wykorzystania metod, o których napiszę.

Zacznijmy od tego, kiedy i dlaczego w ogóle chcielibyśmy sięgać po mniej konwencjonalne metody budowania śladów rytmicznych. Czytaj więcej »

Profesjonalne Brzmienie w Domowym Studiu – Wywiad z Jarkiem Siemienowiczem

Poza Stadem - Siemion

Wielu z nas zapewne często zastanawia się nad tym, jak sprawić (i czy w ogóle jest to możliwe), aby nagrywany w domowym studiu materiał zabrzmiał naprawdę dobrze. Zawsze próbuję podkreślać, że osiągnięcie świetnych wyników jest jak najbardziej osiągalne, ale musimy spełnić kilka bardzo istotnych warunków, aby taka sytuacja mogła zaistnieć. Nie raz wałkowaliśmy już kwestie, które wpływają na końcowy rezultat brzmienia naszych produkcji, ale dziś zaserwuję Wam coś naprawdę wyjątkowego w tym temacie…

Przedstawiam Wam zapis rozmowy, jaką przeprowadziłem ostatnio z wieloletnim gitarzystą zespołu Proletaryat –  Jarkiem Siemienowiczem, który niedawno ukończył prace nad swoim solowym albumem pt. „Poza Stadem”. Co ciekawe, płyta ta została w całości zrealizowana w domowym zaciszu i przy minimalnym nakładzie budżetowym oraz w warunkach sporo odbiegających od idealnych… Zobaczmy, co z tego wynikło… Czytaj więcej »

Jak Osiągnąć Separację w Miksie, Cz. 3

W dwóch ostatnich artykułach poznaliśmy cztery potężne środki do osiągania separacji w miksie, pozostały nam do omówienia ostatnie dwa. Będą to szerokość (obraz stereo) oraz głębia. Te elementy pozwolą nam na oddzielenie od siebie śladów w jeszcze inny niż dotąd poznaliśmy sposób. Póki co, skupialiśmy się na zaaranżowanych partiach, rytmie, wybieraniu odpowiednich brzmień oraz gospodarowaniu miejsca pod względem częstotliwości.

Ten ostatni element kojarzony jest również z jednym z trzech wymiarów, jakie powinien reprezentować sobą dobry miks, czyli „wysokością”.

Często bowiem mówi się, że pasmo basowe odbieramy tak, jakby dochodziło do naszych uszu… z dołu, a środek i górę spektrum – jak sama nazwa wskazuje. Jeśli więc wyobrazimy sobie miks, jak trójwymiarowy wykres, rozkład częstotliwości będzie reprezentowany przez oś Y (zielona strzałka na rysunku), szerokość (panorama) przez oś X (strzałka niebieska), a głębię przez oś Z (strzałka czerwona). Czytaj więcej »