Miesięczne archiwum: Październik 2012

Jak Sobie Radzić z Hałasem i Szumem w Studio, Cz. 2

Zanim przejdziemy do drugiego etapu, na którym będziemy się jeszcze musieli trochę z hałasami pozmagać, chciałem Was uczulić na jedną, dosyć ważną rzecz. Mimo, że wymieniłem sporo metod radzenia sobie z hałasem w poprzedniej części artykułu, to nie myślcie o tym aż tak obsesyjnie.

A może inaczej – niektóre typy „brudów”, np. szum taśmy magnetofonowej czy bzyczenie ze wzmacniacza gitarowego w stanie bezczynności, to nie są jakieś straszne herezje… Czasem wręcz stanowią o unikalności i naturalności danego nagrania. Jak się przysłuchacie swoim ulubionym płytom, szczególnie tym starszym, to zauważycie, że jest tam sporo tego typu rzeczy i jakoś nikt nie ma z tym problemu. Czytaj więcej »

Jak Sobie Radzić z Hałasem i Szumem w Studio, Cz. 1

Powróćmy jeszcze na chwilę do tematu problemów technicznych, na jakie będziemy narażeni podczas pracy w studio. Jednym z najczęściej spotykanych wrogów dobrze brzmiących nagrań są niewątpliwie wszelkiego rodzaju hałasy, szumy i przydźwięki.

Niezależnie od tego, z jakiego pochodzą źródła, potrafią bardzo negatywnie wpłynąć na jakość naszych nagrań, dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby je wyeliminować lub chociażby zminimalizować – zanim jeszcze wciśniemy guzik „Record” w naszym DAW. Czytaj więcej »

Eksperymenty w Studio, Cz. 2

Zgodnie z obietnicą, w drugiej części artykułu rzucimy się na głęboką wodę przeróżnych eksperymentów w studio. Ostatnio poznaliśmy kilka sposobów na urozmaicanie brzmienia śladów głównie z użyciem wzmacniaczy gitarowych i basowych, a dziś poznamy kolejne 14 trików i technik, które będą mogły stanowić o unikalności naszych ścieżek.

Na koniec krótko opiszę pewne aspekty związane z teoretyczną stroną przeprowadzania eksperymentów oraz podzielę się z Wami jedną, istotną radą.

A więc eksperymentów ciąg dalszy… Spójrzmy, co by tu jeszcze nabroić: Czytaj więcej »

DAW w Opinii Użytkowników – Konkurs z Nagrodami Dla Subskrybentów Bloga!

Kilkakrotnie byłem przez Was proszony o to, aby opisać kilka najpopularniejszych stacji roboczych, w których jako entuzjaści produkcji muzyki się na co dzień poruszamy. Ponieważ staram się reagować na wszystkie prośby i sugestie z Waszej strony, postanowiłem w końcu stworzyć takie zestawienie, ale chcę to zrobić trochę inaczej niż zwykle. Podjąłem decyzję, że lwia część opinii zawartych w nadchodzącym tekście o DAW-ach będzie pochodzić od Was samych. Czytaj więcej »

Eksperymenty w Studio, Cz. 1

Dzisiejszym i kolejnym artykułem chciałbym zachęcić Was do odstąpienia od ciągłego stosowania tych samych technik, których używacie na co dzień w swoim studio. Chcę pokazać Wam kilka sposobów na wzbogacenie swojej palety sztuczek – po to, żeby Wasze nagrania odróżniały się od konkurencji i posiadały jakiś element unikalności.

W pierwszej części zaprezentuję Wam 11 pomysłów na urozmaicenie swoich nagrań i pokierowanie ich na bardziej kreatywne tory, a w kolejnej odsłonie poznacie kilkanaście kolejnych metod.

Istotne jest, aby zrozumieć, że do przeprowadzania takich eksperymentów konieczne jest posiadanie podstawowej wiedzy z zakresu przepływu sygnału oraz tego, jak działają poszczególne narzędzia. Z drugiej jednak strony, nie chciałbym Was w niczym ograniczać, bo jak wiadomo, przy każdym eksperymencie potrzeba trochę wolnej ręki i fantazji. Czasem najlepsze efekty osiągniemy idąc rozważnie krok po kroku, a innym razem możemy natrafić na coś bardzo interesującego zupełnie przypadkiem i idąc z założenia „pod prąd”… Czytaj więcej »

Problemy z Fazą, Dudnienia i Rezonanse, Cz. 4

Zanim rozpoczniemy dzisiejszy artykuł, chciałem tylko podać do wiadomości, że na stronie festiwalu Soundedit 2012 został już opublikowany szczegółowy harmonogram warsztatów, jakie odbędą się na tegorocznej edycji imprezy – do wglądu TUTAJ.

A teraz do dzisiejszego tematu.

Ostatnia część tej przydługiej serii artykułów, to różnego typu dudnienia, syki, trzeszczenia, mlaśnięcia, kliki i popy. Głównie będziemy o nich myśleć w podobnym kontekście, co w przypadku rezonansów, czyli pod kątem nadmiaru jakichś częstotliwości, ale nie tylko, bo dudnienia i ich pochodne mają także ścisły związek ze specyfiką instrumentów, charakterem ludzkiego głosu czy użytym mikrofonem, a nie jak omówione w poprzednim wpisie rezonanse, które są ściśle związane z właściwościami pomieszczenia. Ale do rzeczy… Czytaj więcej »

Problemy z Fazą, Dudnienia i Rezonanse, Cz. 3

Dzisiaj przedostatnia odsłona wpisów o problemach akustyczno-elektrycznych, które mogą wystąpić w trakcie naszych studyjnych zmagań.

Mamy już świadomość potencjalnych kłopotów fazowych, znamy sposoby na ich zapobieganie i likwidowania podczas nagrań i w trakcie miksowania, więc teraz przyszedł czas na omówienie jednego z dwóch pozostałych stworów, które tylko czekają by zniweczyć nasze wysiłki. Dzisiejszy artykuł przybliży Wam kwestię rezonansów.

Tak jak poprzednio, dołączam kilka plików audio, które mają dopełnić moją próbę jak najbliższego ukazania problemu i liczę na to, że wyciągniecie konstruktywne wnioski z tych przygotowanych przeze mnie w pocie czoła atrakcji. Czytaj więcej »