Miesięczne archiwum: wrzesień 2012

Golden Ensembles 3 – Recenzja i Specjalna Oferta

Niedawno obiecałem Wam, że wkrótce pojawi się na blogu recenzja pakietu wtyczek Golden Ensembles 3 od firmy Musicrow. Jakiś czas temu otrzymałem ten zestaw do testów i po dość intensywnym okresie poznawania poszczególnych komponentów wchodzących w jego skład, nadszedł w końcu czas, abym podzielił się z Wami swoimi wrażeniami, spostrzeżeniami oraz opiniami. Żeby uczynić tą recenzję bardziej interesującą postanowiłem wzbogacić ją o kilka przykładów audio, które są nie tylko wynikiem przywoływania fabrycznych ustawień zapisanych przez producenta (presetów), ale i manipulacji poszczególnymi parametrami przeze mnie samego. Miejcie na względzie, że możliwości ingerowania w brzmienia są w przypadku Golden Ensembles 3 wręcz nieskończone i to, co Wam tutaj zaprezentuje stanowi jedynie ułamek całości, o ile nie promil… Czytaj więcej »

Problemy z Fazą, Dudnienia i Rezonanse, Cz. 2

W poprzedniej części artykułu poznaliśmy potencjalne problemy z fazą sygnału, które mogą występować podczas nagrań. Mam nadzieję, że powoli przywykacie do tego, jak taki monster brzmi i wiecie jak go pokonać. Da Wam to ogromną przewagę w pracy z dźwiękiem i jest to zdolność, która będzie przydatna już zawsze. Musicie pamiętać, że żadna ilość korekcji czy innych magicznych wtyczek nigdy nie zastąpi prawidłowego nagrania – nie tylko pod względem zgodności fazowych.

Jak wspomniałem w ostatnim artykule, zakończenie nagrywania nie jest końcem naszych zmagań z fazą, a ledwie jego początkiem. Sprawdźmy w takim razie, gdzie jeszcze musimy się z fazą pilnować, a w kolejnych dwóch artykułach przejdziemy do problemów związanych z rezonansami i dudnieniami. Czytaj więcej »

Problemy z Fazą, Dudnienia i Rezonanse, Cz. 1

Dzisiejszy wpis jest odpowiedzią na prośbę Akysza oraz Tomka, którzy chcieli dowiedzieć się, jak objawiają się problemy z fazą sygnału, dudnieniami i rezonansami podczas różnych etapów pracy z dźwiękiem oraz jak należy sobie z nimi radzić. O tym, czym jest faza pisałem już wcześniej na blogu i jeżeli dla kogoś jest to nowe zagadnienie, to przed rozpoczęciem czytania tego artykułu proponuje zapoznać się z tymi wpisami:

Dla jeszcze lepszego zrozumienia problemów, o których będziemy dziś mówić, posłużę się przykładami audio – przed i po zastosowaniu zabiegów służących wyeliminowaniu danych problemów. Dzięki temu będziecie dysponować niezbędnymi technikami, które przyjdą z pomocą za każdym razem, gdy będziecie musieli stawiać czoła tym potworkom. Czytaj więcej »

Zapas i Zakres Dynamiki, Cz. 2

Dziś kontynuujemy temat zakresu i zapasu dynamiki oraz zależności między nimi. W ostatnim artykule starałem się Wam wyjaśnić, jak postrzegać kwestię zakresu dynamiki na etapie nagrywania i miksowania, a dziś zapoznamy się bliżej z terminem zapasu dynamiki i dowiemy się, jak podchodzić do nagrań i miksu mając go na uwadze. Poznamy też kilka umownych liczb, które bardzo nam się przydadzą przy ustalaniu odpowiednich poziomów.

Co to jest zapas dynamiki (ang. headroom)?

Większość z nas z grubsza wie, że mówimy tu o marginesie w poziomie sygnału, jaki należy zostawić na dźwięki o wyższych amplitudach, niespodziewanych skokach sygnału, głośniejszych momentach. Ale problemy z rozumieniem zaczynają się wtedy, gdy w grę wchodzą takie kwestie, jak znaczenie wskazań poziomów szczytowych (peak), przesterowania na poszczególnych kanałach czy poziom sygnału na wyjściu / sumie. Czytaj więcej »

Zapas i Zakres Dynamiki, Cz. 1

Zapewne nie raz spotkaliście się z pojęciami zapas dynamiki (także znanego pod nazwą „headroom”) oraz zakres dynamiki i mniemam, że prawdopodobnie natrafiliście na kłopoty z interpretacją czy właściwym rozumieniem obu tych terminów. Wysnuwam takie wnioski, bo już kilka osób prosiło mnie o wyjaśnienie zależności między tymi pojęciami. Dlatego zamierzam przybliżyć Wam, cóż takiego się za nimi kryje i do czego może nam się przydać wiedza o nich podczas pracy z dźwiękiem. Żeby lepiej zrozumieć, jak te dwa określenia mają się do naszych nagrań, przydatnym będzie cofnięcie się do czasów zapisu analogowego, co uczynimy w drugiej części artykułu. Przybliżę Wam jak należy stosować wiedzę o tych pojęciach w dwóch kluczowych dla realizacji procesach, czyli nagrywaniu i miksowaniu. Czytaj więcej »