Miesięczne archiwum: sierpień 2012

Jak Budować Przejścia Między Sekcjami w Utworze, Cz. 2

W ostatnim artykule poznaliśmy najpopularniejsze sposoby na to, jak budować przejścia między sekcjami w naszych utworach. Zgodnie z zapowiedzią, dziś podzielę się z Wami czterema mniej popularnymi metodami, aczkolwiek będą to o tyle ciekawe techniki, że możemy właściwie dowolnie je modyfikować, ulepszać i zmieniać – tak, aby były dopracowane i dopasowane pod nasze konkretne produkcje.

Dodatkowo, całe piękno stosowania tych metod tkwi w tym, że za każdym razem i każdy z nas osiągnie z goła inne rezultaty, co jak najbardziej pozytywnie wpłynie na oryginalność brzmienia naszych produkcji. Czytaj więcej »

Jak Budować Przejścia Między Sekcjami w Utworze, Cz. 1

Niezależnie od tego, w jakim gatunku muzycznym obracamy się na co dzień, każda piosenka wymaga tego, aby przejścia między sekcjami były w miarę sprawne, gładkie i najlepiej – interesujące. Wyrobienie sobie nawyku urozmaicania tych zwykle kilkusekundowych momentów pozwoli nam na wprowadzanie elementu ewolucji, narastania, oczekiwania, uniesienia, aż do finalnego katharsis.

Możemy spokojnie przyjąć, że są to emocje, których większość ludzi szuka odsłuchując utwory swoich ulubionych artystów. Niczym najlepsi montażyści klejący sceny filmowe według wcześniejszej koncepcji dążącej do utrzymywania widza w napięciu czy niepewności lub strachu, my musimy umieć podkreślić te kluczowe momenty w utworze, umieć podtrzymać wrażenie progresu, kontynuacji, jak i podnosić napięcie w kulminacyjnych momentach. Dziś chce zaprezentować kilka sposobów na to, jak budować takie przejścia między sekcjami w Waszych utworach. Czytaj więcej »

Mikrofony, Cz. 5 – Typowe Zastosowania, Wielkość Membrany i Rozwiązanie Konkursu

Dzisiaj ostatnia odsłona cyklu o mikrofonach. Poznaliśmy już niemal wszystkie aspekty związane z techniczną stroną tych urządzeń i pozostały nam już właściwie do omówienia tylko dwie kwestie.

Zaczniemy od tej, która jest jednocześnie rozwiązaniem zagadki z poprzedniej części cyklu, czyli wielkości membrany, a potem przyjrzymy się temu, jakiego rodzaju mikrofony dobierać do konkretnych sytuacji nagraniowych.

Zanim jednak przejdziemy do części merytorycznej, chcę pogratulować zwycięzcy konkursu – Dominikowi, autorowi pierwszego komentarza pod poprzednim artykułem, który z prędkością dźwięku udzielił prawidłowej odpowiedzi na postawione pytanie.

Dominik, wędruje do Ciebie taki oto tłumik mikrofonowy z przełącznikiem biegunowości – mam nadzieję, że okaże się przydatny.

Wszystkim innym dziękuję za całą zabawę i zachęcam do udziału w kolejnych konkursach!

A teraz przechodzimy do dzisiejszego wpisu. Czytaj więcej »

Mikrofony, Cz. 4 – Specyfikacje, Akcesoria i… Konkurs

Przyjrzyjmy się teraz pokrótce pozostałym parametrom mikrofonów. Nie będą one miały może tak dużego wpływu na uzyskiwane brzmienie, co wcześniej omawiane elementy, bo odnoszą się przede wszystkim do technicznych ograniczeń danego modelu czy powiedzmy kolokwialnie – do osiągów, ale mimo to, warto mieć świadomość tego, jak „zdolne” są nasze mikrofony i co je ogranicza.

Pamiętajcie też, że nie zawsze liczby, z jakimi się spotkacie w tych specyfikacjach mają przełożenie na sytuacje nagraniowe – to są po prostu rezultaty testów w warunkach laboratoryjnych, którymi nikt z nas w swoim studio nie dysponuje i znacznie bardziej istotne jest to, jak z danego mikrofonu skorzystamy i kogo przed nim ustawimy niż chociażby to, jaką impedancją wyjściową charakteryzuje się nasz „majk”. Wychodząc jednak z założenia, że wroga swego znać dobrze trzeba, postanowiłem przybliżyć Wam te kilka mglistych i obcych dla niektórych pojęć. Czytaj więcej »

Soundedit 2012 – Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych

Dzisiejszy artykuł będzie dość nietypowy, bo bardziej utrzymany w charakterze ogłoszenia niż praktycznej porady związanej z inżynierią dźwięku, ale nadal będziemy trzymać się tematu produkcji i realizacji nagrań. Chcę Was poinformować, że w dniach 26-28 10.2012 (ostatni weekend października) w łódzkim Klubie Wytwórnia odbędzie się czwarta edycja Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit 2012.

Organizatorzy zapowiadają, że tak jak w poprzednich latach, swoją obecnością zaszczycą nas najwybitniejsi muzycy, producenci muzyczni, dystrybutorzy firm produkujących sprzęt studyjny i estradowy, a także mistrzowie konsolety z kraju i ze świata, którzy będą prowadzić różnego typu warsztaty i prezentacje. W tym roku będziemy mieli okazję posłuchać i podpatrzyć takie gwiazdy jak: Czytaj więcej »

Mikrofony, Cz. 3 – Charakterystyka Częstotliwości i Pasmo Przenoszenia

Kontynuujemy cykl artykułów o mikrofonach. Poznaliśmy już ich rodzaje oraz charakterystyki kierunkowości, a dziś zapoznamy się z kolejnymi ważnymi parametrami, które znajdziemy w opisie tych urządzeń.

Najważniejszym z nich będzie charakterystyka częstotliwości (czasem określana również, jako pasmo przenoszenia – choć to nie do końca to samo), którą omówię w tym artykule, a w kolejnym wpisie poznamy pozostałe określenia, które napotkacie czytając o specyfikacji mikrofonów.

Wszystkie te cechy będą miały mniejszy lub większy wpływ na to, jakie rezultaty artystyczne i techniczne osiągniemy korzystając z konkretnych mikrofonów w konkretnych sytuacjach, ale o tym później… Czytaj więcej »