Miesięczne archiwum: grudzień 2011

Jak Osadzić Wokal W Miksie? Część 2 z 2

Kontynuujemy wątek z poprzedniego wpisu. Do pełni szczęścia pozostała nam już tylko kwestia dopasowania wokalu pod względem przestrzeni.

PRZESTRZEŃ

Tu najczęściej jest pies pogrzebany. Nawet, jeśli zadbaliśmy o nagranie w odpowiednim pomieszczeniu i z odpowiednim ustawieniem mikrofonu, poziomy (czyli suwak, kompresja i automatyka) są prawidłowe, a rozkład pasm jest zbalansowany, pozostaje kwestia stopnia umiejscowienia wokalu w jakieś przestrzeni. Czytaj więcej »

Jak Osadzić Wokal W Miksie? Część 1 z 2

Dziś, po raz kolejny postanowiłem odpowiedzieć na jedno z najczęściej powtarzających się problemów, o których rozwiązanie się do mnie często zwracacie, czyli to, jak osadzić wokal w miksie. Choć jest to jak najbardziej istotna i często spędzająca Wam sen z powiek kwestia, odpowiedź na nie jest zasadniczo prosta, ale i zarazem skomplikowana, gdyż zawsze należy to robić w kontekście pozostałych elementów utworu i nie ma jednego, zawsze sprawdzającego się sposobu na osiągnięcie dobrych rezultatów.

Na nasze decyzje, co do obróbki wokalu, będzie wpływało kilka czynników, które opiszę poniżej. Mam nadzieję, że będzie to dla Was pewnego rodzaju drogowskaz i będziecie o tych kilku kwestiach pamiętać, gdy następnym razem zabierzecie się do pracy. Czytaj więcej »

Życzę Wam…

Z okazji zbliżających się Świąt życzę wszystkim czytelnikom bloga dużo radości, spokoju, miłości, góry prezentów pod drzewkiem, dużo odpoczynku i spełnienia marzeń (przede wszystkim tych muzycznych). Nie zapominajcie o tym, że są na świecie ludzie, którzy potrzebują Waszej pomocy, nie tylko w tym okresie – zróbcie dla nich jakiś dobry uczynek.

Czas ten jest również idealną okazją do tego, aby się na chwilę zatrzymać i zastanowić nad tym, co w życiu każdego z nas jest najważniejsze. Nie zapominajcie o tym, aby zawsze doceniać to, co macie, bo wszystko na tym świecie jest bardzo ulotne…

Peace!

P.S. I odpocznijcie dobrze, bo jako rekompensatę za ostatnio niewielką aktywność z mojej strony zostaniecie wkrótce obsypani całą serią nowych artykułów.

Demo Pro Tools 10 Już Jest!

Długo oczekiwane demo najnowszej odsłony Pro Tools właśnie pojawiło się na stronie Avid.

Przetestować możemy zarówno wersję natywną, jak i HD.

Jedyny wymóg, jaki musimy spełnić (oprócz posiadania przyzwoitej maszyny, rzecz jasna), to posiadanie klucza iLok i założenie darmowego konta na www.iLok.com.

Aby pobrać program, wystarczy wypełnić formularz NA TEJ STRONIE.

Dobra wiadomość jest taka, że zamiast wcześniej planowanej, czternastodniowej wersji, Avid daje nam możliwość poznawania Pro Toolsa przez 30 dni!!

Do boju!

Jak Omikrofonować Dowolny Instrument? Cz.3

W ostatniej odsłonie tej krótkiej serii o sposobach omikrofonowania dowolnego instrumentu przyjrzymy się praktycznym zastosowaniom poznanych technik. Dowiemy się jakich mikrofonów i w jakich konfiguracjach warto użyć, aby uzyskać możliwie najlepsze brzmienie nagrywanych śladów.

Na początek przyjrzyjmy się pierwszej technice, czyli bliskiemu omikrofonowaniu:

W tym przypadku możemy użyć właściwie każdego rodzaju mikrofonu (dynamicznego, pojemnościowego, wstęgowego), ale są pewne elementy, które musimy wziąć pod uwagę, jak na przykład rodzaj instrumentu, który zamierzamy nagrywać czy czułość mikrofonu, którego zamierzamy użyć. W przypadku instrumentów akustycznych, jak pianino czy gitara akustyczna, najlepiej sprawdzą się mikrofony pojemnościowe, gdyż te potrafią uchwycić wszelkie niuanse związane z brzmieniem. Czytaj więcej »