Miesięczne archiwum: grudzień 2012

Częstotliwość Próbkowania i Głębia Bitowa – Fakty i Mity

Każdy z nas słyszał o częstotliwości próbkowania (ang. sample rate) i głębi bitowej (ang. bit depth) – zwanej także długością słowa cyfrowego. Są to dwa podstawowe pojęcia, które non-stop przewijają się w teorii cyfrowego dźwięku. Zdałem sobie ostatnio sprawę z tego, jak wiele różnych, czasem sprzecznych, a nawet dziwacznych informacji w tym temacie krąży po sieci, dlatego postanowiłem trochę naprostować te opinie, żebyście mogli zrozumieć występujące zależności między tymi pojęciami.

Do napisania tego artykułu skłoniła mnie także niedawna wymiana maili z jednym z czytelników, który bardzo mocno obstawał przy pewnej teorii dotyczącej „samplingu”…

Żeby lepiej zrozumieć, co tak naprawdę dzieje się z sygnałem audio, który podajemy do interfejsu, musimy zapoznać się przede wszystkim z terminem “konwersji” i urządzeniem zwanym “konwerterem”. Mimo, iż jest to w teorii banalnie prosta sprawa (choć obliczenia, które się odbywają na tym etapie, bywają skomplikowane), to wielu ludziom albo umykają pewne fakty, albo nie do końca dopuszczają je do swojej myśli. Dlatego postaram się to wyjaśnić w możliwie najprostszy sposób i spróbuję obalić kilka obiegowych mitów związanych z tym procesem, tym samym rozpoczynając cykl o Teorii Cyfrowego Dźwięku. Czytaj więcej »

List do Świętego Mikołaja, Konkurs i Pierwszy Milion!

W tegoroczne święta powinniśmy cieszyć się podwójnie. Nie dość, że jak zawsze zasiądziemy do stołów w ciepłym, rodzinnym gronie i w ciągu kilku dni spożyjemy ilość pokarmu, którego starczyłoby na wykarmienie osiemnastoosobowej rodziny przez dwa tygodnie, to dodatkowej radości dostarczyć nam powinien fakt, iż świat się przed kilkoma dniami wcale nie skończył, jak to wokół zapowiadano.

Kwestię wiary w takie rewelacje zostawiam do osobistych refleksji, bo każdy może sobie wierzyć w to, co mu się tylko podoba, ale nie ma to, jak dać sobie kolejny, nawet absurdalny powód do radości, prawda? 🙂 Czytaj więcej »

Alternatywa Dla Adaptacji, EQ w Monitorach i Inne… – Pytania Od Czytelników

Jeśli jeszcze pamiętacie, obiecałem, że co jakiś czas będę publikował odpowiedzi na najbardziej popularne bądź nurtujące Was pytania, które przesyłacie mi przez formularz kontaktowy. Jest to, moim zdaniem, świetny sposób na rozwianie wszelkiego typu wątpliwości, które mogą się Wam pojawiać podczas pracy z dźwiękiem i w takiej formie mogą z niego skorzystać nie tylko sami autorzy pytań, ale i reszta czytelników. Dziś kolejna już seria takich pytań, za które jak zawsze dziękuję. Zanim jednak przejdziemy do części właściwej, chcę tylko wspomnieć o dwóch sprawach.

Miejcie na uwadze, że nie jestem specjalistą w każdej dziedzinie, a już szczególnie nie w takiej, która jest mniej powiązana z realizacją. Nie pozjadałem wszystkich rozumów, nie wiem wszystkiego, nie na wszystko mam odpowiedź. Ba, czasem nawet trudno znaleźć mi czas, żeby Wam w miarę szybko odpisać. Dlatego czasem muszę prosić o chwilę cierpliwości i odrobinę wyrozumiałości. Jeśli wiem i zdołam – to na wszystko odpisuję, jeśli nie – odsyłam gdzie indziej. Czytaj więcej »

Kontrast w Produkcji Nagrań, Cz. 4

W ostatnim już wpisie na temat kontrastu w produkcji nagrań przyjrzymy się finalnemu etapowi pracy z dźwiękiem, czyli masteringowi. Zobaczymy, który aspekt tego procesu może mieć pozytywny wpływ na odbiór naszego utworu przez słuchaczy i jakie mamy pole manewru w tym zakresie.

ETAP IV – MASTERING

Możecie uznać, że skoro mastering polega na pracy z gotowym miksem w postaci jednego śladu stereo, w którym nie mamy już dostępu do pojedynczych śladów, to mamy zupełnie związane ręce w kwestii wytwarzania kontrastu. I po części będziecie mieć rację, ale są jeszcze dwie rzeczy (a właściwie jedna, ale w dwóch kontekstach), którymi możemy manipulować, a które to mają niebagatelny wpływ na całościowy odbiór kawałka. Zobaczmy, o czym mowa… Czytaj więcej »

Kontrast w Produkcji Nagrań, Cz. 3

Dziś przyszedł czas na przedostatnią odsłonę wątku o kontraście w produkcji nagrań. Zgodnie z zapowiedzią, przyjrzymy się etapowi, który może mieć niebywały wpływ na polepszenie (albo pogorszenie) tego zjawiska.

Z artykułu dowiecie się, jakim zabiegom można poddać nagrane ślady, aby dopomóc jeszcze lepszej separacji, wyrazistości i zróżnicowaniu w miksie.

Bez zbędnego przedłużania, przechodzimy do rzeczy.

ETAP III – MIKSOWANIE

Czytaj więcej »

Kontrast w Produkcji Nagrań, Cz. 2

Nadeszła kolej opisać drugi etap produkcji muzyki w kontekście zachowywania i tworzenia kontrastu, czyli nagrywanie.

Dzisiaj zapoznamy się z tym, jak korzystać z dostępnych narzędzi i technik rejestracji, a także podrzucę Wam kilka ogólnych rad, z których warto czasem skorzystać i mieć na uwadze konsekwencje ich stosowania (a właściwie niestosowania)… Do dzieła.

ETAP II – NAGRYWANIE

Czytaj więcej »