Miesięczne archiwum: wrzesień 2011

Miksowanie w DAW – Nowy Kurs!

Zauważyliście na pewno, że ostatnio byłem trochę mniej aktywny na blogu. Działo się tak przede wszystkim dlatego, że dopinałem na ostatni guzik sprawy związane z… nowym kursem video.

No i udało się – nowa seria tutoriali pt. “Miksowanie w DAW – Rock” jest już dostępna na tej stronie. Przeczytacie tam o szczegółach i dowiecie się także, jak stać się szczęśliwym posiadaczem tych filmów. Rzućcie okiem swym!

Eksport Utworów Po Masteringu, Część 2 z 2

W poprzednim artykule przyjrzeliśmy się kilku kwestiom związanym z eksportem naszego materiału muzycznego na płytę CD. Mimo, że jest to nadal bardzo aktualny nośnik (choć sprzedaż fizycznych płyt ciągle maleje), to niemniej ważne stało się przygotowanie muzyki do publikacji w Sieci. Jest ono na tyle istotne, iż uznałem, że warto poświęcić mu osobny artykuł. Każdy z Was na pewno zauważył, jak bardzo zmienił się (lub rozwinął) sposób dystrybucji muzyki na przestrzeni kilku ostatnich lat i można spokojnie stwierdzić, że jeśli nasza muzyka nie będzie łatwo dostępna on-line, to strzelimy sobie wielkiego samobója… Czytaj więcej »

Eksport Utworów Po Masteringu, Część 1 z 2

Zakończyliśmy proces masteringu naszego utworu (utworów), więc teraz nadszedł czas na to, aby nasze dzieło ujrzało światło dzienne i popłynęło w eter. Zakładam, że dysponujemy finalnym, zmasterowanym utworem (lub utworami) w postaci pliku (plików) stereo i jedyne, co nam pozostało, to wyeksportowanie gotowego produktu i zostanie sławnym, pięknym, młodym i bogatym. Sposób, w jaki będziemy eksportować skończony materiał z naszego DAW, uzależniony jest od nośnika (lub medium), na którym ma się on docelowo znaleźć. W tym dwuczęściowym artykule przyjrzymy się dwóm najbardziej popularnym sposobom dystrybucji muzyki, czyli płycie CD oraz formatowi mp3, który zazwyczaj służy do umieszczania naszej muzyki w sieci. Czytaj więcej »

Jak Osiągnąć Głośny Master? Część 6 z 6

Dzisiaj poznamy ostatni ze sposobów podnoszenia postrzeganej głośności naszego utworu. Mimo iż przedstawiam go w ostatniej części tego cyklu, to zwykle wykonuje się go trochę wcześniej (nawet na początku fazy masteringu), ale zostawiłem go na koniec, bo uznałem, że:

  • Nie jest on aż tak powszechnie stosowany
  • Nie zawsze jest potrzebny

Czytaj więcej »

Krótka Przerwa…

Przez cały najbliższy tydzień będę sobie słodko wypoczywał w ciepłych zakątkach naszego pięknego globu.

W związku z powyższym, wszelkie sprawy organizacyjne, odpowiedzi na maile i komentarze będą musiały poczekać do mojego powrotu.

Jak zwykle, nie zostawiam Was z niczym i w ciągu tygodnia pojawi się na blogu jakiś nowy wpis.

Tymczasem, nadrabiajcie zaległości, próbujcie poznanych technik, ćwiczcie, ćwiczcie i jeszcze raz ćwiczcie na swoich miksach.

Po moim powrocie ruszymy ze zdwojoną siłą.

Do rychłego!

 

Jak Osiągnąć Głośny Master? Część 5 z 6

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się procesowi, który aplikujemy jako ostatni w torze sygnału. Do tej pory skupialiśmy się przede wszystkim na osiągnięciu wysokiego poziomu RMS za pomocą różnych form kompresji, która zwykle odgrywa kluczową rolę w procesie podnoszenia poziomu średniego naszego materiału. Jeśli sobie przypominacie, w przypadku kompresji kładliśmy główny nacisk na zwiększenie intensywności i gęstości materiału oraz uwypuklenie cichszych fragmentów i zachowanie jak najbardziej dynamicznego charakteru całego utworu. Bardzo istotne w tym podejściu było to, aby nie dusić materiału zbyt szybkim atakiem – po to, aby transjenty w całym materiale nadal się ładnie przebijały. Teraz nadeszła chwila, aby zająć się szczytami sygnału, bo bez odpowiedniego ich potraktowania szybko byśmy przeładowali sumę. Czytaj więcej »

Adaptacja Akustyczna – 3 Najczęściej Popełniane Błędy, Część 2

Kontynuujemy wątek z poprzedniego wpisu.

Wiemy już, że adaptacja jest bardzo potrzebna, a pianki nieskuteczne.

Dziś ostatni z najczęściej popełnianych błędów, a jakże popularny.

Przeczytajcie dokładnie i przemyślcie sprawę… Czytaj więcej »

Adaptacja Akustyczna – 3 Najczęściej Popełniane Błędy, Część 1

Nieraz wspominaliśmy na blogu o adaptacji akustycznej, ale jeszcze nie było okazji poświęcić temu tematowi osobnego artykułu. Dzisiaj to sie zmieni. Kwestia odpowiedniego przystosowania pomieszczenia do pracy z dźwiękiem jest niezmiernie istotna i nie powinna być nigdy pomijana, ale jak pokazuje doświadczenie, często spada ona na szary koniec listy priorytetów w przygotowaniu domowego studia. Zwykle najpierw rozpatrujemy zakup interfejsu, stacji roboczej, mikrofonu, monitorów, słuchawek czy tym podobnych, nie myśląc zbytnio o samym dostosowaniu środowiska, w którym przyjdzie nam pracować. Wbrew pozorom, to właśnie odpowiednie warunki akustyczne panujące w studio mają największy wpływ na dobre brzmienie naszych nagrań, a nie drogie preampy, mikrofony czy zestaw nowych wtyczek. Czytaj więcej »