Miesięczne archiwum: kwiecień 2012

Jak Uzyskać Dobre Brzmienie Wokalu? Cz. 2

W poprzedniej części artykułu przyjrzeliśmy się temu, co i jak dobrać do nagrywanego wokalu oraz jakie kwestie przy tym rozważyć, a dziś dowiemy się tego, gdzie i w jaki sposób ustawić samego wokalistę oraz mikrofon, żeby uzyskać możliwie najlepsze brzmienie oraz takie, które będzie pasowało do danego utworu.

Możecie pomyśleć, że tak subtelna rzecz, jak odległość artysty od mikrofonu czy kąt nachylenia membrany względem ust wokalisty mają niewielkie znaczenie i niestety będziecie się grubo mylić.

Są to zbyt często ignorowane aspekty, a jak się okazuje, powinny być one równie dokładnie rozpatrywane, jak dobór samego mikrofonu.

Ale po kolei… Czytaj więcej »

Jak Uzyskać Dobre Brzmienie Wokalu? Cz. 1

Całkiem niedawno rozmawialiśmy o 3 „sekretach” dobrego nagrania wokalu.

Jeśli dobrze pamiętacie, to w tamtym artykule starałem się Wam uświadomić, że najważniejszym elementem świetnego nagrania, jest przede wszystkim sam wokalista – jego technika, barwa głosu, punktualność fraz, umiejętność „poruszenia” słuchacza słowami, emocjami, etc.

I choć jak najbardziej podtrzymuję tamte opinie, to chciałbym jeszcze spojrzeć na ten sam temat bardziej od realizatorskiej strony i wyjść trochę poza stwierdzenie, że naszym zadaniem, jako inżyniera dźwięku, jest przede wszystkim nie wchodzenie talentowi w drogę.

Przyjmijmy zatem, że nasz wokalista spełnia te wcześniej postawione mu wymagania (czyli świetne wykonanie pod względem artystycznym), a my mamy przede wszystkim nie zepsuć zbliżającego się nagrania.

Co w takim razie możemy zrobić, aby zarejestrowana ścieżka była jeszcze lepsza? Jak dodać te kilka ostatnich procent do świetnie nagranego wokalu? Zobaczmy… Czytaj więcej »

Garść Nowości, Odpowiedzi i Zapowiedzi…

Nie trudno zauważyć, że w ostatnim czasie ruch na blogu znacznie zmalał, a posty pojawiają się z mniejszą częstotliwością.

Wszystko to jest spowodowane natłokiem spraw osobistych oraz obowiązków, którym muszę stawić czoła, żeby wywiązać się ze złożonych obietnic. Jeśli wypadki potoczą się zgodnie z planem, już wkrótce powrócimy do normalnego trybu.

Piszę o tym tutaj, ponieważ średnio dwa razy dziennie ktoś z Was wysyła mi maila z pytaniem o to, czy planuję zamknąć Zakamarki…

Żeby więc była jasność – nie, na razie nie planuję tego zrobić. Mało tego, mam zamiar je jeszcze bardziej rozbudować i rozszerzyć, tylko w tej chwili jestem w takim miejscu, które wymaga ode mnie nabrania dystansu, złapania oddechu, naładowania baterii i znalezienia sposobu na urzeczywistnienie zrodzonych niedawno w głowie koncepcji.

Proszę więc o cierpliwość, a ze swojej strony gwarantuję, że będzie warto. Tyle słowem wyjaśnienia. Czytaj więcej »

Jak Dbać o Swój Głos?

Niezależnie od tego, czy jesteśmy śpiewakami operowymi, wokalistami death-metalowymi, raperami z osiedla, zmanierowanymi rockersami czy gwiazdami występów pod prysznicem, wszystkich nas łączy jedna rzecz, która niestety jest często zaniedbywana – higiena własnego głosu.

Wokaliści są dość specyficzną grupą, bo w przeciwieństwie do wszelkiej maści muzyków nie mogą po prostu odłożyć swojego instrumentu do sztywnego futerału po koncercie czy próbie i zapomnieć o nim do następnego razu.

Dlatego bardzo istotne jest, aby odpowiednio dbali o swoje struny głosowe, bo jest to bardzo delikatne narzędzie. Czytaj więcej »