Każdy z nas słyszał o częstotliwości próbkowania (ang. sample rate) i głębi bitowej (ang. bit depth) – zwanej także długością słowa cyfrowego. Są to dwa podstawowe pojęcia, które non-stop przewijają się w teorii cyfrowego dźwięku. Zdałem sobie ostatnio sprawę z tego, jak wiele różnych, czasem sprzecznych, a nawet dziwacznych informacji w tym temacie krąży po sieci, dlatego postanowiłem trochę naprostować te opinie, żebyście mogli zrozumieć występujące zależności między tymi pojęciami.
Do napisania tego artykułu skłoniła mnie także niedawna wymiana maili z jednym z czytelników, który bardzo mocno obstawał przy pewnej teorii dotyczącej „samplingu”…
Żeby lepiej zrozumieć, co tak naprawdę dzieje się z sygnałem audio, który podajemy do interfejsu, musimy zapoznać się przede wszystkim z terminem “konwersji” i urządzeniem zwanym “konwerterem”. Mimo, iż jest to w teorii banalnie prosta sprawa (choć obliczenia, które się odbywają na tym etapie, bywają skomplikowane), to wielu ludziom albo umykają pewne fakty, albo nie do końca dopuszczają je do swojej myśli. Dlatego postaram się to wyjaśnić w możliwie najprostszy sposób i spróbuję obalić kilka obiegowych mitów związanych z tym procesem, tym samym rozpoczynając cykl o Teorii Cyfrowego Dźwięku. Czytaj więcej »
Ostatnio Skomentowane: