Miesięczne archiwum: Luty 2013

Jaki Wybrać Program DAW, Cz. 7 – FL Studio, Sequel, Renoise

FL Studio, Renoise, SequelDzisiaj przyjrzymy się ostatniemu zestawowi stacji roboczych z kategorii „zwykłe DAW-y”. Dowiemy się, co urzeka, a co drażni użytkowników takich programów, jak FL Studio, Sequel i Renoise. Jedna stacja robocza z tej trójki jest niewątpliwie bardzo popularna, szczególnie wśród młodych ludzi stawiających pierwsze kroki w produkcji muzyki, ale nie tylko – także „starzy wyjadacze” kreowania bitów, soundtracków i innych odgłosów stają za tym programem murem. Czy słusznie? Zobaczmy… Czytaj więcej »

Jaki Wybrać Program DAW, Cz. 6 – Podium, Ardour, Reason

podium, ardour, reason

W tym artykule przyjrzymy się trzem stacjom z drugiej grupy, które z różnych względów nie „załapały” się do pierwszej kategorii DAW-ów. Jeśli ktoś dopiero teraz zaczął zerkać na ten cykl wpisów, to proponuję zapoznać się z ustalonym podziałem, który przedstawiłem w pierwszej części tego cyklu – tak, żebyśmy wszyscy byli w tym samym miejscu. A dziś popatrzymy na następujące programy: Podium, Ardour i Reason.

Główna różnica między tymi, a dotychczas omówionymi programami, polega na tym, iż te opisane dziś nie mają możliwości podglądu plików video, więc jeśli ktoś w swoich pracach potrzebuje takiej funkcji, musi rozejrzeć się za opcjami wymienionymi w poprzednich wpisach. Czytaj więcej »

Jaki Wybrać Program DAW, Cz. 5 – Samplitude, Mixcraft, Acid

Samplitude, Mixcraft, AcidDzisiaj rzucimy okiem na ostatnie 3 programy DAW, które można zaliczyć do naszych „kombajnów” i lekko podsumujemy całą tę grupę. Przedstawię dziś takie gwiazdy, jak Samplitude, Mixcraft i Acid.

Prześledźcie więc uważnie zamieszczone zalety i wady dotyczące korzystania z tych stacji i jeśli coś Wam jeszcze wpadnie do głowy – śmiało dawajcie znać pod artykułem.

Zdaję sobie sprawę, że może w przypadku niektórych DAW-ów odpowiedzi nie jest za dużo, ale lepsze opinie prawdziwych użytkowników niż mało znaczące opisy producentów ociekające „ochami i achami”, prawda? Czytaj więcej »

Jaki Wybrać Program DAW, Cz. 4 – Sonar, Studio One, Nuendo

Sonar, Studio One, NuendoKontynuujemy cykl o zaletach i wadach cyfrowych stacji roboczych. Dzisiaj swoje karty odkryją dla nas Sonar, Studio One i Nuendo. Jest to zestaw kolejnych DAW-ów, które umieściłem w pierwszej kategorii, czyli „kombajny” – bo takowe dają nam w zasadzie nieograniczone pole manewru i dostęp do funkcji, które są bardziej niż wystarczające do zrealizowania każdej produkcji muzycznej. Spójrzmy więc na Wasze wypowiedzi, spostrzeżenia, pochwały i skargi wynikające z doświadczeń w pracy z nimi.

Czytaj więcej »

Jaki Wybrać Program DAW, Cz. 3 – Reaper, Logic, Live

Reaper, Logic, LiveDzisiaj drugi odcinek sagi z cyklu „Jaki Wybrać Program DAW”. Przyjrzymy się trzem, równie popularnym w środowisku domowego studia nagrań, cyfrowym stacjom roboczym i zobaczymy, co w opinii ich użytkowników kryją dla nas pod maską.

Przypomnę tylko, że nadal patrzymy na programy z pierwszej kategorii, na którą składa się software zdolny do wykonania w zasadzie wszystkiego, czego moglibyśmy od niego wymagać. Dzisiejszymi gwiazdami są Reaper, Logic i Live. Tak samo, jak dotychczas, kolejność ich pojawiania nie ma nic wspólnego z tym, która ze stacji roboczej jest rzekomo „lepsza”.

Zauważycie sporą liczbę dopisków w nawiasach przy omawianiu Reapera – są to komentarze użytkowników tej stacji, którzy zdementowali błędne niestety informacje o rzekomej “wadliwości” omawianych funkcji. Tak, jak pisałem WE WSTĘPIE do tych artykułów – niektórzy użytkownicy nie poznali jeszcze wystarczająco swojego DAW, stąd pojawiały się w ankiecie takie nie do końca prawdziwe informacje. Bardzo się cieszę, że uważni czytelnicy wychwycili te niedociągnięcia i dziękuję im za to 🙂

Łukasz, Łukasz Dryl, ruffinmusic – nicely done! Czytaj więcej »