Miesięczne archiwum: październik 2011

Rozmieszczenie Elementów Adaptacji Akustycznej, Cz. 1

Kontynuujemy wątek adaptacji akustycznej. Jedne z najczęstszych pytań, które dostaję od Was w tym temacie, tyczą się prawidłowego rozmieszczenia elementów adaptacji w naszym pomieszczeniu. I choć bardzo chętnie odpowiedziałbym na każde z nich w wyczerpujący i szczegółowy sposób, to jest to po prostu niewykonalne, bo:

  • po pierwsze – każde pomieszczenie jest inne i nie da się „na sucho” i bez odpowiedniej analizy podać jednoznacznej odpowiedzi
  • po drugie – nawet, jeśli byłbym specem od akustyki, to nigdy nie wstałbym od komputera…
  • po trzecie – nie jestem fachowcem w tej dziedzinie

Czytaj więcej »

Demo Pro Tools 10

Dobra wiadomość dla wszystkich zainteresowanych Pro Tools!

Od przyszłego tygodnia na stronie Avid będzie dostępne 14-dniowe demo najnowszej, dziesiątej wersji programu.

Tą informację wypatrzyłem wczoraj na oficjalnym forum Avid, a przedstawił ją Max Gutnik – dyrektor ds. zarządzania produktami audio.

Można powiedzieć, że to krok milowy w polityce firmy, bo jest to pierwszy przypadek, kiedy możemy wziąć pod lupę Pro Tools bez wydawania złotówki. Czytaj więcej »

Jak Opanować “Slapy” Na Gitarze Akustycznej [FILM]

Dziś zaprezentuję Wam bardzo skuteczną i prostą metodę panowania nad slapami na gitarze akustycznej. Technika ta może być również wykorzystana do innych przypadków. To tylko kwestia Waszej kreatywności… Miłego seansu!

W razie wątpliwości czy sugestii związanych z tą metodą – piszcie poniżej.

Adaptacja Akustyczna Domowego Studia Nagrań, Część 2

Jak już poradzimy sobie z hałasami dobiegającymi do naszego studia i zablokujemy te, które się z niego wydostają, musimy zając się tym, jak dźwięk zachowuje się wewnątrz naszych czterech ścian. Z uwagi na fakt, że większość naszych pomieszczeń jest relatywnie mała, a fale dźwiękowe przemieszczają się bardzo szybko (ok. 340 m/s przy temperaturze 15 stopni Celsjusza), stajemy przed niełatwym zadaniem okiełznania wynikających z tego powodu problemów… Fale będą się kumulowały, odbijały, pewne częstotliwości będą nienaturalnie uwypuklone, inne znacznie zredukowane, powstaną fale stojące, usłyszymy różnego typu zjawiska, jak filtrowanie grzebieniowe czy echo trzepoczące. Czytaj więcej »

Adaptacja Akustyczna Domowego Studia Nagrań, Część 1

Jedną z bardzo ważnych czynności, którą powinien wykonać każdy, kto prowadzi domowe studio nagrań, jest odpowiednie przygotowanie swojego pomieszczenia do pracy z dźwiękiem. Zasadniczo możemy rozróżnić dwa procesy, które będą wpływały na komfort i jakość naszej pracy i są to: izolacja oraz adaptacja akustyczna. Dziś dowiemy się, jak poradzić sobie z dźwiękami, które wydostają się z naszego studia oraz tymi, które docierają do nas z zewnętrznego świata. Czytaj więcej »