Miesięczne archiwum: Listopad 2011

Jak Omikrofonować Dowolny Instrument? Cz.2

W poprzednim artykule przyjrzeliśmy się kilku zasadom, których warto się trzymać podczas nagrywania dowolnego instrumentu. Mówiliśmy o warunkach, jakie wpływają na uzyskanie zadowalającego nagrania za każdym razem i jednym z tych warunków było prawidłowe ustawienie mikrofonu względem instrumentu. Obiecałem, że ten właśnie temat rozszerzę, bo zasługuje on na oddzielny artykuł, więc niniejszym to czynię.

Przypomnę tylko, że to, co Wam tu zaprezentuję stanowi jedynie punkt startowy, bo w ostatecznym rozrachunku zawsze będzie liczyło się to, co i jak słyszycie oraz co Waszym subiektywnym zdaniem brzmi lepiej. Jeśli musicie złamać wszystkie ogólne zasady czy zignorować wskazówki, żeby uzyskać zadowalający rezultat – proszę bardzo, róbcie to bez wahania… Czytaj więcej »

Jak Omikrofonować Dowolny Instrument? Cz.1

Czy zdarzyło Wam się kiedykolwiek stanąć w sytuacji, w której musieliście nagrać instrument, z którym wcześniej nie mieliście do czynienia? Czy pamiętacie ten moment i gonitwę myśli w stylu: „Jak ja mam do diabła omikrofonować teraz tą harfę czy wielkie cymbały?” Jeśli nigdy nie znaleźliście się w takim położeniu, to bardzo zazdroszczę, ale wierzcie mi, że któregoś dnia nadejdzie taki moment, w którym zadacie sobie tego typu pytanie. Aby zapobiec ewentualnemu atakowi paniki, zachęcam do zapoznania się z dzisiejszym tekstem, w którym zaprezentuję kilka technik, które umożliwią Wam omikrofonowanie każdego instrumentu. Czytaj więcej »

Zasady Prawidłowej Korekcji – Pytania Od Czytelników

Co jakiś czas na blogu będą pojawiać się wpisy inspirowane pytaniami zadawanymi przez Was w mailach. Muszę przyznać, że niektóre z nich poruszają ciekawe i ważne kwestie, dlatego uznałem, że od czasu do czasu odpowiem na nie na łamach bloga, aby każdy mógł dowiedzieć się czegoś nowego czy ewentualnie uzupełnić posiadane już informacje.

Kilka dni temu zostałem spytany przez Grzegorza o kwestię korekcji poszczególnych śladów w miksie: Czytaj więcej »

Rozmieszczenie Elementów Adaptacji Akustycznej, Cz. 2

Przyszedł czas na kilka wskazówek z kategorii „idziemy na łatwiznę z adaptacją akustyczną”. Podam Wam parę praktycznych porad z zakresu przygotowania pomieszczenia do pracy z dźwiękiem, wliczając w to rozmieszczenie elementów adaptacji. Tym samym zakończymy na jakiś czas temat adaptacji akustycznej na blogu, bo mam w zanadrzu kilka ciekawych wpisów o lekko innym charakterze. Ale o tym wkrótce.

Miejcie tylko na uwadze, że trzeba te rozwiązania traktować, jako punkty startowe, a nie definitywne odpowiedzi. To coś, jak presety we wtyczkach – niezłe na początek, ale trzeba je trochę dostosować do własnych potrzeb. I małe wyjaśnienie – wiem, że tym wpisem pewnie narażę się wielu „fachowcom” akustyki, ale powiem szczerze – z pomiarami czy bez – te schematy bardzo często stają się finalnymi rozwiązaniami, przynajmniej w domowych czy projektowych studiach. Czytaj więcej »