Miesięczne archiwum: maj 2013

Jak Osiągnąć Separację w Miksie, Cz. 2

W poprzednim artykule przyjrzeliśmy się dwóm kluczowym metodom osiągania separacji w miksie, a dziś poznamy dwie następne. Niektóre z nich będą się tyczyły typowego etapu miksu, inne będą z pogranicza miksu i nagrywania. Jak już bowiem dowiodłem w poprzedniej części wpisu, miks w pewnym sensie rozpoczyna się już w momencie chwycenia pierwszego instrumentu, znalezienia brzmienia czy zagrania inicjujących dźwięków. Ten artykuł dodatkowo to potwierdzi, szczególnie jak zaczniemy rozmawiać o aranżacji, ale po kolei… Czytaj więcej »

“Copy”, Czyli Jak Za Darmo Przechowywać, Dzielić i Przesyłać Pliki.

copy.com

Jakiś czas temu pisałem Wam o jednym z wielu rozwiązań do przechowywania, dzielenia się i przesyłania sporych plików, czyli o Dropboxie. Rozwiązanie bazujące na “chmurze” dawało nam wtedy 2GB miejsca, które można darmowo rozszerzyć do 18GB (poprzez linki polecające). Wczoraj natknąłem się na kolejne, warte uwagi rozwiązanie – nazwane po prostu Copy. Jak wiadomo – w dzisiejszych czasach, wirtualnego miejsca w sieci nigdy za wiele 🙂 Dlatego chcę Wam krótko nakreślić, dlaczego akurat to rozwiązanie uważam za bardzo dobre. Nieuniknione będą porównania do Dropboxa, którego nadal bardzo lubię, używam i nadal używać zamierzam, bo oba programy działają w bardzo podobny sposób, ale Copy ma kilka funkcji, których Dropbox póki co nie oferuje… Czytaj więcej »

Jak Osiągnąć Separację w Miksie, Cz. 1

Źródło: http://www.independentrecording.net/irn/resources/freqchart/main_display.htm

Z tematem miksowania związanych jest mnóstwo różnych kwestii – od artystycznych, przez wykonawcze i techniczne, aż po psychologiczne. W Zakamarkach staram się podchodzić do tego tematu z każdej możliwej strony, bo chciałbym, abyście mogli sobie uświadomić, jak bardzo skomplikowany bywa czasem proces miksowania (jak i samej produkcji) i jak wiele elementów może wpływać na ostateczne rezultaty. Jeśli chcemy, aby spod naszych palców wypływały dobrze brzmiące utwory, to każdy aspekt związany z aranżacją, brzmieniem i przekazem piosenki powinien być odpowiednio dopieszczony – co do tego nie ma wątpliwości. Czytaj więcej »

Czym Jest i Jak Działa Saturacja?

Źródło: http://www.slatedigital.com/products/vtm

Saturacja to proces, z którym będziemy się spotykać dość często podczas pracy i choć na blogu jest już FILMIK, w którym prezentuję działanie jednej z wielu dostępnych na rynku wtyczek przeznaczonych do tego celu, to uznałem, że brakuje artykułu, który by dokładniej wyjaśniał ten proces i związane z nim kwestie. Dlatego dziś przybliżę Wam jego działanie, zobrazuję je przykładami i podam kilka wariantów wtyczkowych, na które warto zwrócić uwagę. Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo i Higiena Pracy w Studio

Wszyscy z pewnością sobie życzymy, aby nasza praca w studiu zawsze przebiegała przyjemnie, łatwo, miło i bezpiecznie. I choć na twórczy klimat wpływa sporo różnych czynników – od ludzkich, przez techniczne, na kolorze ścian i zapachu świec kończąc, to jedną z najistotniejszych kategorii wpływających na końcowe rezultaty wydaje się być higiena i bezpieczeństwo w środowisku pracy, czyli po naszemu – BHP.

Trudno bowiem dokończyć sesję nagraniową po tym, jak perkusista wpadł z impetem w swój zestaw bębnów potknąwszy się o kabel gitarzysty. Mimo, iż mogło to wyglądać równie efektownie co finały koncertów Nirvany, to miejmy na uwadze, iż w tym wypadku perkusista nie wykonał tego skoku celowo.

Dla niektórych kwestia BHP może się wydawać małostkowa, ale w momencie, gdy w progach naszej pracowni zaczną pojawiać się klienci, ich komfort i bezpieczeństwo staną się naszą odpowiedzialnością…

Nawet, jeśli pracujemy w pojedynkę, to i tak warto mieć na względzie kilka rzeczy, o których dziś napiszę, bo przestrzeganie kilku prostych zasad może uchronić nas przed nieprzyjemnymi skutkami. Czytaj więcej »