Miesięczne archiwum: Marzec 2012

3 Sekrety Świetnie Nagranego Wokalu

Gdy przychodzi czas na nagranie wokalu, będziemy musieli skupić swoją (oraz artysty) uwagę na wielu czynnikach, spośród których konkretne trzy wydają się najistotniejsze.

Niestety, z moich dotychczasowych obserwacji i doświadczeń wynika, że zazwyczaj uwaga realizatorów (a szczególnie tych młodych) jest skupiona na zupełnie innych elementach i można zaryzykować stwierdzenie, że ten właśnie fakt wpływa na niezbyt zadowalające rezultaty takich nagrań.

Zanim przejdziemy do krótkiego omówienia tych „sekretnych” elementów, pozwólcie, że zaprezentuję te, które NIE są kluczowe dla nagrań wokalu.

Nie mówię, że się nie liczą, ale są zdecydowanie drugorzędne. Czytaj więcej »

Jak Uzyskać Klarowny i Potężny Dół w Miksie?

Jedną z kwestii, o której do tej pory na blogu nie rozmawialiśmy zbyt wiele, jest produkcja basu, czyli dolnej części rozkładu częstotliwości.

Nie mówimy tu o gitarze basowej czy linii syntetycznego basu, ale o najniższych częstotliwościach, które zawierają się nie tylko w tym instrumencie.

Chcę podać tu kilka metod, które pomogą Wam okiełznać dół, czyniąc miks bardziej wyraźnym i klarownym, tym samym sprawiając wrażenie potężnego, ale nie przytłaczającego.

Możemy przyjąć, że rozmawiamy o częstotliwościach od 20 do ok. 120 Hz, czyli tych najbardziej newralgicznych, pełnych energii i potrafiących albo miks zrujnować i zdominować, albo sprawić, że całość ma dokładnie taką ilość ciężaru, jakiej potrzebujemy. Czytaj więcej »

Little Radiator – Darmowa Wtyczka od SoundToys

Firma SoundToys oferuje darmową wersję kolejnej wtyczki (po Devil-Loc), która przez limitowany czas może być pobrana dzięki specjalnemu kodowi… Wszyscy, którzy skorzystają z tej oferty i będą szerzyć o niej słowo (w postaci kodów) mają szanse wygrać kilka nagród (w tym pełny zestaw plug-inów od SoundToys, upgrade do pełnej wersji Radiatora oraz koszulki i inne gadżety). Szczegóły konkursu znajdziecie TUTAJ.

Czym jest Little Radiator?

Jest to wtyczka symulująca lampowy przedwzmacniacz Altec 1566A i nadaje się świetnie do “ogrzania”, “zabrudzenia” i “wytłuszczenia” naszych ścieżek. Dzięki parametrowi MIX, możemy dokonywać również obróbki równoległej, czyli mieszać sygnał przetworzony z nieprzetworzonym w dowolnych proporcjach.

Skąd zdobyć kod do pobrania darmowej wersji?

Oto i on: Czytaj więcej »

Co to jest iLok i do czego służy?

Dziś chciałbym wyjaśnić kilka kwestii związanych z małym, tajemniczym kluczem USB, o który czasem pytacie w mailach i komentarzach dotyczących wpisów o Pro Tools. Wygląda na to, że dla niektórych użytkowników, szczególnie tych, którzy nie mieli nigdy z Pro Tools do czynienia, sprawa iLoka jest zagmatwana niczym „Mulholland Drive” Davida Lyncha. Raz nawet zostałem spytany, czy tego iLoka to można ściągnąć z sieci i ile MB waży…

Aby uniknąć w przyszłości takich sytuacji (choć naprawdę lubię się śmiać), postaram się jak najdokładniej wyjaśnić całą ideę istnienia iLoka. Czytaj więcej »