Miesięczne archiwum: sierpień 2011

Jak Osiągnąć Głośny Master? Część 4 z 6

Jak już zapewne zdążyliście zauważyć, jedną z głównych metod osiągania wysokich poziomów średnich nagrania jest odpowiednie użycie kompresji. Dzięki redukcji zakresu dynamiki (obniżaniu poziomu szczytów), możemy podnieść głośność cichszych fragmentów, przez co cały utwór zyskuje wyższy RMS. Generalnie rzecz biorąc, jest to najpopularniejsza, choć nie jedyna metoda podnoszenia postrzeganej głośności, ale niestety wiąże się z nią spora odpowiedzialność. Zbyt duża kompresja potrafi szybko wyssać z utworu życie, spłaszczyć go i uczynić nieprzyjemnym do słuchania. Bez względu na to, czy będziemy używać kompresji równoległej, wielopasmowej czy zwykłej – szerokopasmowej, musimy zawsze mieć na względzie to, aby podnosić RMS z możliwie najmniejszą szkodą dla piosenki. Dlatego dziś zaprezentuję Wam ostatni znany mi sposób korzystania z tego narzędzia, który przydaje się podczas produkcji muzyki i znacząco wpływa nie tylko na postrzeganą głośność, ale i na jakość i względne zachowanie oryginalnego impaktu w naszym utworze. Czytaj więcej »

Jak Osiągnąć Głośny Master? Część 3 z 6

Wracamy do wątku osiągania wysokiego poziomu RMS podczas masteringu. Poznaliście już jeden ze sposobów na podniesienie poziomu średniego (i postrzeganej głośności), dziś przyszedł czas na poznanie kolejnego. I choć nie jest to może najlepsze narzędzie do bezpośredniego osiągnięcia tego akurat celu, to z pewnością możemy się nim posłużyć – o ile zastosujemy je z rozsądkiem i umiarem. Poza tym, proponuję na ten plug-in spojrzeć bardziej pod kątem “przygotowania” miksu do osiągnięcia większej głośności niż na coś, co magicznie i w mgnieniu oka sprawi, że utwór będzie “wyskakiwał” na Was z głośników. Mimo to, bez niego ciężko będzie osiągnąć zadowalające rezultaty. Nawet jeśli nie zauważymy ich od razu, to po przejściu do kolejnych czynności docenimy benefity płynące z jego użycia. Czytaj więcej »

Dropbox, Czyli Jak Za Darmo Wysyłać i Pobierać Duże Pliki

Dzisiaj krótka notka o czymś prawie zupełnie niezwiązanym z produkcją, realizacją, miksowaniem, masteringiem i wszelkimi pochodnymi, a mianowicie – o wygodnym sposobie wysyłania i pobierania plików połączonym z bardzo łatwą metodą zarządzania swoim kontem i wielu, wielu innych udogodnieniach. Jak zapewne wiecie, od dawna jestem fanem Dropboxa. Do dnia dzisiejszego nie znalazłem bardziej funkcjonalnego sposobu przechowywania i dzielenia się plikami niż to małe (z pozoru) cudo i po ponad roku od utworzenia sobie konta, nadal jestem bardzo zadowolonym użytkownikiem. Czytaj więcej »

Jak Osiągnąć Głośny Master? Część 2 z 6

Ten wpis jest kontynuacją pierwszej części artykułów o tym, jak osiągnąć głośny master. Od dziś począwszy, zgodnie z obietnicą, będę dzielić się z Wami technikami na osiąganie głośniejszych utworów podczas masteringu. Postanowiłem rozbić to na mniejsze części i w każdym artykule zaprezentować po jednym sposobie – tak, abyście mieli czas te informacje przetworzyć i wypróbować je w praktyce przed pojawieniem się nowego wpisu i nowej techniki. Czytaj więcej »

Mastering w Trybie Mid-Side

Jedną z mniej popularnych, acz także ważnych technik stosowanych w masteringu, jest użycie matrycowania Mid-Side (M/S). Może mieć ono różne zastosowania, którymi dzisiaj się zajmiemy – poszerzanie obrazu stereo, manipulowanie balansem poszczególnych elementów, monofonizowanie konkretnych częstotliwości, praca z dynamiką i wiele pochodnych, ale zanim to nastąpi, zobaczmy najpierw czym jest i jak działa taki tryb. Czytaj więcej »

Jak Nie Przeładować Sumy Miksu?

Dzisiaj krótkie uzupełnienie wiadomości na temat odpowiednich poziomów miksu wewnątrz stacji roboczej. Ten krótki wpis jest inspirowany ciekawą rozmową, którą odbyłem niedawno z czytelnikiem Zakamarków – Tomkiem, który naświetlił ten problem i zasugerował, że prawdopodobnie spora część początkujących może natrafiać na dokładnie ten sam kłopot podczas miksowania… No dobrze, ale o czym my tu w ogóle mówimy? Otóż mówimy o „przeładowanej” sumie miksu… w trakcie miksu. Po kolei:

Czy zdarzyła Wam się kiedyś podczas miksowania sytuacja, w której wydawało się, że miks jest już całkiem niezły, a jedyne, czego mu było trzeba, to np. deczko więcej gitary basowej? Dodaliście jej więc 1 czy 2dB i czuliście, że było naprawdę super, a później wystarczyło tylko dodać odrobinę więcej bębnów i już miał być „miód”. Czytaj więcej »

Kompresja w Masteringu, Część 2

Kontynuujemy wątek z poprzedniego wpisu. Bez przydługiego wstępu przechodzimy od razu do rzeczy. Założyliśmy, że miks nie został jakoś nadmiernie skompresowany, więc mamy jeszcze trochę pola manewru na użycie dodatkowej warstwy kompresji podczas masteringu.

Jak więc użyć kompresji w masteringu?

Najpierw musimy zadać sobie pytanie, co chcemy tym kompresorem osiągnąć. Może chcemy lekko okiełznać szczyty, może chcemy uzyskać trochę więcej gęstości i głośności, może chcemy wydobyć więcej transjentów z bębnów, możemy chcemy nadać utworowi trochę charakteru i koloru, może, może…

Dopóki nie ustalimy, jaki jest cel użycia kompresji, dopóty nie mamy po co po nią sięgać… Opiszę w takim razie najczęstszy przypadek – czyli chęć wydobycia większej gęstości i postrzeganej głośności, bo jak znam życie, to ten aspekt pewnie interesuje Was najbardziej… Czytaj więcej »