Miesięczne archiwum: lipiec 2012

Jak Uatrakcyjnić Swoje Utwory, Cz. 2

Dziś kontynuujemy wątek uatrakcyjniania swoich utworów rozpoczęty w poprzedniej odsłonie artykułu na vokalni.pl.

Przyjrzeliśmy się już czterem podstawowym metodom wzbogacenia naszych produkcji, więc nadszedł czas przyjrzeć się kolejnym pięciu.

Po tej lekturze trzeba będzie pozwolić przyswojonym informacjom przetworzyć się w naszych głowach i zacząć stosować poznane zabiegi we własnych utworach.

Czytamy TUTAJ.

Mikrofony, Cz. 2 – Charakterystyka Kierunkowa

W poprzednim artykule poznaliśmy typy mikrofonów, zasady ich działania oraz najczęstsze zastosowania.

Usłyszeliśmy także, jakie są podstawowe różnice w brzmieniu modeli reprezentujących poszczególne grupy (dynamiczne, pojemnościowe i wstęgowe). Wyniki naszej małej zabawy opublikuję pod koniec tego wpisu.

Począwszy od dziś zaczniemy się natomiast przyglądać specyfikacjom opisującym mikrofony, czyli charakterystyce kierunkowej, pasmu przenoszenia częstotliwości, czułości, impedancji i innym parametrom, które nie tylko nauczą nas, co oznaczają te wszystkie tajemnicze liczby i skróty, ale także dadzą nam obraz tego, z jakim mikrofonem mamy do czynienia, co w rezultacie może ogromnie pomóc w wyborze odpowiedniego dla danej sytuacji modelu.

W tym artykule porozmawiamy o charakterystyce kierunkowej (ang. polar pattern). Czytaj więcej »

Mikrofony, Cz. 1 – Rodzaje i Zastosowanie

Jednym z tematów, który od dawna chciałem poruszyć na łamach bloga, były typy i rodzaje mikrofonów z jakimi spotykamy się na co dzień w studiu. Każdy szanujący się realizator wie, że wybór odpowiedniego do danej sytuacji mikrofonu jest jednym z podstawowych składników dobrego brzmienia nagrywanych śladów. Mając już odrobinę wiedzy i doświadczenia zaczniecie z czasem zauważać, które mikrofony sprawdzają się lepiej w konkretnych przypadkach, dlaczego taki a nie inny model czy typ daje nam właśnie takie brzmienie, jakiego szukamy i wiele innych…

Jeśli nie posiadamy wystarczającej wiedzy na temat tego, na jakich zasadach działają mikrofony, jak je dzielimy i kiedy stosujemy odpowiedni rodzaj czy model, to te braki szybko się na nas odegrają, bo będą jednym z podstawowych elementów zdradzających, że mamy do czynienia z amatorskim nagraniem. Czytaj więcej »

Producent, Realizator czy Muzyk, Czyli Kim Jesteś w Swoim Studio?

Dzięki szybkiemu rozwojowi technologii i dostępności sprzętu do nagrywania właściwie każdy entuzjasta tworzenia muzyki ma możliwość samodzielnego wyprodukowania utworu od początku do samego końca nie ruszając się z domu. Niezależnie od tego, czy jesteśmy kompozytorami, wykonawcami, realizatorami, producentami, inżynierami miksu czy masteringu – można spokojnie przyjąć, że o ile posiadamy jakieś tam zdolności w każdej z tych dziedzin oraz minimum sprzętowe, to możemy bez trudu spłodzić album ze swoimi utworami bez oglądania się na innych. Jest to na pewno spory plus – ze względu na pełną swobodę artystyczną i czasową, minimalne koszty, wygodę, etc.

Ale musimy pamiętać, że każdy kij ma dwa końce i samodzielna praca w naszym studiu stawia przed nami spore wyzwania. Dlaczego? Otóż dlatego, że musimy wchodzić w różne role podczas poszczególnych etapów pracy nad piosenkami, co nie jest proste, bo umiejętność conajmniej “roztrojenia się” nie jest mocną stroną zbyt wielu ludzi… Czytaj więcej »