Miesięczne archiwum: maj 2012

Zawiłości Miksu, Cz. 1 – Konflikty Aranżacyjne

Czasem można ulec wrażeniu, że dobry miks jest kwestią podniesienia suwaków, uzyskania dobrego balansu między śladami oraz dodaniu kilku procesorów i efektów tu i tam. I choć te czynności mogą być wystarczające dla uzyskania przyzwoitego „rough-mixu”, to podczas budowania miksu właściwego w grę wchodzi jeszcze mnóstwo czynników, do których odpowiednie i świadome podejście, wymaga sporego doświadczenia oraz zrozumienia tego, jak „działa” dobry miks. Te kilka zależności i zawiłości opiszę w dwóch częściach tego artykułu i szczerze polecam Wam wziąć je sobie do serca, jeśli macie ambicje robić dobre miksy. Czytaj więcej »

Dziękuję…

Ten post jest w całości dedykowany czytelnikom Zakamarków Audio i jest sponsorowany przez słowo „Dziękuję”.

Chciałem Wam z całego serca podziękować za to, że odwiedzacie tego bloga, udzielacie się regularnie w komentarzach, prowokujecie budujące dyskusje, wracacie na tą stronę po więcej informacji, wysyłacie mi sugestie, co do tematów, kupujecie moje materiały szkoleniowe, polecacie Zakamarki znajomym, zasypujecie mnie toną pytań i cierpliwie oczekujecie odpowiedzi. Czytaj więcej »

Produkcja Wokali, Cz. 2 – Duble, Podbitki i Wokale Grupowe

W poprzednim artykule rozmawialiśmy o dwóch bardzo popularnych formach wzbogacania warstwy wokalnej produkowanych utworów, czyli o Chórkach i Harmoniach, a dziś przyszedł czas na poznanie pozostałych trzech.

Znajomość tych wszystkich form powinna dać Wam narzędzia do tworzenia naprawdę dobrych aranżacji, które są podstawą porządnie brzmiących utworów.

Ale o tym na pewno porozmawiamy jeszcze przy innej okazji. Przejdźmy teraz do dzisiejszego tematu.

III. DUBLE

Dubel to nic innego, jak ponowne nagranie tej samej partii w możliwie najbliższy oryginałowi sposób na oddzielnej ścieżce. Proszę tylko odróżnić dubla od skopiowania oryginalnej ścieżki – to NIE jest to samo… Czytaj więcej »

Produkcja Wokali, Cz. 1 – Chórki i Harmonie

Podczas pisania, aranżowania, nagrywania i miksowania każdego utworu najważniejszą rolę przypisujemy zwykle głównemu wokalowi.

Pomijamy tu oczywiście kwestię utworów czysto instrumentalnych czy tematów do filmów, gier i tym podobnych. Mówimy oczywiście o typowej piosence, gdzie warstwa liryczna zaprezentowana przez wokalistę przedstawia nam jakąś historię, zdarzenie czy opinię w danym temacie.

Z uwagi na to, że to wokal zazwyczaj prowadzi nas przez utwór, na nim powinniśmy się właśnie najbardziej skupiać podczas każdego etapu produkowania utworu.

Nie jeden raz na podstawie tego, jak dobry jest tekst, linia melodyczna czy zdolności naszego śpiewaka, stwierdzamy, czy kawałek jest dobry, czy nie. To wokalistę i jego głos słuchacze zapamiętują najbardziej, a jego twarz zwykle jest na okładce magazynu i to z nim dziennikarze robią najczęściej wywiady.

Jest na szczęście sporo sytuacji odbiegających od tego schematu, ale to już temat na inną dyskusję…

Dziś zajmiemy się pozostałymi motywami wokalnymi, które mogą występować w typowym utworze, a które są nie mniej ważne od wokalu głównego. Czytaj więcej »