Miesięczne archiwum: czerwiec 2012

Jak Uatrakcyjnić Swoje Utwory, Cz. 1

Dzisiejszy wpis będzie z kilku powodów trochę inny niż większość na tym blogu. Jedna, oczywista przyczyna jest taka, że został on już w całości opublikowany na zaprzyjaźnionym portalu vokalni.pl, gdzie od pewnego czasu ukazują się skróty i odnośniki do wpisów pojawiających się na Zakamarkach.

Drugi powód jest taki, że tematyka tego artykułu delikatnie odbiega od tej czysto realizacyjnej (choć nadal pozostajemy w rejonach tworzenia muzyki).

A trzecią zmienną jest fakt, że niejednokrotnie byłem przez Was pytany o to, jak uczynić swoje utwory jeszcze bardziej interesującymi.

Na takie pytanie, jak się domyślacie, nie ma standardowej i jednej odpowiedzi, bo możliwości jest tu setki, gatunków muzycznych pewnie drugie tyle, a i każdy ma inne preferencje, doświadczenia muzyczne, upodobania, co innego nas w muzyce kręci i wiele, wiele innych. Czytaj więcej »

Sprzęt, Piractwo Oraz Higiena i Zasady Pracy – Pytania Od Czytelników

Prawie od samego początku istnienia tej strony nadsyłacie mi różnego typu pytania, sugestie, prośby o rozwiązanie jakiegoś problemu, propozycje czy inne obelgi 😉

Jak wiecie, staram się na wszystkie te wiadomości odpisywać i w miarę możliwości rzeczowo wyjaśnić nurtujące Was kwestie.

Niektóre pytania poruszają proste i podstawowe problemy, inne dotykają trudniejszych spraw, a jeszcze inne są… po prostu inne, ale o tym może kiedy indziej.

W tym artykule odpowiem Wam na kilka pytań, które albo pojawiają się regularnie, albo uznałem je za warte opublikowania w artykule, bo sporo osób na nich na pewno skorzysta. Nie bójcie się, będzie bez nazwisk i adresów. Czytaj więcej »

Arturia Minimoog-V Original Za Darmo!!!

Krótka informacja dla miłośników symulacji klasycznych syntezatorów:

21 czerwca bierzącego roku będzie można przez jeden dzień pobrać syntezator Minimoog-V Original zupełnie za darmo Z TEJ STRONY.

Sytuacja taka ma miejsce z racji wygaśnięcia umowy między firmami Arturia i Moog Music i w ten właśnie sposób postanowiono to podkreślić. Szczęśliwcy, którym uda się pobrać wersję Original (podejrzewam przeciążenie serwerów…) zaoszczędzą, bagatela $230, które trzeba by zapłacić nabywając ten wirtualny instrument ze strony producenta.

Wprawdzie nie jest to pełna wersja Minimoog-V (bo ta daje nam jeszcze dostęp do sekcji modulacji na tylnym panelu), ale ilość dostępnych brzmień i presetów powinna każdego zadowolić. Poza tym, nie bez powodu ta pamiątkowa wersja nosi przydomek Original – bo właśnie w takiej postaci (bez modulatorów) znamy oryginalnego Minimooga-V.

Podziękowania dla Adama, który podsunął mi kilka dni temu ten temat. Niech moc będzie z Tobą!

Efekty Modulujące, Cz. 2

Dziś kontynuujemy rozpoczęty w poprzednim poście temat efektów modulujących w miksie. Poznaliśmy już zasadę działania i kilka przypadków użycia Chorusa i Flangera, a dziś zajmiemy się Phaserem, Vibrato i Tremolo.

Również w tym poście zilustruję Wam przykładami audio brzmienia danych efektów, jak i wspomnę słowem o kreatywnym stosowaniu ich w miksie.

Po lekturze tego (i poprzedniego) wpisu powinniście mieć już całkiem niezłe rozeznanie w temacie efektów modulujących – tak w zasadzie działania, jak i brzmieniu oraz sytuacjach, kiedy ich stosowanie może okazać się przydatne. Czytaj więcej »

Efekty Modulujące, Cz. 1

W dwóch poprzednich artykułach przyjrzeliśmy się kilku zasadom stosowania podstawowych efektów w miksie, poznaliśmy pewne ogólne zasady ich stosowania i dowiedzieliśmy się, jakim procesom można je dodatkowo poddać, aby podkreślić ich obecność zachowując przy tym umiar. Zapewne zauważyliście, że nie wspomniałem wcześniej słowem o efektach modulujących, a to dlatego, że postanowiłem im poświęcić osobny wpis (a w zasadzie dwa).

Efekty modulujące podczas miksowania (a czasem i nagrywania) są niczym wisienka na torcie – jak ten mały element, który potrafi sprawić, że ścieżki brzmią jeszcze lepiej, głębiej i ciekawiej. Nawet najbardziej surowo brzmiący instrument potrafi nabrać rumieńców, gdy dodamy do niego któryś z efektów. I o ile będziemy pamiętać, aby nie przeholować z ich użyciem, nasze miksy powinny na tym sporo zyskać. Czytaj więcej »

Jak Stosować Efekty w Miksie, Cz. 2

Ostatnio przyjrzeliśmy się powodom i celom stosowania efektów w miksie.

I choć wspomniane wcześniej wskazówki powinny nam już dać pewien obraz tego, jakie jest miejsce i rola efektów w naszych utworach, to istnieje jeszcze szereg innych zabiegów, które możemy zastosować, aby nasze ślady scalały się ze sobą w odpowiedni sposób.

Szczególnie, że żyjemy w czasach, gdzie dostęp do przeróżnych wtyczek efektowych nie stanowi najmniejszego problemu. Nikt nie każe nam inwestować grubych tysięcy w pakiet najlepszych plug-inów z rodziny FX, bo jeśli dobrze poszukamy, to znajdziemy w sieci mnóstwo darmowych procesorów, które w zupełności wystarczą do wykonania postawionych im zadań.

Spójrzmy więc na pierwszy zabieg, któremu możemy poddać efekty (a właściwie kanał z powrotem efektu), aby zachować klarowność i detale miksu. Czytaj więcej »

Jak Stosować Efekty w Miksie, Cz. 1

W dwóch poprzednich wpisach przyjrzeliśmy się zależnościom, jakie występują między aranżacją a dobrym miksem, a dziś zwrócimy uwagę na jeszcze inny, niemniej ważny, aczkolwiek subtelny aspekt mający ścisły związek z odpowiednim brzmieniem naszych utworów.

Większość realizatorów stawiających pierwsze kroki w tej dziedzinie zwykle koncentruje się na balansie poziomów, rozkładzie częstotliwości, głębi kompresji czy klarowności śladów i nie ma w tym nic złego, ale czasem mogłoby się wydawać, że wiedza o tym, jak stosować efekty w miksie jest bardzo niedoceniona i często jej brak powoduje u początkujących frustrację i niezadowolenie z uzyskiwanych rezultatów.

Ilość, rodzaj i sposób zastosowania efektów w miksie może być czynnikiem, który jest w stanie albo wynieść miks na wyższy poziom, albo zdegradować go do totalnie amatorskiego szczebla.

Użycie ich może sprawić, że utwór zabrzmi potężniej i bardziej ujmująco albo odlegle i bez klarowności – niczym rozmyta plama. Dlatego dziś spróbuję Wam wyjaśnić, dlaczego kluczem do odpowiedniego użycia efektów w miksie jest po prostu wyczucie… Czytaj więcej »