Miesięczne archiwum: styczeń 2012

Jak Zostać Lepszym Realizatorem Dźwięku – Dzień 30 (Słuch)

Dziś ostatnia część 30-dniowego cyklu o tym, jak zostać lepszym realizatorem dźwięku. Podam Wam drugą poradę, którą uznaję za najważniejszą w całym procesie produkcji muzyki. Jest to rzecz, bez której wszystkie omawiane etapy pracy z dźwiękiem tracą sens. Mało tego, bez zwracania szczególnej uwagi na ten aspekt, sprowadzicie na siebie choroby, wojny i rozpacz. Nie chcę brzmieć jak stetryczały dziadu, co to pół życia spędził biegając po lekarzach, ale z perspektywy czasu zrozumiecie, o czym mówię. Sęk w tym, żeby nie było za późno…

Dzień 30 – Pielęgnuj swój słuch!

Słuch jest bez wątpienia naszym najważniejszym narzędziem w studio. Czytaj więcej »

Jak Zostać Lepszym Realizatorem Dźwięku – Dzień 29 (Praktyka)

Wczoraj obiecałem, że podzielę się dwiema, najważniejszymi moim zdaniem radami, które uczynią Was jeszcze lepszymi realizatorami dźwięku. Przyszedł więc czas na przedstawienie pierwszej z nich, co niniejszym czynię. Dla niektórych może się to okazać oczywiste, dla innych wydać się może banalne, ale każdy z Was musi przyznać, że jest to klucz do osiągania dobrych rezultatów, bez względu na posiadany sprzęt czy przyswojoną już wiedzę.

Dzień 29 – Praktykuj poznane techniki, weryfikuj ich przydatność w danym kontekście i trenuj jak najwięcej.

Praktyka jest kluczem do sukcesu, nie tylko w tej dziedzinie. Możemy godzinami czytać artykuły, oglądać filmy, zadawać pytania, rozmawiać z innymi realizatorami czy nawet zapisać się na kursy lub pójść na studia w tym kierunku. Czytaj więcej »

Jak Zostać Lepszym Realizatorem Dźwięku – Dzień 28 (Wtyczki)

Ostatnio dużo myślałem nad tym, jakiego rodzaju materiały publikuję na blogu i w jaki sposób przedstawiam Wam różne kwestie z zakresu inżynierii dźwięku. Jednym z wniosków, które wyciągnąłem, było to, że ktoś raczkujący w tym temacie łatwo może odnieść mylne wrażenie, co do tego, na czym realizacja polega.

Dzień 28 – Nie używaj każdej dostępnej wtyczki

Bardzo kuszące jest zapinanie każdej wtyczki czy podpinanie każdego zewnętrznego klocka, zarówno podczas miksu, jak i masteringu. Czytaj więcej »

Jak Zostać Lepszym Realizatorem Dźwięku – Dzień 27 (Dynamika)

Jedną z podstawowych (a czasem jedynych) rzeczy, którą DJ-O-Borze kojarzy z masteringiem, jest podniesienie poziomu średniego nagrania, czyli mówiąc laicko – podniesienie głośności. Opisałem w ramach cyklu o masteringu kilka czynności, które mogą biednemu DJ-owi w tym pomóc, więc nie będę się powtarzał. Zamiast tego przyjrzymy się jednemu, wielkiemu niebezpieczeństwu, które czyha na niedoświadczonego młodzika i bardzo szybko wyprowadzi go na manowce, jeśli ten nie będzie świadomy zagrożeń w zachodzących procesach.

Dzien 27 – Naucz się zachowywać dynamikę

Zacznijmy może od wyjaśnienia, czym jest dynamika i czym jest jej zakres w kontekście masteringu. Czytaj więcej »

Jak Zostać Lepszym Realizatorem Dźwięku – Dzień 26 (Nauka Masteringu)

Wczoraj przyjrzeliśmy się kilku powodom do oddawania własnych miksów w ręce zawodowych inżynierów masteringu. Czy to oznacza, że w ogóle nie powinniśmy robić masteringu? Bynajmniej. Wcześniej czy później trzeba będzie się go zacząć uczyć. A jak to zrobić? Czytajcie dalej.

Dzień 26 – Ucz się o masteringu i rób go samemu.

Biorąc pod uwagę to, o czym pisałem wczoraj na temat zbytniego przywiązania do własnych kawałków, proponuję Wam podjąć się masteringu kawałków innych osób. Czytaj więcej »

Jak Zostać Lepszym Realizatorem Dźwięku – Dzień 25 (Mastering DIY)

Mastering jest ostatnim procesem, któremu poddajemy nasze utwory. Sam w sobie, nie jest on może bardzo skomplikowanym, ale za to wymaga bardzo precyzyjnego podejścia, analitycznego myślenia, dbałości o najmniejsze szczegóły, świetnego środowiska odsłuchowego i przede wszystkim – bardzo dobrego słuchu. Nie będziemy tutaj się rozwodzić na temat definicji czy konkretnych zabiegów, jakim poddaje się materiał muzyczny podczas masteringu, bo o tym napisałem wcześniej cały cykl, ale przyjrzymy się zasadności przeprowadzania tego procesu na własną rękę.

Dzień 25 – Nie rób masteringu własnych miksów.

Po raz kolejny mówię Wam o czymś, czego nie należy robić. Uważam bowiem, że to jeden z podstawowych problemów, jakie obserwuję wśród młodych realizatorów. Czytaj więcej »

Jak Zostać Lepszym Realizatorem Dźwięku – Dzień 24 (Sesja Masteringu)

Zgodnie z planem, kolejne kilka artykułów będzie związanych z kwestią masteringu. Jest to temat bardzo obszerny (i według niektórych owiany jakąś wielką tajemnicą), więc na próżno będzie Wam tu szukać odpowiedzi na pytanie: „Jak zrobić mastering”, bo każdy z tych wpisów musiałby mieć po kilkaset stron, a i tak byłoby to za mało, bo co jak co, ale w masteringu liczy się mnóstwo rzeczy, a teoria to dopiero start. Bez zbędnego przeciągania, przejdźmy do pierwszej wskazówki z tego zagadnienia, jaką chcę Was poczęstować.

Dzień 24 – Wybierz się na sesję masteringu do studia.

Jeżeli macie możliwość uczestniczenia w takiej sesji, to szczerze polecam wykorzystać taką okazję. Nie po to, żeby zachwycać się studiem czy jego wyposażeniem, ale po to, żeby obserwować inżyniera masteringu przy pracy. Czytaj więcej »

Jak Zostać Lepszym Realizatorem Dźwięku – Dzień 23 (Schematy)

Zapewne zauważyliście, że spora część wpisów z tego cyklu tyczy się rzeczy, których nie należy robić. Możecie sobie pomyśleć, że zamiast podawać Wam na tacy jakieś gotowe rozwiązania i uniwersalne metody, uwziąłem się na to, żeby wytykać najczęściej popełniane błędy. Będziecie mieli sporo racji, ale miejcie na względzie to, że mam w tym pewien cel. Moje zdanie jest bowiem takie, że aby móc zrozumieć, jak funkcjonuje inżynieria dźwięku, trzeba najpierw wyzbyć się złych nawyków i niesprawdzonych teorii podłapanych nie wiadomo gdzie, a dopiero potem zacząć przyswajać rzetelne informacje. Dlatego na koniec segmentu o miksowaniu przygotowałem poniższy artykuł.

Dzień 23 – Unikaj schematów, presetów, gotowców.

Czytaj więcej »