Miesięczne archiwum: styczeń 2013

Jaki Wybrać Program DAW, Cz. 2 – Cubase i Pro Tools

cubase, pro toolsNa pierwszy ogień rzucamy dwa najpopularniejsze w naszej ankiecie programy DAW, czyli Cubase i Pro Tools. Podobnie, jak niemal w każdej ankiecie na ten temat, która pojawia się w sieci – te dwa programy są zawsze w ścisłej czołówce.

I trudno się dziwić, bo oprócz swej popularności, reputacji czy wręcz sławy oraz możliwościom, są zwykle najczęstszym wyborem tej „jedynej” czy głównej stacji roboczej do pracy z dźwiękiem. Te dwa programy znajdują się oczywiście w pierwszej grupie, czyli zestawie „kombajnów”. Wyjaśnienie podziału znajduje się w poprzednim artykule. Czytaj więcej »

Korekcja i Kompresja od A do Z – 2 Nowe Kursy i Promocja!

Korekcja i Kompresja od A do ZZ wielką radością informuję, że nadszedł czas na premierę dwóch nowych kursów Zakamarków Audio.

Od dawna przygotowywane tutoriale „Korekcja od A do Z” i „Kompresja od A do Z” są już od dziś dostępne!!

Czytaj więcej »

Jaki Wybrać Program DAW? Cz. 1 – Wstęp

cyfrowe stacje roboczeJakiś czas temu poprosiłem Was o pomoc w stworzeniu artykułu o dostępnych na rynku stacjach roboczych. Zrobiłem tak ze względu na to, że jest ich całkiem sporo i każdy chcący rozpocząć swą podróż po produkcji muzyki staje przed dylematem wyboru odpowiedniego dla siebie programu. Jako że nie miałem okazji i możliwości przetestować każdego istniejącego DAW, Waszym zadaniem w kwestionariuszu konkursowym było przede wszystkim wskazanie trzech największych zalet oraz trzech wad, jakie zauważacie podczas pracy w swoim wybranym programie.

Dodatkowo, wszyscy czytelnicy zapisani na newsletter bloga, którzy wzięli udział zabawie i wypełnili ankietę, mieli szansę wygrać jeden z kursów, które oferuję na stronie. Trzech zwycięzców poznaliśmy jakiś czas temu (gratuluję im raz jeszcze), a do omówienia pozostała teraz część merytoryczna. Czytaj więcej »

“Jakość” Cyfrowego Dźwięku, Cz. 2

Zamykamy dziś temat teorii cyfrowego dźwięku i zgodnie z zapowiedzią z poprzedniego artykułu – wrócimy raz jeszcze do wyimaginowanej wojny „analog kontra cyfra”, czyli krążących mitów o jakości nagrywanych śladów w obu tych domenach. Odpowiadając na prośbę czytelników ukrywających się pod nickami Mix Robin i JaneQ, chciałem poruszyć i wyjaśnić także kwestię pewnych pojęć i terminów, które nam się kojarzą z analogowym nagrywaniem na taśmę oraz ogólnie legendarnym, tłustym i „ciepłym” brzmieniem, o które pytał Cielak.

Mam nadzieję, że uda mi się tym wpisem otworzyć oczy niektórym zatwardziałym zwolennikom pędu do analogowego brzmienia i lampowego charakteru, co w rezultacie pozwoli im spojrzeć na te kwestie z szerszej perspektywy, bo przecież nie powinno tu w ogóle chodzić o powtarzanie zasłyszanych gdzieś opinii.

Wszystko rozchodzi się o zrozumienie, co tak naprawdę kryje się za tymi wszystkimi określeniami… Czytaj więcej »

“Jakość” Cyfrowego Dźwięku, Cz. 1

Powoli zamykamy cykl artykułów o teorii cyfrowego dźwięku i jako ostatni temat z tej kategorii chciałem poruszyć kwestię jakości cyfrowego dźwięku w zderzeniu z jakością dźwięku analogowego.

Dla jasności, chodzi o różnice w nagrywaniu i miksowaniu w domenie cyfrowej, czyli w środowisku DAW lub ewentualnie zewnętrznych rejestratorów, a nagrywaniu na taśmę magnetofonową i miksowaniu za pomocą zewnętrznych procesorów. Bynajmniej nie chodzi mi tu o dowiedzenie, który z tych światów jest lepszy, bo jak wszyscy wiemy, w każdym z nich możemy osiągnąć piękne nagrania.

Bardziej chciałbym się skupić na zaszlachtowaniu przekonania o tym, że tylko nagrywanie na taśmę i używanie lampowego czy innego „vintage’owego” sprzętu daje nam ten „niepowtarzalny” smak i jeśli chcemy brzmieć profesjonalnie, to musimy nasze produkcje nagrywać analogowo… Czytaj więcej »

Systemy Zmienno-Przecinkowe

Dzisiaj przyszedł czas na przedostatnią część artykułów o teorii cyfrowego audio. Omówię krótko mityczną przewagę systemów zmienno-przecinkowych, a cały ciąg artykułów podsumujemy w następnej części rozważaniami o jakości nagrywanego sygnału w kontekście „analog kontra cyfra”. Mam nadzieję, że póki co, nikt z Was nie pogubił się jeszcze w tych wszystkich pojęciach, cyferkach i zasadach. Jeśli jednak pojawiają się wątpliwości, to nie wahajcie się pytać w komentarzach. A teraz do rzeczy istotnych…

Systemy zmienno-przecinkowe

Kto już jakiś czas zajmuje się pracą w domenie cyfrowej, na pewno w którymś momencie spotkał się z terminami „stało-przecinkowy” (np. 24 bit fixed-point) i „zmienno-przecinkowy” (32 bit floating-point).

Co konkretnie kryje się za tymi wartościami?

Czytaj więcej »

Przerwa Techniczna…

Z uwagi na konieczny upgrade systemu, którego musi dokonać firma hostingowa, dzisiaj od północy do minimum 2 w nocy serwery zostaną zatrzymane. Dostęp do strony i wszelkich innych usług będzie oczywiście przez te dwie godziny niemożliwy, za co z góry przepraszam.

Przy okazji dziękuję firmie Global Network za przesłanie komunikatu – tak to przecież powinno funkcjonować. Kolejny raz przekonuję się o tym, że warto było na nich postawić.

Po tych pracach wszystko powinno wrócić do normy, więc bez paniki. A już wkrótce zaczniemy cykl artykułów o DAW-ach, do którego dołożyliście swoje “czszy” grosze 😉

Do rychłego!

Latencja i Sposoby Jej Minimalizowania

Poznaliśmy już większość terminologii w teorii cyfrowego dźwięku. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej bardzo popularnemu zjawisku latencji i poznamy kilka sposobów na poradzenie sobie z nią podczas nagrań i w trakcie miksowania. Jest to nieodłączny element pracy z dźwiękiem w środowisku DAW i musimy być świadomi tego, w jaki sposób jej obecność wpływa na nasz komfort pracy oraz jak obejść generowane przez nią ograniczenia.

LATENCJA

Wspomniałem o niej krótko w pierwszej części tej serii, tutaj tylko „lekko” temat rozwinę. Czytaj więcej »