Miesięczne archiwum: kwiecień 2013

Jaki Kupić Mikrofon Do Nagrywania Wokalu, Cz. 2

Dzisiejszy artykuł jest niejako kontynuacją tego, który napisałem już jakiś czas temu i który znajdziecie klikając TUTAJ. Wielokrotnie pytaliście o mikrofony do wokalu z nieco wyższej półki, uznałem więc, że w końcu podzielę się z Wami kilkoma moimi typami w tej kategorii.

Granicą cenową, jaką przyjąłem na potrzeby tego wpisu, będą okolice 1000zł. Jak wiemy, ceny sprzętu dość często się wahają, więc ciężko o sztywne bariery, dlatego zawsze warto przeszukać oferty różnych sklepów zanim ostatecznie zdecydujemy się na konkretny zakup.

Zanim przejdę do przedstawienia tych kilku modeli moim zdaniem wartych rozważenia, pozwólcie tylko, że wyjaśnię 3 ważne sprawy, które powinny rozwiać trochę wątpliwości: Czytaj więcej »

Co To Jest “Pan Law” i Jaki Ma Wpływ Na Miks?

Zapewne na którymś etapie pracy spotkaliście się z terminem „Pan Law” (lub „Pan Rule”). Jest to nic innego, jak zasada opisująca stosunek poziomu sygnału względem pozycji w panoramie i według niej operują zarówno miksery analogowe (zewnętrzne), jak i cyfrowe – zewnętrzne i te wirtualne w naszych stacji roboczych.

Mówiąc najprostszym językiem – reguła ta opisuje, jak ma zmieniać się poziom sygnału mono, gdy panoramujemy go od lewej, przez środek i do prawej strony miksu stereo. I choć na pierwszy rzut oka może się to wydawać jakimś banałem lub czymś, na co nie zwracamy na co dzień uwagi, w istocie jest to bardzo ważny proces, który może mieć niemały wpływ na brzmienie naszych miksów. Czytaj więcej »

Jak Tworzysz Swoje Utwory? Głos Czytelników…

Ten wpis będzie o tyle inny i wyjątkowy, że to Wy, czytelnicy bloga będziecie głównie odpowiedzialni za jego wartość. Zawsze liczę się z Waszym zdaniem i nie przestanę doceniać tego, że razem ze mną przebywacie drogę do stania się lepszymi, bardziej świadomymi i zdolnymi muzykami oraz realizatorami, dlatego dzisiaj kieruję mikrofon w „drugą stronę”.

O czym będziemy rozmawiać?

Otóż, chciałbym się dowiedzieć, jak tworzycie swoje utwory, jakie macie metody pracy, z jakich korzystacie narzędzi i co kłębi się w Waszych twórczych głowach podczas pisania, nagrywania i miksowania swoich dzieł. Poniżej znajdziecie 20 dręczących mnie pytań na temat procesu powstawania kawałków. Dla ułatwienia, przy niektórych pytaniach podałem w nawiasach „naprowadzacze”, w razie gdyby ktoś nie do końca wiedział, z której strony dane pytanie podejść. Czytaj więcej »

Jak Wykonać Adaptację Akustyczną w Domowym Studiu Nagrań, Cz. 2

Dzisiaj druga odsłona serii o tym, jak prawidłowo wykonać adaptację akustyczną w swoim pomieszczeniu. Nadal trzymamy się tezy, że nie trzeba wydawać na to fortuny, bo z odrobiną dobrej woli, rzeczowego podejścia i wspierania się sprawdzonymi metodami, możemy doprowadzić naszą pracownię do względnego porządku akustycznego.

Ostatnio zapoznaliśmy się z kilkoma prostymi krokami do polepszenia naszej sytuacji, a także zaprezentowałem Wam 2 najbardziej istotne elementy adaptacji niezbędne do osiągania dobrych wyników. W dzisiejszym wpisie porozmawiamy o trzecim składniku w tej układance, a także omówimy kwestię wydzielenia w pomieszczeniu specjalnego kącika do nagrań. Czytaj więcej »

“Pokaż Na Co Cię Stać” – Konkurs z Nagrodami Na Music-Producer.pl

Spieszę poinformować, że na partnerskim forum music-producer.pl ruszył konkurs pt. “Pokaż Na Co Cie Stać“, który został zorganizowany z okazji pierwszych urodzin w/w forum. W konkursie może wziąć udział każdy, kogo natchnie do stworzenia utworu, w którym wykorzysta podany na stronie konkursu sampel. Do wygrania są cenne nagrody, więc zapowiada się naprawdę niezła zabawa.

O szczegółach, nagrodach, zasadach i warunkach przeczytacie NA TEJ STRONIE.

Wskakiwać i stawać w szranki!

Programowanie Partii MIDI, Cz. 3

Przyszedł czas na trzecią część serii o programowaniu partii MIDI. W niniejszym artykule zaprezentuję Wam kolejne metody na polepszenie realizmu brzmienia sekwencji pisanych dla instrumentów wirtualnych, z których wielu z nas lubi (albo jest zmuszonych) korzystać.

Niezależnie od tego, czy sami nie bardzo potrafimy grać na konkretnym instrumencie albo nie znamy nikogo w okolicy, kto takie zdolności (i interesujący nas instrument) posiada, czy może po prostu dlatego, że mamy ochotę samemu spróbować swych sił w programowaniu wymarzonych partii – dzisiejsze (oraz wcześniejsze) artykuły powinny naprowadzić Was na dobrą drogę ku bardziej realnym, ekspresyjnym i po prostu lepiej brzmiącym „komputerowym” produkcjom.

Jeśli ktoś dopiero w tym miejscu zaczyna czytanie tej serii, to bardzo mocno polecam najpierw zapoznać się z pozostałymi wpisami z tego cyklu (lub chociażby z OSTATNIO OPUBLIKOWANYM) i dopiero potem powrócić do artykułu dzisiejszego. Czytaj więcej »

Programowanie Partii MIDI, Cz. 2

W poprzednim artykule wstępnie omówiliśmy teorię i zasady programowania partii MIDI pod kątem dostępnych artykulacji, specyfiki instrumentów oraz realizmu brzmienia, więc naturalnym następstwem tamtego wpisu wydają się być kolejne odsłony, w których zaprezentuję Wam kilka praktycznych zastosowań zdobytej ostatnio wiedzy.

Przyjrzymy się kilku zabiegom, których zaaplikowanie powinno znacząco wpłynąć na poprawę naszych produkcji. Posłużę w tym celu się kilkoma zrzutami ekranu oraz przykładami audio, abyście mogli jeszcze lepiej zrozumieć, jak wiele pożytku mogą przynieść nawet niewielkie zmiany podczas programowania partii MIDI. Dziś spojrzymy na 3 najbardziej znane taktyki, a w następnej części poznamy ich jeszcze więcej.

Zanim jednak zaczniemy, należałoby wyjaśnić kilka rzeczy… Czytaj więcej »